موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تهدید اینستاگرامی

با سلام و درود بر شما همراهان همیشگی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از موضوعات کیفری تحت عنوان وکیل تهدید اینستاگرامی خواهیم پرداخت. پیش از شروع این بحث می بایست توضیحاتی کوتاه و کلی در باره بزه تهدید بیان نماییم. تهدید یکی از عناوین کیفری مندرج در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات محسوب می شود.

ماده ۶۹۹ قانون مزبور رکن قانونی بزه تهدید بوده به نحوی که به بیان طریقه ارتکاب و تعیین میزان مجازات در بزه یادشده می پردازد. همچنین با توجه به ماده مزبوردر قانون مجازات اسلامی ارتکاب بزه تهدید به هر طریقی و با به کار گیری هر گونه وسیله و ابزاری قابل تحقق خواهد بود.

امروزه با گسترش اینترنت و فضای مجازی و پر رنگ شدن نقش شبکه های اجتماعی در زندگی مردم ارتکاب بسیاری از جرائم از  طریق فضای مجازی ممکن گردیده است. در واقع بسیاری از جرائم نظیر: تهدید، توهین، افترا، سرقت، کلاهبرداری و ... از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی انجام می گیرد. مردم ایران در فضای مجازی و برخی از شبکه های اجتماعی حضوری گسترده و پر رنگ دارند، در واقع فضای مجازی به نوعی با جنبه های مختلف زندگی ایرانیان پیوند خورده و اثرات مثبت و منفی خود را نیز بر جای گذاشته است. گفتنی است مواد ۷۲۹ الی ۷۸۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات نیز به جرائم رایانه ای اختصاص دارد. و بند ب ماده ۷۴۳ از قانون در خصوص بزه تهدید از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل داده ها اختصاص دارد.

خوب است بدانید، حتی در صورت فقدان بند ب ماده ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی  در خصوص بزه تهدید، ارتکاب این جرم از طریق سامانه های رایانه ای به موجب ماده  ۶۹۹ قانون قابل مجازات و پیگیری بود.  تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تصمیم دارد در ادامه این مطلب به بررسی برخی از ابعاد حقوقی بزه تهدید اینستاگرامی و وکیل تهدید اینستاگرامی بپردازد. با ادامه مطلب و تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

مواردی که در خصوص تهدید اینستاگرامی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از تهدید اینستاگرامی چیست؟
  • شکایت تهدید اینستاگرامی چگونه است؟
  • چگونه جرم تهدید اینستاگرامی را اثبات نماییم؟
  • در پرونده های مربوط به تهدید اینستاگرامی وکیل خود را چگونه تعیین نماییم؟
  • نمونه شکایت تهدید اینستاگرامی چگونه است؟

به منظور دریافت پاسخ سوالات خود که در این مقاله به دلیل محدودیت کاراکتر امکان پاسخ بدان وجود نداشته است می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در وهله نخست باید ببینیم منظور از تهدید اینستاگرامی چیست، شاید به منظور پاسخ به این سوال باید دید:

منظور از بزه تهدید در حالت عادی و خارج از فضای مجازی چه می باشد؟

همانطور که در ابتدای این نوشتار اشاره نمودیم رکن قانونی بزه تهدید ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی می باشد. به موجب ماده مذکور تهدید در صورتی محقق می شود که شخصی، دیگری را به قتل یا ضررهای دیگر جانی، مالی، شرافتی و یا افشای سر در خصوص خود شخص یا بستگانش تهدید نماید. برای مثال شخص الف شخص ب را تهدید به قتل یا گروگانگیری می نماید!

اما مناسب است در اینجا این سوال را طرح نماییم، رکن مادی بزه تهدید چگونه محقق خواهد شد؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، به موجب ماده پیش گفته رکن مادی بزه تهدید به هر نحو و وسیله ای قابل تحقق خواهد بود. در واقع تهدید می تواند به صورت حضوری و شفاهی، از طریق تماس تلفنی، در قالب نامه، از طریق پیامک، از طریق نطق در رسانه های جمعی نظیر تلویزیون و رادیو، از طریق درج مطلب و مقاله در مطبوعات قابل تحقق خواهد بود.

سوال مناسب دیگری که باید در اینجا به آن پاسخ دهیم اینکه، آیا بزه تهدید از طریق شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام قابل تحقق خواهد بود؟

پاسخ این سوال مثبت می باشد. از آنجا که موضوع این مطلب به نوعی در مورد شبکه اجتماعی اینستاگرام می باشد ما نیز فرض را بر این می گذاریم که تهدید از طریق همین شبکه اجتماعی انجام می گیرد. در واقع شخص تهدید کننده می تواند از طریق راه های ارتباط جمعی یا فردی که شبکه اجتماعی اینستاگرام در اختیار کاربران خود قرار می دهد تهدیدات خود را عملی کند. برای مثال، از طریق پست تصویر و مطلب فرد یا گروه مدنظر خود را تهدید می کند.  یا از طریق پیام مستقیم یا به اصطلاح دایرکت تهدیدات خود در خصوص فرد خاصی عملی می نماید. بنابراین تهدید اینستاگرامی بر اساس بند ب ماده ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی در خصوص جرائم رایانه ای قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. اگرچه  به نظر می رسد ماده ۶۹۹ قانون مجازات نیز می تواند مستند قانونی مجازات تهدید اینستاگرامی باشد.

پس از بیان موارد کلی در خصوص تهدید و تهدید اینستاگرامی باید دید، وکیل خود را در پرونده های مربوط به تهدید اینستاگرامی چگونه انتخاب نماییم؟

توصیه و تاکید ما این است، وکیل خود را از میان وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید. در واقع، وکلای عضو کانون وکلای دادگستری از نخبگان و حقوق دانان طراز اول جامعه ما محسوب شده که پس از گذراندن دوره های تئوری و عملی آن هم در طی سالیان دراز موفق به کسب پروانه وکالت پایه یک دادگستری می شوند. حال سوال دیگر اینکه، از بین وکلای عضو کانون وکلای دادگستری کدام وکیل مناسب پرونده های مربوط به تهدید اینستاگرامی خواهد بود؟ توصیه می کنیم، وکیلی را انتخاب نمایید که در پرونده های مختلفی اعم از تهدید عادی یا تهدید از طریق فضای مجازی مداخله و تجربه وکالت داشته باشد.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در زمینه تهدید اینستاگرامی همواره مشتاق و آماده است در پرونده های مربوط به تهدید اینستاگرام شما را به عنوان وکیل یا مشاور همراهی نماید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

بررسی دقیق موارک و ارائه مشاوره تخصصی به صورت حضوری و غیر حضوری، تنظیم دادخواست های مربوط به دعاوی حقوقی و دیوان عدالت اداری از سوی وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه در امور کیفری و حقوقی توسط وکیل متخصص، اعتراض بر آرای قضایی، قبول وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری و استیفای حقوق قانونی شما

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی سده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi