موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل جرایم پزشکی

پزشکی از درجه ای از اهمیت برخوردار است که قانونگذار در اصل بیست و نهم قانون اساسی برخورداری از خدمات بهداشتی درمانی را حقی همگانی ملت دانسته است.

اهمیت موضوع پزشکی جدای از تاکید در قوانین داخلی در دیگر کشورها نیز جایگاه رفیعی داشته و در امور بین ‌المللی نیز می توان اعلامیه های مرتبط با آن را مشاهده نمود که از آن جمله، در موادی از اعلامیه حقوق بشر مقرر شده است که دولت ها وظیفه تأمین سطحی از زندگی برای هرشخص و خانواده اش را همراه با سلامت و رفاه همچون خوراک، لباس، مسکن و رسیدگی‌ های پزشکی عهده دار می باشند.

با این مقدمه لازم به توضیح می دانیم که موارد خلاف قانونی که پزشک مرتکب می شود در مواردی جنه مجرمانه دارد و قابل طرح در دادسرا و دادگاه می باشد و در مواردی جنبه انظباطی دارد و به عنوان تخلف قابل طرح در نظام پزشکی می باشد.

حال قبل از هر اقدام می بایست اطلاع کافی داشته باشید رفتار پزشک متخلف جنبه مجرمانه داشته و یا جنبه انظباطی دارد سپس اقدام به طرح دعوی متناسب نمایید.

مواردی که در خصوص جرایم پزشکی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت از دندانپزشک چگونه است؟
  • شکایت از جراح بینی چگونه است؟
  • شکایت از جراح زیبایی چگونه است؟
  • نحوه شکایت از پزشک چگونه است؟
  • وکیل شکایت از پزشک کیست؟

جرایم پزشکان کدام است؟

هر پزشک با توجه به تخصص شاید مرتکب جرایم خاص با حرفه و تخصص خود شود لیکن جرائمی که جنبه عمومی دارد عبارت است از

 سقط جنین

سقط جنین عبارت است رفتار عمدی از سوی پزشک جهت از بین بردن جنین تشکیل شده که مطابق ماده 624 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات در خصوص سقط جنین مقرر نموده است اگر طبیب یا ماما یا داروفروش و اشخاصی که به عنوان طبابت یا مامایی یا جراحی یا داروفروشی اقدام می کنند وسایل سقط جنین ‌فراهم سازند و یا مباشرت به اسقاط جنین نمایند به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد و حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط صورت‌ خواهد پذیرفت.

صدور گواهی خلاف واقع

در مواردی این امکان دارد که پزشکی با دریافت مبلغی اقدام به صدور گواهی خلاف واقع نماید که این موضوع جرم انگاری شده است و ماده 539 قانون یاد شده مقرر نموده است که هر گاه طبیب گواهی بر خلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع ‌قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

هر گاه گواهی مزبور به واسطه اخذ‌مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه‌ گیرنده محکوم می گردد.

افشای اسرار

پزشکان مکلف به حفظ اسرار بیماران و حتی مراجعه کنندگان به آنها می باشند البته این موضوع دارای استثنائاتی نیز می باشد لیکن وفق ماده 648 قانون یادشده اطباء و جراحان و ماماها و داروفروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می‌ شوند هر گاه در غیر از موارد‌ قانونی، اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم ‌می‌ شوند.

خود داری از کمک به مصدومین و افراد در معرض خطر جانی توسط پزشک

 در مواردی این امکان وجود دارد که بیمار به دلایلی از جمله پرداخت هزینه های مالی پذیرش نشود که این موضوع جرم محسوب می شود و طبق قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و رفع مخاطرات جانی در صورت خودداری از کمک به شخص یا اشخاص مورد نیاز توسط پزشکان حبس از 3 ماه تا 2 سال و یا جزای نقدی 10 هزار ريال تا 100 هزار ريال در پی دارد.

خود داری از کمک به مصدومین و افراد در معرض خطر جانی توسط مراکز درمانی اعم از اوژانس، بیمارستان، کلینیک و...

در برخی مراکز درمانی  پذیرش بیمار منوط به پرداخت هزینه ای علی الحساب به صندوق آن مرکز می باشد و در صورت عدم واریز از پذیرش بیمار اجتناب می نمایند که این موضوع جرم می باشد و به موجب قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین چنانچه مسئولان مراکز درمانی اعم از دولتی یا خصوصی از پذیرفتن شخص آسیب دیده و اقدام به درمان او یا کمک های اولیه و یا عدم پذیرش بیمار به هر نحو امتناع نمایند به حداکثر مجازات یعنی 2 سال و 100 هزار ريال محکوم می شوند.

وکیل جرایم پزشکی تهران کیست؟

یکی از موضوعات مهم در جرایم پزشکی اثبات شرایط جرم و مقدمات اثبات احراز جرم توسط پزشک توسط دادسرا می باشد و همچنین عدم اثبات و احراز جرم توسط دیگر پرونده می باشد از این رو هر کدام از طرفین شکایت مطروحه نیازمند دارند دریافت خدمات حقوقی متناسب با دعوای مطروحه توسط وکیل متخصصی جرایم پزشکی می باشند.

وکیل اقدام به بررسی ‌دقیق بررسی و پیگیری پرونده نموده و از تضییع حقوق قانونی طرفین جلوگیری می نماید.

logo-samandehi