موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای امنیت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادسرای امنیت خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت همچنین در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات خود می توانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن های اعلام شده در سایت در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای امنیت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از وکیل دادسرای امنیت چیست؟
  • منظور از دادسرای امنیت چیست؟
  • آیا انتخاب وکیل در دادسرای امنیت با محدودیت قانونی مواجه است؟
  • هزینه وکیل دادسرای امنیت چقدر است؟
  • نشانی دادسرای امنیت کجاست؟

مجدداً خاطر نشان می نماییم که حضور وکیل در دعاوی می تواند موجب دادرسی عادلانه گردد. وکلای متخصص ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشند.

بیشتر بدانید: دادسرای امنیت

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله انجام می‌شود، مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی توسط مرجعی با عنوان دادسرا است. مقامات قضایی دادسرا  مامور انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرائم، اجرای احکام کیفری دادگاه و انجام سایر مواردی که به موجب قانون بر عهده دادسرا قرار داده شده است خواهند بود. پس از آن که تحقیقات مقدماتی تکمیل شد، در صورتی که مقام قضایی دادسرا نظر بر ارتکاب جرم داشته باشد، با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می شود. ریاست دادسرا‌ برعهده دادستانی است و مقامات قضایی دیگر (بازپرس و دادیار) در حدود قانون زیر نظر دادستان به انجام وظایف قضایی خود مشغول هستند.

بیشتر بدانید: دادسرای جرایم امنیتی

منظور از دادسرای امنیت چیست؟

به موجب قانون ریاست قوه قضاییه این اختیار را دارد، در دادسرای عمومی و انقلاب شعب تخصصی به منظور رسیدگی های  تخصصی به برخی از موضوعات خاص ایجاد نمود. دادسرای امنیت نیز یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تلقی می گردد. البته شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب مختص به دادسرای امنیت نیست. بلکه در بسیاری از موضوعات کیفری نظیر سرقت، جرایم رایانه ای، جرایم مالی و پولشویی، جرایم دارویی و پزشکی و ... اقدام به تشکیل شعب تخصصی گردیده است. هدف از تشکیل شعب تخصصی سرعت در انجام تحقیقات مقدماتی و به کارگیری تخصص بیشتر می باشد. غالباً قضات شاغل در شعب تخصصی دادسرا، دارای اطلاعات تخصصی در خصوص موضوعات مربوط به پرونده های شعب تخصصی می باشند. البته ارجاع سایر موضوعات و پرونده ها به شعب تخصصی منع قانونی ندارد. برای مثال در صورتی که پرونده‌های مربوط به سرقت به منظور رسیدگی به دادسرای امنیت ارجاع شود، منع قانونی ندارد.

بیشتر بدانید: فعالیت تبلیغی علیه نظام

دادسرای امنیت صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

دادسرای امنیت  صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده هایی با موضوع جرایم امنیتی را دارد. اینکه جرایم امنیتی کدام است، باید به مقررات مواد ۴۹۸ تا ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مراجعه نمود. مقررات مواد مزبور در خصوص جرائم و مجازات های جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه باشید، تا با عناوین برخی از جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور آشنا شوید.

عناوین برخی از جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور (با توجه به مقررات قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات) به شرح آتی است:

تشکیل یا اداره جمعیتی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور باشد، عضویت در جمعیت هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور است، تبلیغ علیه نظام، جاسوسی، تحریک موثر نیروهای نظامی رزمنده و سایر نیروهایی که به نوعی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان یا فرار یا تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی، تخلیه اطلاعاتی نیروهای آموزش دیده و مامور به حفظ اطلاعات طبقه بندی شده توسط دشمنان در اثر بی مبالاتی، اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، همکاری با دول خارجی متخاصم و ...

موارد فوق برخی از عناوین جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور مصرح در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات است. البته در این قانون و سایر قوانین خاص جرایم دیگری نیز در این خصوص وجود دارد.

بیشتر بدانید: وکیل مطالعه پرونده

آیا انتخاب وکیل در دادسرای امنیت با محدودیت قانونی مواجه است؟

اصولاً وکلای رسمی دادگستری که دارای مجوز و پروانه معتبر از کانون های وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه می باشند، می توانند، بدون هیچ گونه محدودیتی در کلیه پرونده‌های قضایی اعم از حقوقی و کیفری مداخله وکالت نمایند. اما متاسفانه به موجب تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ دخالت وکلای رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به جرایم مربوط به امنیت داخلی و خارجی در مرحله تحقیقات مقدماتی (دادسرای امنیت) با محدودیت قانونی مواجه شده است. توضیح اینکه صرفاً وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه می توانند، در مرحله تحقیقات مقدماتی در پرونده‌های مربوط به دادسرای امنیت مداخله و وکالت داشته باشند. تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری با ایجاد محدودیت در انتخاب وکیل به نوعی حقوق دفاعی متهمین در پرونده های امنیتی را نقض نموده است. البته این محدودیت صرفاً در مرحله تحقیقات مقدماتی بوده و در مرحله رسیدگی در دادگاه متهمین پرونده های امنیتی می توانند به انتخاب خود از بین تمامی وکلای رسمی دادگستری و وکیل خود را انتخاب نمایند. امیدواریم، در آینده ای نزدیک مجلس قانونگذاری این محدودیت غیرمنصفانه را با وضع قوانین جدید برطرف نماید.

بیشتر بدانید: تقاضای تصویر از صورت‌جلسه دادگاه و مرجع انتظامی

در پرونده های مربوط به دادسرای امنیت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، انتخاب وکیل از سوی متهم امنیتی در دادسرای امنیت با محدودیت قانونی مواجه شده است. در حقیقت متهمین امنیتی در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسرای امنیت، می توانند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب کنند.اما پس از انجام تحقیقات مقدماتی در صورتیکه پرونده با قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه صلاحیتدار ارسال شود انتخاب وکیل از سوی متهمین امنیتی دیگر با محدودیت قانونی مواجه نخواهد بود و متهمین این پرونده ها می توانند وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری مرکز امور مشاوران قوه قضاییه انتخاب نمایند.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون‌ وکلای دادگستری مرکز هموار آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده های امنیتی در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در راستای قانون؛  تجربه، دانش و تخصص خود را به کار می گیرند تا حقوق قانونی شما در پرونده های امنیتی تضییع نشود.

شمامی توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi