موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل جرایم مالیاتی

مالیات موجب شکوفایی اقتصاد و رشد دولت ها می تواند باشد فلذا پرداخت به موقع مالیات توسط مودیان ضمن پویایی هرچه بهتر جامعه می تواند به رشد اقتصادی کمک کند.

نظام مالیاتی کارآمد می تواند موجبات رشد و شکوفایی هر دولت را تضمین و باعث تقویت زیر ساخت های کشور و تقسیم عادلانه ثروت گردد. همچنین کشور را از وابستگی درآمدهای نفتی برهاند.

در این میان عده ای با مخفی نمودن درآمد واقعی خود و یا با سند سازی و تقلب و با استفاده از خلاء های قانونی اقدام به فرار مالیاتی می نمایند و چه بسا عده ای از افراد بدون اطلاع از رفتار ارتکابی خود و نتیجه حاصله از آن بر حسب عادت یا تفکر غلط اقدام به فرار مالیاتی می نمایند.

موارد زیادی وجود دارد که موجب بروز جرم فرار مالیاتی توسط مودی می گردد از جمله خلاء های قانونی، عدم اعتماد به آینده، عدم اعتماد به تعیین دقیق مالیات و... که جملگی باعث بروز ناهنجاری های اجتماعی نیز می گردد.

مواردی که در خصوص جرایم مالیاتی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • مجازات فرار مالیاتی چیست؟
 • بهترین وکیل مالیاتی تهران کیست؟
 • دفتر وکیل مالیاتی شرکت ها کجاست؟
 • دفاع در جرم فرار مالیاتی چگونه است؟

مجازات فرار مالیاتی چیست؟

به موجب ماده 274 قانون مالیات های مستقیم برای فرار مالیاتی قانونگذار جرم انگاری نموده است و مجازات آن را حبس بیش از 6 ماه تا 2 سال،‌ جزای نقدی 2 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان، 31 تا 74 ضربه شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از 6 ماه تا 2 سال،‌ انتشار حکم قطعی در رسانه ها (اگر میزان مبلغ جرم مالیاتی یک میلیارد ریال یا بیش از آن باشد، در رسانه ملی یا یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می‌ شود( مقرر نموده است فلذا اعلام جرائم مالیاتی و اقامه دعوی علیه مرتکبان جرائم مزبور نزد مراجع قضائی از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر مراجع قانونی صورت می ‌پذیرد.

لازم به ذکر است که اعمال این مجازات ها نافی اعمال محرومیت‌های مندرج در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست.

چه مواردی مشمول فرار مالیاتی است؟

 •  تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن
 • اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن
 • ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده (181) این قانون و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی‌ بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد (169) و (169 مکرر) به سازمان امور مالیاتی کشور و وارد کردن زیان به دولت با این اقدام
 • عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مودیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین ‌شده
 •  تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، یا معاملات و قراردادهای مودیان دیگر به نام خود برخلاف واقع
 • خودداری از انجام تکالیف قانونی درخصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه‌ سال متوالی
 • استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی

البته موارد دیگری نیز در زیر مجموعه جرائم مالیاتی قرار می گیرد مثل فاکتور سازی و مواردی از این قبیل که با عنوان عدم تمکین مالیات قرار می گیرد.

لازم به توضیح است که مطابق قانون شروع به جرم مالیاتی و مشارکت در جرم‌ مالیاتی و همچنین معاونت در این جرم نیز مورد توجه قانونگذار بوده است و حتی برای شخص حقوقی در خصوص جرایم مالیاتی مسئولیت کیفری پیش‌ بینی ‌شده است.

مرجع رسیدگی به جرائم مالیاتی کجاست؟

دادگاه ویژه جرایم مالیاتی به نشانی تهران- خیابان خیام- ساختمان دادگاه کیفری یک (دادگاه تجدیدنظر استان تهران سابق) تحت عنوان دادسرای ناحیه 22 رسیدگی به جرایم اقتصادی تهران می باشد.

وکیل جرایم مالیاتی در تهران کیست؟

با توجه به اهمیت دفاع در جرایم مالیاتی توصیه و تاکید داریم اقدام به اخذ مشاوره از وکیل متخصص در حوزه مالیاتی نمایید. وکیل جرایم مالیاتی ضمن اطلاع از قوانین و مقررات مربوطه نسبت به رویه موجود آگاهی داشته و می تواند در موضوع شما به صورت تخصصی ضمن ارائه مشاوره اقدام به اعلام وکالت و دفاع نماید.

logo-samandehi