موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل خیانت در امانت

یکی از جرائم متداول مخصوصاً بین افراد با کسانی که با آنها کار می کنند و آشنایانشان که مورد اعتماد آنان می باشد بروز می یابد، جرم خیانت در امانت می باشد. برای طرح دعوی کیفری می بایست شرایطی مهیا باشد و شاکی می بایست اثبات کننده این شرایط باشد در غیر این صورت موضوع جنبه حقوقی می یابد و بایستی اقدام به طرح دعوی حقوقی مطالبه مال منقول و... نمود.

مواردی که در خصوص خیانت در امانت می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • خیانت در امانت چیست؟
  • خیانت در امانت چگونه محقق می شود؟
  • شکایت خیانت در امانت چگونه است؟
  • بهترین وکیل خیانت در امانت کیست؟
  • دفاع در جرم خیانت در امانت چگونه است؟
  • مجازات جرم خیانت در امانت چیست؟

جهت دریافت پاسخ سوالات خود ضمن مطالعه مقاله پیش رو می توانید با وکیل خیانت در امانت در دپارتمان حقوق کیفری موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

خیانت در امانت زمانی واقع می شود که مالی از طرف مالک یا متصرف قانونی به صورت امانت به شخصی سپرده شود و مقرر گردیده است که برای مصرف معینی به او داده شود و فردی که مال به او سپرده شده است آن مال را با سوءنیت و در موردی غیر مورد تعیینی به مصرف رساند و یا از استرداد آن خودداری می نماید. با وجود این شرایط می توان اذعان داشت که شرایط ابتدایی جرم خیانت در امانت محقق شده است.

عنصر مادی جرم خیانت در امانت چیست؟

عنصر مادی جرم خیانت در امانت، استنکاف از استرداد و پس دادن مالی است که به شخص سپرده شده است و یا در نزد وی امانت است. بنابراین برای تحقق جرم خیانت در امانت مال بایستی به مجرم سپرده شده باشد و مالک مال را مطالبه نموده باشد.

خیانت در امانت چگونه اثبات می گردد؟

  1. مهمترین موضوع این است که مال به طور امانت به شخص سپرده شده باشد.
  2. مال توسط مالک، متصرف قانونی و یا فردی که از سوی مالک اجازه دارد نزد شخص به امانت گذاشته شده باشد.
  3. شخصی که مال به او سپرده شده است ،با سوءنیت و از روی عمد مال را تلف کرده باشد و یا تعمداً از استرداد آن خودداری کند. مالک باید ثابت کند که مال را برای مصرف معین یا امانت به امین سپرده است و او مال را مسترد نکرده است.

اگر متصرف اثبات کند که برای ایجاد منفعت و یا ممانعت از ضرر مالک یا متصرف، آن مال را استعمال، تلف، تصاحب و یا مفقود نماید، جرم خیانت در امانت واقع نشده است.

مال چگونه امانتی محسوب می شود؟

مهمترین رکن ارتکاب جرم خیانت در امانت این است ثابت شود مالی که تلف، تصاحب، استعمال و یا مفقود گردیده است، در نزد امین به«امانت»داده شده باشد و باید در نظر داشت که مالکیت یا تصرف شاکی بر مال بایستی مشروع و قانونی و مورد حمایت قانونگذار قرار گرفته باشد تا بتوان امانت را محقق دانست زیرا مال و مالکیت زمانی مورد حمایت قانونگذار است که منشا قانونی داشته باشد. بنابراین اگر مالی توسط سارق، غاصب یا مانند آنها به امین سپرده شود و مال مورد نظر توسط امین تلف، مفقود، استعمال و یا تلف شود و یا از استرداد آن استنکاف ورزد جرم خیانت در امانت واقع نشده است.

همانطور که گفته شد برای اثبات وجود داشتن مال در نزد دیگری، بایستی سپردن مال اثبات گردد و اگر مدعی نتواند، سپردن مال را اثبات کند، اساساً جرم خیانت در امانت قابل اثبات نمی باشد.

روند رسیدگی به شکایت خیانت در امانت چیست؟

خیانت در امانت یک دعوی کیفری و منوط به تقدیم شکایت به دادسرای عمومی (در حال حاضر دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی) می باشد. شاکی بایستی ادله خود شامل رسید، شهادت شهود و غیره را همراه با مدارک شناسایی و شرح شکواییه به دفتر خدمات قضایی تقدیم کند. سپس پرونده به دادسرای صالح (دادسرای محل وقوع جرم ارجاع گردیده) دادسرا تحقیقات مقدماتی را آغاز نموده و سپس امین را احضار می نماید، اگر فردی که مال به او سپرده شده نتواند از خود دفاعیات لازم را به عمل بیاورد پرونده با اثبات بزه و صدور کیفرخواست علیه امین به دادگاه ارسال می گردد. دادگاه پس از بررسی موضوع اقدام به صدور رای بر برائت یا محکومیت متهم می نماید.

مجازات جرم خیانت در امانت چیست؟

مجازات جرم خیانت در امانت در صورت اثبات،«حبس از ۶ ماه تا 3 سال»است. ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مقرر میدارد که هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

چگونه می توان ضرر و زیان ناشی از جرم خیانت در امانت را درخواست کرد؟

مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم خیانت در امانت با تقدیم دادخواست، مطالبه ضرر و زیان به دادگاه رسیدگی کننده به جرم است. اگر تا خاتمه رسیدگی به جرم در دادگاه کیفری، شاکی دادخواست ضرر و زیان را به دادگاه تقدیم نکرد، می تواند پس از صدور حکم بر محکومیت امین به دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف مراجعه کرده و دادخواست مطالبه ضرر و زیان را تقدیم آن دادگاه نماید.

چرا باید در جرم خیانت در امانت وکیل داشته باشیم؟

داشتن وکیل در پرونده های کیفری باعث ایجاد سرعت در روند رسیدگی و نیز حفظ حقوق شما خواهد شد. همینطور لازم نیست که شما در مراحل رسیدگی حضور داشته باشید. علاوه بر این که وکیل کلیه مراحل مرتبط با کار شما را به صورت تخصصی انجام داده و موارد لازم را نیز به تشخیص خود و مشورت با شما انجام می دهد.

دپارتمان کیفری موسسه حقوقی دادآوران نستوه مفتخر است که با دارا بودن زبده ترین وکلای متخصص امر کیفری، کلیه خدمات حقوقی مورد نیاز شما عزیزان مانند مشاوره، تنظیم لایحه و دادخواست و نیز مطالعه پرونده و اخذ وکالت را ارائه نماید.

logo-samandehi