موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای ارشاد

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل دادسرای ارشاد خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای ارشاد می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی دادسرا و دادگاه ارشاد کجاست؟
  • منظور از دادسرای ارشاد چیست؟
  • دادسرای ارشاد صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
  • دادسرای ارشاد صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام افراد را دارد؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل دادسرای ارشاد چقدر است؟

قبل از هر اقدام بهتر است با وکیل دادسرای ارشاد مشاوره تخصصی در حوزه مربوط و مشکل ایجاد شده اعم از شرب خمر، رابطه نامشروع و... داشته باشید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی توسط وکیل دادسرای ارشاد در هر زمان به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: رابطه با زن شوهردار

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوقی ایران دادسرا مرجعی برای انجام تحقیقات مقدماتی است. اصولا پرونده های کیفری در طی دو مرحله مورد رسیدگی قرار می گیرد. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی از سوی دادسرا است. پس از آنکه شاکی شکایت خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمود پرونده به منظور انجام تحقیقات به دادسرای صلاحیت دار ارسال می شود. پس از وصول پرونده به اداره دادسرا، معاونت ارجاع پرونده را به یکی از شعب دادیاری یا بازپرسی ارجاع می دهد. شعبه مربوطه در راستای قانون اقدام به انجام تحقیقات از شاکی، متهم، شهود، مطلعان، کارشناسان و... می نماید. در صورت کفایت ادله و احراز مجرمیت پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیت دار ارسال می شود. نکته ی مهمی که باید به آن توجه نمود اینکه، دادسرا تحت هیچ عنوان حق صدور حکم ندارد، مرجع صدور حکم دادگاه خواهد بود.

همچنین خوب است بدانید، ریاست دادسرا بر عهده دادستان است، و مقامات قضایی دیگر (بازپرس و دادیار) در حدود قانون زیر نظر دادستان به امور قضایی محوله می پردازند. همچنین در مرحله دادسرا رسیدگی به صورت غیرعلنی، تفتیشی و محرمانه است و متهم از حقوق دفاعی محدودی برخوردار می باشد. برای مثال؛ در برخی از موارد مقرر قانونی مقام قضایی دادسرای می تواند، از دسترسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده ممانعت به عمل آورند. یا در مورد دیگر در خصوص برخی از جرایم متهم صرفاً می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب کند. شاید برای شما این سوال پیش آید، محدودیت های قانونی در خصوص حقوق دفاعی متهم چه زمانی برطرف می شود؟ در صورتی که پرونده با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه صلاحیتدار ارسال شود، محدودیت های قانونی در خصوص حقوق دفاعی متهم برطرف می‌گردد.

بیشتر بدانید: دادگاه ارشاد

منظور از دادسرای ارشاد چیست؟

در قسمت یک این نوشتار با مفهوم دادسرا و وظایف قانونی آن آشنا شدیم. نکته مهم اینکه، ریاست قوه قضاییه قانونا اختیار دارد برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب را به شعب تخصصی تبدیل نماید. دادسرای ارشاد نیز یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب محسوب می‌شود. فلسفه تشکیل شعبه تخصصی ایجاد سرعت، دقت و تخصصی تر شدن رسیدگی های شعب دادسرای عمومی و انقلاب است.

بیشتر بدانید: دادسرای ارشاد

آیا دادسرای ارشاد تنها شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است؟

دادسرای ارشاد یکی از شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است به نحوی که شعب تخصصی دیگر تحت عنوان دادسرای ویژه سرقت، دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای جرایم رایانه ای، دادسرای امنیت و غیره نیز وجود دارد. این شعب به صورت تخصصی به پرونده های خاص رسیدگی می کند، اما  ارجاع سایر موضوعات به شعب تخصصی منع قانونی ندارد. برای مثال ارجاع پرونده های مربوط به سرقت و جرایم پولی و بانکی به دادسرای ارشاد با منع قانونی مواجه نیست.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه ارشاد

دادسرای ارشاد صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات و اتهامات را دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم، دادسرای ارشاد یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است. این دادسرا به صورت تخصصی به پرونده های مربوط به مفاسد اخلاقی و اجتماعی و منافی عفت رسیدگی می نماید. جرایمی نظیر بی حجابی و بدحجابی، تظاهر به عمل حرام، استعمال مشروبات الکلی، جرایم مربوط به انتشار فیلم های مستهجن و مبتذل و اتهاماتی که به نوعی با مفاسد اخلاقی و اجتماعی مرتبط است در این دادسرا به صورت تخصصی رسیدگی می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه نمود این که، تحقیقات مقدماتی مربوط به اتهامات ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره آن به صورت مستقیم در دادگاه انجام می گیرد و از صلاحیت دادسرای ارشاد خارج است. ماده مزبور می گوید: (به جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود. تبصره- منظور از جرایم منافی عفت در این قانون،جرایم جنسی حدی، همچنین جرایمی رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است).

بیشتر بدانید: نمونه لایحه دفاع از شرب خمر

دادسرای ارشاد صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام افراد دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم: دادسرای ارشاد شعبه تخصصی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب است که به اتهامات مرتبط با مفاسد اخلاقی و اجتماعی و جرائم مربوط به منافی عفت در حدود قانون رسیدگی می نماید. خوب است بدانید، این دادسرا صلاحیت رسیدگی به اتهامات مرتبط با موارد فوق در خصوص کلیه افراد جامعه را دارد. شما می توانید به منظور طرح شکایت کیفری در خصوص جرایم مرتبط با مفاسد اخلاقی و اجتماعی و منافی عفت بر علیه مرتکبین جرایم به دادسرای ارشاد مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل رابطه نامشروع

در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در چارچوب قانون از هیچ تلاشی به منظور احقاق حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد دریغ نخواهند کرد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد به شرح ذیل است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل متخصص،تنظیم شکوائیه جرایم مربوط به دادسرای ارشاد توسط وکلای متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در خصوص جرایم مربوط به دادسرا ارشاد توسط وکلای متخصص، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به دادسرای ارشاد

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه شما قرار گرفته باشد، شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi