موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تخصصی پرونده جعل

وکیل تخصصی پرونده جعل

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه   تنظیم و ارائه می‌شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری تحت عنوان وکیل تخصصی پرونده جعل اسناد خواهیم پرداخت. 

جعل در موارد مختلف به انحای مختلف می تواند نسبت به موضوعاتی تحقق یابد. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

منظور از جعل اسناد چیست؟

انواع جعل اسناد کدام است؟

به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات جعل سند به کدام قانون مراجعه نماییم؟

منظور از وکیل تخصصی جعل اسناد چیست؟

در پرونده های مربوط به جعل اسناد وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

منظور از جعل اسناد چیست؟ 

جعل سند یکی از جرایم کیفری می‌باشد، که از دیرباز تاکنون در جوامع مختلف بشری وجود داشته و دارد. جعل سند همانند همه جرایم دارای سه رکن قانونی مادی و معنوی است. نکته مهمی که باید بدانید اینکه؛ جرم جعل علاوه بر سه عنصر مزبور دارای رکن ضرری می باشد. در صورتی که سند مجعول قابلیت اضرار به افراد در جامعه را دارا باشد جرم جعل تحقق خواهد یافت، در غیر این صورت جرم جعل محقق نمی گردد. برای همین انجام تغییرات در کپی یک سند باعث تحقق جرم جعل نمی شود. ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات در ظاهر جرم‌ جعل را تعریف نموده است؛ اما حقوقدانان معتقدند، این ماده صرفاً به بیان مواردی که موجب تحقق رکن مادی جرم جعل می‌باشد پرداخته و متن ماده نمی تواند تعریف دقیقی از جرم جعل باشد. در تعریف جرم جعل می توان گفت: (قلب متقلبانه حقیقت در یک سند به نحوی که موجب به اشتباه انداختن افراد و ورود ضرر به اشخاص باشد).

مطلب مرتبط : استفاده از سند مجعول

 ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات عناصر مادی جرم جعل را بیان می دارد. در ادامه به تشریح این موارد می پردازیم.

ساختن نوشته و سند: منظور این است، فرد جاعل اقدام به ساختن یک نوشته و سند می نماید. برای مثال؛یک مبایعه نامه بر خلاف حقیقت می سازد به نحوی که این موبایل نامه قابلیت ورود ضرر به اشخاص در جامعه را دارا است.

ساختن مهر و امضای اشخاص رسمی و غیررسمی : 

برای مثال فرد جاعل امضای شخص الف را در زیر یک قرار داد جعل می کند.  یا با ساختن یک صورتجلسه غیر واقعی امضا یک مقام رسمی را در ذیل صورتجلسه تقلبی نقاشی کرده به نحوی که این اسناد قابلیت به اشتباه انداختن مردم در جامعه و ورود ضرر به اشخاص را دارد.

خراشیدن یا تراشیدن در متن سند: 

فردی جاعل به وسیله خراش دادن یا تراشیدن کلمات و عبارات سند اقدام به جعل می نماید. برای مثال کلمه حسین را تبدیل به حسن می‌کند.

قلم بردن:

جاعل با خط بطلان کشیدن بر روی برخی از عبارات و کلمات سند تغییرات مد نظر خود را در سند ایجاد می‌کند، به نحوی که موجب اشتباه انداختن اشخاص و ورود ضرر به اشخاص را موجب می گردد.

الحاق:

برای مثال جاعل با اضافه کردن یک صفر به رقم چک مبلغ بدهی را چند برابر جلوه می دهد و از این طریق موجبات اضرار به مدیون را فراهم می‌کند.

محو، اثبات یا سیاه کردن:

فرد جاعل برخی از عبارات و کلمات مندرج در سند را محو میکند یا علامت بطلان و بی اعتباری سند را به نوعی از بین می‌برد تا به سند جنبه اثباتی ببخشد. برای مثال مهر بطلان و بی اعتباری سند را از روی شناسنامه محو می‌نماید.

تقدم یا تاخیر تاریخ سند:

برای مثال، فرد جاعل با دستکاری در تاریخ حقیقی چک، تغییرات مد نظر خود را از حیث تقدم و تاخر ایجاد می نماید.

انواع جعل سند کدام است؟

مطابق مقررات قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات جعل سند می تواند در اسناد عادی یا اسناد رسمی تحقق یابد. جعل در یک مبایعه نامه تنظیم شده توسط دفتر مشاور املاک یا وصیت نامه خود نوشت یا چک و به طور کلی در هر سند غیر رسمی می‌تواند از مصادیق جعل در اسناد عادی باشد. رکن قانونی جعل در سند عادی ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات است. از طرف دیگر جعل می تواند در اسناد رسمی نیز تحقق یابد. برای مثال جعل در شناسنامه، گواهینامه رانندگی، کارت ملی، گذرنامه، اسناد رسمی تنظیم شده توسط دفاتر اسناد رسمی،احکام و فرامین مقامات رسمی و ...

از یک منظر جعل می تواند مادی یا مفادی باشد. منظور از جعل مادی تغییر در شکل و فیزیک یک سند اعم از عادی و رسمی است. برای مثال؛ موارد ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات که در بند یک توضیح دادیم، از مصادیق جعل مادی محسوب می گردد. از طرف دیگر جعل می تواند مفادی باشد. منظور از جعل مفادی، جعل در اسناد رسمی و در حین تنظیم سند از سوی مقام رسمی است. برای مثال؛ بازپرس در حین تنظیم صورتجلسه به جای آنکه بنویسد متهم اتهام انتسابی را قبول ندارد، بر خلاف واقع و از روی علم و عمد می نویسد، متهم اتهام انتسابی را قبول دارد!

مطلب مرتبط: نمونه شکایت از بازپرس

منظور از وکیل تخصصی جعل اسناد چیست؟ 

همانطور که بارها در مطالب مختلف این صفحه گفتیم؛ وکیل رسمی دادگستری به فردی می گویند، که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای مجوز و پروانه به منظور وکالت در محاکم دادگستری ایران باشد. خوب است بدانید، تمامی وکلای رسمی دادگستری حق وکالت و مداخله در پرونده های حقوقی و کیفری در تمامی مراجع قضایی ایران را دارند. بنابراین از حیث وکالت در پرونده های کیفری و حقوقی بین وکلای دادگستری تقسیم ‌بندی یا محدودیتی وجود ندارد.البته این امکان وجود دارد، برخی از وکلای دادگستری در پرونده هایی با موضوعات خاص مطالعه و تجربه وکالت بیشتری داشته باشند، از این جهت می توان آن وکلا را به نوعی متخصص در آن موضوعات و دعاوی دانست. وکیلی که در پرونده های مربوط به جعل اسناد مطالعه و تجربه وکالتی بیشتری دارد می تواند به صورت تخصصی ارائه گر خدمات مشاوره و وکالتی باشد.

در پرونده‌های مربوط به جعل اسناد وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ 

شما می توانید با  گروه وکلای نستوه  تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می تواند در پرونده های مربوط به جعل اسناد به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به جعل اسناد به شرح زیر است:

بررسی اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی در پرونده های مربوط به جعل اسناد، تنظیم شکواییه در پرونده‌های مربوط به جعل اسناد، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به جعل اسناد، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به جعل اسناد

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi