موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل جرایم رایانه ای

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل جرایم رایانه ای خواهیم پرداخت.

در دنیای امروز، به دلیل گسترش استفاده از اینترنت و حضور بی شمار کاربران شبکه های اجتماعی ارتکاب جرایم رایانه ای در بستر فضای مجازی بسیار به چشم می خورد. در این مطلب، تیم تحریریه گروه وکلای نستوه سعی و تلاش می کند، شما را ابتدا با جرایم رایانه ای و سپس وکیل جرایم رایانه آشنا کند. البته؛ مثل همیشه مطلبی که ارائه می شود، کوتاه و کاربردی است و امکان پرداختن به تمامی ابعاد حقوقی موضوع حاضر ممکن نیست. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، اطلاعات مفیدی تقدیم شما عزیزان می گردد.

مواردی که در خصوص وکیل جرایم رایانه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از جرایم رایانه ای چیست؟
  • برای شکایت از جرایم رایانه ای به کجا مراجعه نماییم؟
  • نحوه طرح شکایت از جرایم رایانه ای چگونه است؟
  • در جرایم رایانه ای وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل در دادسرای جرایم رایانه ای چقدر است؟
  • دفاع در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟

وکالت در دادگاه ها نیازمند دانش و تخصص لازم می باشد که در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه، تنظیم و به اشتراک گذاشته شده است به اصول مهم آن می پردازیم. هم اکنون می توانید با وکیل متخصص در این موسسه در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: مجازات ارسال عکس مستهجن در شبکه های اجتماعی چیست؟

منظور از جرایم رایانه ای چیست؟

همانطور که در مقدمه این مطلب گفتیم؛ با گسترش به کارگیری اینترنت و عضویت اکثریت مردم جامعه ایران و سایر نقاط جهان در شبکه های اجتماعی، فضای مجازی  به بستری مناسب به منظور ارتکاب اعمال مجرمانه تبدیل شده است. (البته در صورت عدم رعایت مسائل امنیتی) در حقیقت؛ امروزه دیگر ارتکاب اعمال مجرمانه صرفاً به صورت فیزیکی و حضوری تحقق نمی یابد، چراکه تقریبا ارتکاب تمامی جرایم سنتی در قالب اینترنتی و در بستر فضای مجازی ممکن است. خوب است بدانید؛ جرایمی نظیر سرقت، جعل، کلاهبرداری، منافی عفت و ... که روزگاری صرفاً به صورت فیزیکی و حضوری قابل ارتکاب بود امروزه از طریق اینترنت و به صورت رایانه ای قابل انجام است. به یاد داشته باشید؛ مجرمین رایانه ای همواره منتظر فرصتی می باشند، تا از عدم اطلاع و ناآگاهی کاربران فضای مجازی سوء استفاده کرده و اموال آنان را به صورت نامشروع و غیر قانونی تحصیل نمایند. با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، تا با کسب اطلاع و آگاهی از جرایم رایانه ای قربانی این گونه جرایم  واقع نشوید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای جرایم رایانه ای

به منظور اطلاع و آگاهی از جرایم رایانه ای به کدام قانون مراجعه کنیم؟

در بالا دانستیم؛ توسعه به کارگیری از اینترنت و فضای مجازی در بین همه اقشار جامعه زمینه بروز جرایم رایانه ای در جامعه را باعث گردیده است. با توجه به نیاز جامعه قانونگذار در سال ۱۳۸۹ قانونی تحت عنوان قانون جرایم رایانه ای وضع نمود. این قانون به بخش پایانی قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات اضافه گردید. در حال حاضر جرایم رایانه ای و مجازات های مربوط به آن بر اساس قانون فوق مشخص تعیین گردیده است. بر اساس قانون مزبور برخی از جرایم رایانه ای عبارتند از:

دسترسی غیر مجاز به داده های رایانه ای، شنود غیر مجاز، جاسوسی رایانه ای، جعل رایانه ای، تخریب و اخلال در داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی، سرقت رایانه ای، کلاهبرداری رایانه ای، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی از طریق رایانه، هتک حیثیت و نشر اکاذیب از طریق رایانه،

با توجه به مواردی که گفتیم ؛ مشخص می شود، بسیاری از جرایم قدیمی و سنتی نظیر سرقت، تخریب و جعل امروزه از طریق بستر اینترنت و فضای مجازی قابل انجام است.  همچنین به موجب قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ۱۳۸۹ مجازات های ارتکاب جرایم رایانه عبارتند از: جزای نقدی، حبس و ...

بیشتر بدانید: وکیل جرائم رایانه ای

منظور طرح شکایت از جرایم رایانه ای به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید، به منظور ثبت شکایت از جرایم رایانه ای به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران مراجعه نمایید. پس از آنکه شکایت شما از طریق دفاتر مزبور ثبت گردید، موضوع به منظور رسیدگی و انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای صلاحیت دار ارسال می شود.

بیشتر بدانید:کلاهبرداری؛ سنتی و رایانه ای

دادسرای صلاحیت دار به منظور رسیدگی و انجام تحقیقات مقدماتی در جرایم رایانه ای کجاست؟

رسیدگی به پرونده های جرایم رایانه ای مستلزم داشتن اطلاعات عمومی و تخصصی در حوزه اینترنت و فضای مجازی است. به این جهت، در تهران و بسیاری دیگر از شهرهای ایران شعب تخصصی با عنوان دادسرای جرایم رایانه ای به منظور رسیدگی به این جرایم تشکیل شده است. این شعب، از شعب تخصصی (نه اختصاصی) دادسرای عمومی و انقلاب محسوب می شوند. اصولاً مقامات قضایی این شعب به حوزه اینترنت و فضای مجازی آشنایی دارند. خوب است بدانید، در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز پلیس تخصصی در امور مربوط به جرایم اینترنتی و فضای مجازی (پلیس فتا) تشکیل گردیده که در خصوص جرایم موضوع بحث به عنوان ضابط دادگستری انجام وظیفه می نمایند. پس دانستیم، پس از آنکه شکایت شما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت رسید، پرونده به منظور رسیدگی به دادسرای صلاحیت دار ارسال می شود. در تهران، دادسرای جرایم رایانه ای یا همان دادسرای ناحیه ۳۱ واقع در فلکه دوم صادقیه، بزرگراه آیت الله کاشانی، خیابان اباذر، نبش بوستان دوم غربی است.

بیشتر بدانید: جرائم رایانه ای علیه عفت و اخلاق عمومی

در پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری ایران انتخاب کنید‌. اما باید بدانید، وکالت و مداخله در پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای مستلزم داشتن اطلاعات عمومی و تخصصی در حوزه اینترنت و فضای مجازی است. وکیلی که دارای دانش ، تجربه و تخصص در حوزه علم حقوق است و از طرف دیگر در حوزه اینترنت و جرایم سایبری نیز معلومات و آگاهی عمومی و تخصصی دارد، می تواند عملکرد بهتر و موثرتری در پیشبرد پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای داشته باشد.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با دارا بودن دانش و تجربه در حوزه جرایم رایانه ای می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد‌. گروه وکلای نستوه در راستای قانون از هیچ تلاشی به منظور پیشبرد پرونده های شما در حوزه جرایم رایانه ای دریغ نخواهد کرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تخریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.‌

logo-samandehi