موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای اطفال

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل دادسرای اطفال خواهیم پرداخت.

اطفال و نوجوانان به لحاظ سن و سال کم از اقشار آسیب پذیر هر جامعه محسوب می شوند. به منظور پیشگیری از ارتکاب اعمال مجرمانه توسط اطفال و نوجوانان می باید تمهیدات آموزشی، و تربیتی متناسب با فرهنگ هر جامعه اندیشیده شود. در این مطلب تلاش داریم شما را با دادسرای اطفال و نوجوانان که مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی جرائم نوجوانان است و نقش وکلای دادگستری در پرونده های مربوط به آن آشنا نماییم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای اطفال می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی از دادسرای اطفال کجاست؟
  • منظور از دادسرای اطفال چیست؟
  • دادسرای اطفال صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی به جرایم کدام افراد را دارد؟
  • نقش وکیل دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال چیست؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • هزینه وکیل در دادسرای اطفال چقدر است؟

در اولین قدم برای رویارویی با مشکلات حقوقی بهتر است از اشخاص دارای صلاحیت که همان وکیل دادگستری می باشد استمداد جویید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه به حضور برترین وکلای دادگستری آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: دادسرای اطفال

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله انجام می گیرد. اصولاً مرحله اول بر عهده دادسرا است. دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی خواهد بود؛ تحقیقاتی که در پرونده های کیفری به صورت تفتیشی، سری و محرمانه انجام می گیرد.خوب است بدانید، به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ حقوق دفاعی متهم در مرحله دادسرا در مقایسه با دادگاه محدود شده است. برای نمونه مقام قضایی دادسرا می تواند، در موارد مقرر قانونی از دسترسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده و تحقیقات مقدماتی جلوگیری نماید. همچنین در برخی از جرایم انتخاب وکیل در مرحله دادسرا با محدودیت قانونی مواجه است، به نحوی که متهم، صرفاً می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب کند.

محدودیت های قانونی در راستای حقوق دفاعی متهم در مرحله دادسرا چه زمانی  می شود؟

با ارسال پرونده به دادگاه کلیه محدودیت های دفاعی متهم در مرحله دادسرا رفع خواهد شد. توضیح اینکه، در صورت احراز مجرمیت متهم از سوی مقامات دادسرا پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال می شود. در مرحله دادگاه متهم یا وکیل وی حق دسترسی به اوراق پرونده را خواهند داشت و همچنین متهم می تواند وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی دادگستری انتخاب و معرفی کند. در پایان این بند خوب است اشاره کنیم، ریاست دادسرا بر عهده دادستانی خواهد بود‌. سایر مقامات دادسرا (بازپرس و دادیار) تحت نظارت دادستان به انجام وظایف قضایی خود مشغول هستند.

بیشتر بدانید: در صورت ازدواج مجدد حضانت فرزند چگونه است؟

منظور از دادسرای اطفال چیست؟

دادسرای ویژه اطفال شعبه ای تخصصی از دادسرای عمومی و انقلاب است که در معیت دادگاه اطفال وظیفه انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم مربوط به افراد نوجوان را عهده دار است.

منظور از دادسرای تخصصی چیست؟

دادسرای تخصصی شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب محسوب می شود که بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه به صورت تخصصصی به پرونده های خاصی رسیدگی می کند. البته تخصصی بودن این شعب مانع از ارجاع سایر پرونده ها نخواهد بود. برخی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب عبارتند از: دادسرای ویژه سرقت، دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای جرایم رایانه ای، دادسرای امنیت و...

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از پزشک اطفال

دادسرای اطفال صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی جرایم کدام افراد را را دارد؟

این دادسرا تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم افراد ۱۵ تا ۱۸ سال را بر عهده دارد. در اصطلاح به این دادسرا دادسرای نوجوانان گفته می شود. باید متذکر شد، تحقیقات مقدماتی در مورد جرایم افراد زیر ۱۵ سال مستقیما بر عهده دادگاه اطفال خواهد بود. در واقع دادسرای اطفال (نوجوانان) صرفاً می تواند به انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم نوجوانان بپردازد. خوب است بدانید، انجام تحقیقات مقدماتی برخی از جرایم (نظیر منافی عفت) در هر صورت خارج از صلاحیت دادسرا خواهد بود و تفاوتی نمی کند مرتکب طفل، نوجوان یا بزرگسال باشد. در این مورد انجام تحقیقات مقدماتی مستقیماً بر عهده دادگاه صلاحیت دار است.

تحقیقات مقدماتی کدام جرایم در هر صورت از صلاحیت دادسرا خارج و در صلاحیت دادگاه است؟

در پاسخ به پرسش اخیر باید به مقررات مواد ۳۰۶ و ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود.

بیشتر بدانید:

آیا اگر حضانت فرزندم را با ازدواج مجدد از دست داده باشم و طلاق بگیرم می توانم مجدداً حضانت فرزندم را بگیرم؟

نقش وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال چیست؟

حضور وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال (نوجوانان) می تواند، از تضییع حقوق متهم جلوگیری نماید و همچنین به برقراری عدالت و اجرای صحیح قانون کمک نماید. در هر صورت می دانیم، طفل یا نوجوان به واسطه سن و سال کم از اقشار آسیب پذیر هر جامعه به حساب می آیند. اینکه یک طفل یا نوجوان بتواند از به درستی و در راستای قانون از حقوق خود دفاع نماید، فرض بسیار دور از ذهن و حتی محال است. همچنین قانون ما اجازه حضور، دخالت و پیگیری پرونده  از سوی سرپرست قانونی طفل یا نوجوان را داده است. اما باید پذیرفت، سرپرست قانونی طفل یا نوجوان توانایی و معلومات یک وکیل رسمی دادگستری ندارد. پس توصیه می کنیم، در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال و نوجوانان تحت هر شرایطی به وکلای رسمی دادگستری مراجعه نمایید. چه بسا آینده طفل یا نوجوان وابسته به نتیجه این پرونده باشد. یک وکیل رسمی دادگستری می تواند، با ارائه دفاعی مناسب در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال و نوجوانان از تضییع حقوق قانونی طفل یا نوجوان جلوگیری نماید.

در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال و نوجوانان وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.  گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال و نوجوانان آماده است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد‌. وکلای متخصص ما در راستای قانون از هیچ تلاشی به منظور کمک به طفل یا نوجوان کوتاهی نخواهند کرد.

برخی از خدمات حقوقی ما در پرونده های مربوط به دادسرای اطفال و نوجوانان به شرح زیر است:

مطالعه دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانون طفل یا نوجوان در پرونده مربوط به دادسرای اطفال و نوجوان.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi