موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل جرایم پولی و بانکی

با توجه به قانون آیین دادرسی کیفری که قانونگذار اختیار تشکیل دادسرهای تخصصی را به ریاست محترم قوه قضاییه اعطا نمود فلذا ایشان در راستای مبارزه با جرایم پولی و بانکی و همچنین با هدف رسیدگی تخصصی به جرایم پولی و بانکی اقدام به تاسیس و راه اندازی دادسرای جرایم پولی و بانکی در استان تهران و همچنین دادسرای جرایم پولی و بانکی در مراکز دیگر استان ها با توجه به نیاز جامعه نموده است.

مواردی که در خصوص وکیل جرایم پولی و بانکی باید مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل جرایم پولی و بانکی کیست؟
  • مشاوره جرایم پولی و بانکی چگونه است؟
  • برای انتخاب وکیل جرایم پولی و بانکی به کجا مراجعه کنم؟
  • رسیدگی به جرایم پولی بانکی چگونه است؟
  • احضار متهم در دادسرای پولی و بانکی چگونه است؟

به گفته وکیل جرایم پولی و بانکی انجام تحقیقات در جرایم پولی و بانکی معمولاً توسط ضابطان عام و و ضابطان خاص قضایی همچون وزارت اطلاعات، پلیس امنیت، پلیس آگاهی نیروی انتظامی و با دستور کتبی از سوی مقام محترم قضایی آغاز می گردد و در صورت نیاز نیز ادامه می یابد.

حال با عنایت بدین موضوع که امکان فرار متهم و یا بیم تبانی در جریان تحقیقات مقدماتی در جرایم پولی و بانکی بیشتر وجود دارد، و این موضوع جنبه عمومی داشته و می تواند موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده باشد احتمال جلب متهم پیش از احضار وجود دارد.

به گفته وکیل جرایم پولی و بانکی بنا به نظر قاضی رسیدگی و با دستور ایشان، نسبت به بازرسی از مراکز و مکان های تحت تصرف متهم و بررسی اسناد و مدارک از جمله کیس کامپیوتر، لب تاب و... اقدام مقتضی صورت می گیرد و در نهایت متهم با صدور قرار تامین کیفری متناسب با جرایم پولی و بانکی آزاد و یا با توجه به نوع جرم و... در اختیار مامورین برای تحقیقات بیشتر قر ار گرفته و سپس به زندان معرفی می گردد.

در مواردی که بازپرس، شرایط توجه اتهام را نسبت به متهم گونه ای قلمداد ننماید که نیاز به جلب او و اتهام نیز متوجه او نباشد می ‌تواند در وهله نخست ایشان را به عنوان مطلع احضار نموده و پس از استماع اظهارت وی با رعایت شرایط مقرر در قانون آیین دادرسی کیفری، و در صورت توجه اتهام به ایشان، نسبت احضار به عنوان متهم و تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری متناسب اقدام نماید.

در هر حال شروع تحقیقات مقدماتی بدون دستور مقام قضایی توسط ضابطین قضایی و یا اعم از ضابطان وزارت اطلاعات یا... ممنوع می باشد و متخلف از رعایت این مقرره به مجازات مقرر قانونی محکوم خواهد شد.

جالب است بدانید که در جرایم پولی و بانکی و در مرحله دادسرا شما حق دارید وکیل جرایم پولی و بانکی به همراه داشته باشید، حال چنانچه حقوق دفاعی متهم توسط بازپرس رعایت نگردد و ایشان اجازه حضور وکیل جهت مطالعه و دفاع را به متهم جرایم پولی و بانکی ندهد تخلفات انتظامی قاضی محرز می باشد و جدای از حق شکایت در دادسرای انتظامی قضات از سوی ذینفع ایشان می توان با وجود شرایطی در دادسرای کارکنان دولت نیز شکایت کند.

آیا امکان جلب در جرایم پولی و بانکی وجود دارد؟

به گفته وکیل جرایم پولی و بانکی همانگونه که پیشتر عنوان گردید این امکان به موجب قانون میسر است که در جرایم، بازپرس بدون احضار اولیه، نسبت به صدور دستور جلب متهم اقدام نماید. دستور جلب در موارد قانونی می بایست به صورت مستدل و مستند صادر گردد.

رسیدگی در دادسرای جرایم پولی و بانکی و دادگاه جرایم پولی و بانکی چگونه است؟

رسیدگی در دادسرای پولی و بانکی معمولاً با اعلام جرم توسط دادستان شروع می شود البته این موضوع مانع از شکایت شاکی خصوصی در دادسرای جرایم پولی و بانکی نیست.

پس از ارجاع پرونده به بازپرس دادسرای جرایم پولی و بانکی، تحقیقات شروع و ایشان ضمن احضار متهم و در صورت احراز وقوع جرم توسط ایشان اقدام به صدور قرار متناسب می نماید.

حال پس از پایان تحقیقات در صورتی که بازپرس، تحقق جرم را به صورت قطعی احراز نماید ختم تحقیقات را اعلام و با دریافت آخرین دفاع، قرار منع تعقیب و یا قرار جلب به دادرسی را صادر می نماید و پس از تایید نظر بازپرس توسط دادستان یا دادیار اظهار نظر، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح که می تواند دادگاه انقلاب، دادگاه کیفری دو و یا دادگاه کیفری یک باشد ارسال می گردد.

دادگاه ویژه جرایم پولی و بانکی پس از رسیدگی و در صورت احراز وقوع جرم، حکم به محکومیت متهم صادر می نماید و این حکم مطابق قانون قابل اعتراض در دادگاه صالح می تواند ‌باشد.

بهترین وکیل جرایم پولی و بانکی کیست؟

با توجه بدین موضوع که وکیل جرایم پولی بانکی می بایست وکیل کیفری کار باشد بهتر است وکیل متخصص جرایم پولی و بانکی را از میان وکلای پایه یک دادگستری که تخصص در امور کیفری دارند انتخاب نمایید.

از این رو گروه وکلای نستوه با حضور ده ها وکیل متخصص در امور کیفری در دپارتمان تخصصی کیفری آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

برای دریافت مشاوره می توانید از طریق شماره  22881951 (021) – 22873972 (021) با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi