موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تصادفات رانندگی

در مواردی تخلف از قوانین و مقررات بدون وجود هرگونه آثاری روی میدهد که فرد خاطی به موجب قانون فقط جریمه می شود، لیکن در مواردی تخلف از قوانین و مقررات منجر به بروز حادثه می گردد که مسئولیت فرد خاطی از نظر حقوقی و کیفری را به همراه دارد.

جرائم رانندگی که بیشتر از تخلفات رانندگی سرچشمه می گیرد در بیشتر موارد ناشی از تقصیر مرتکب می باشد.

تقصیر می تواند بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم مهارت و عدم رعایت مقررات قانونی، ناشی شود و در صورت بروز حادثه در زمره جرایم غیر عمد، قرار ‌گیرد.

به موجب ماده 26 قانون تخلفات رانندگی درصورت تصادف با وسیله نقلیه، راننده مشروط به این که کلیه مقررات را رعایت نموده باشد و قادر به کنترل وسیله نقلیه و جلوگیری از تصادف یا ایجاد خسارت مادی و بدنی نباشد مسؤولیتی نخواهد داشت و در غیر اینصورت مورد تعقیب و مجازات قرار می گیرد.

مواردی که در خصوص تصادفات رانندگی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل تصادفات رانندگی در پاسداران کیست؟
  • دفاع در رانندگی حین مستی چگونه است؟
  • دفاع در قتل حین رانندگی چگونه است؟
  • بهترین وکیل تصادفات تهران کیست؟
  • میزان دیه در تصادفات رانندگی چقدر است؟

تعهد بیمه در پرداخت خسارت چگونه است؟

چنانچه به موجب تصادفات رانندگی خساراتی به وقوع بپیوندد، بیمه، مکلف به جبران ضرر و زيان مالی و جانی وارده به اشخاص ثالث می باشد.

تعهد بیمه تا سقف تعهدات قرارداد بيمه‌ ای، است.

خسارت‌ها، شامل خسارت های مالی شامل هر نوع ديه يا ارش ناشی از صدمات حاصله و بر مبنای شكستگی استخوان ها، نقص هر یک از اعضا، ازكارافتادگی به صورت كلی و یا جزیی همچنین از کار افتادگی دائم يا موقت همچنین ديه فوت و هزينه معالجه و درمان افراد زیان‌ دیده به سبب حوادث و سوانح مورد پوشش از قبيل تصادف، آتش سوزی،  تصادم، سقوط، واژگونی وسیله نقلیه، انفجار آن یا... توسط وسايل نقليه و همچنین خسارات محتمل كه توسط وسيله نقليه به اشخاص ثالث وارد می گردد را شامل شود.

دریافت دیه در تصادف چگونه است؟

در تصادف رانندگی، منجر به جرح نیروی انتظامی وسایل را در صورت عدم تراضی طرفین به پارکینگ منتقل می نماید و  فرد زیان ‌دیده می‌ تواند علاوه بر دریافت خسارات‌ وارده به خو درو از طریق بیمه، طرح شکایت کیفری نموده و اقدام به مطالبه دیه نماید.

همچنین زیان دیده می تواند از طریق طرح دعوی حقوقی، در صورت وجود خساراتی بیش از دیه تعیین شده اقدام نماید.

آیا مطالبه افت خودرو امکان دارد؟

پاسخ به این سوال با توجه به وجود شرایطی میسر است، در اینگونه موارد زیان دیده بایستی به شورای حل اختلاف مراجعه و ضمن دریافت تامین دلیل تقاضای تعیین میزان افت خودرو را داشته باشد و با تشخیص نظر کارشناس چنانچه مبلغ افت خودرو زیر 20 میلیون تومان است از طریق شورای حل اختلاف و چنانچه مبلغ آن بیش از 20 میلیون تومان است از طریق دادگاه اقدام به مطالبه نماید.

انواع تصادفات رانندگی:

تصادفات رانندگی به 3 دسته تقسیم می شوند:

1- تصادفات منجر به بروز خسارت

در این تصادفات امکان تراضی طرفین جهت خسارت وجود دارد و در صورت عدم تراضی خسارت از طریق بیمه پرداخته می شود، همچنین امکان مطالبه افت قیمت خودرو همانگونه که اشاره گردید وجود دارد.

2- تصادفات منجر به جرح

در این تصادفات نیز امکان تراضی طرفین وجود دارد یعنی طرفین نسبت به مبلغ معینی توافق می نمایند و نسبت به جرح وارده که می تواند کبودی و... باشد ادعایی نداشته که بیشتر در تصادفات موتورسیکلت ها مشاهده می شود ولی در صورت عدم تراضی ضمن توقیف وسایل نقلیه طرفین توسط نیروی انتظامی، کروکی توسط مامور راهنمایی و رانندگی کشیده و مقصر مشخص و زیان دیده برای مطالبه دیه می تواند به دادسرا مراجعه نماید.

3- تصادفات منجر به فوت

در این تصادفات طرفین حق برهم زدن و جابه جایی وسیله نقلیه را ندارند و با حضور پلیس راننده مقصر بازداشت و به دادسرا معرفی می گردد.

طبق قانون قتل غيرعمدی، ناشی از تخلفات رانندگی چنانچه بی‌احتیاطی، بی ‌مبالاتی، عدم رعايت مقررات يا عدم مهارت راننده یا متصدی وسايط نقليه زمينی يا آبی يا هوايی و غیره، منتهی به قتل غيرعمدی شود، مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و به پرداخت ديه (در صورت مطالبه از سوی اوليای دم) محکوم خواهد شد.

وکیل تصادفات رانندگی کیست؟

در مواردی امکان دریافت دیه از صندوق خسارات بدنی با توجه به تحقق شرایطی وجود دارد به طور مثال در مواردی که خو درو بیمه نباشد، زیان دیده می ‌تواند با توجه به مفاد ماده ۱۰ قانون بیمه اجباری اشخاص ثالث، از صندوق تامین خسارت‌های بدنی، اقدام به مطالبه خسارات خود نماید.

صندوق تامین خسارات بدنی، در مواردی همچون انقضای بیمه‌ نامه و بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تامین بیمه‌ گر، مجهول بودن مسبب حادثه و یا  در صورت ورشکستگی بیمه ‌گر، چنانچه خسارت، قابل پرداخت نباشد، از طریق این صندوق، پرداخت خواهد شد.

فلذا لازمه هر امری وجود وکیل متخصص می باشد.

logo-samandehi