موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای جرایم رایانه ای

قرن حاضر، قرن پیشرفت روزانه تکنولوژی است. سرعت تکامل و ارتقا تکنولوژی های مبتنی بر رایانه به حدی زیاد است که نرم افزارها مدام در حال به روز رسانی بوده و هر دوره با پیشرفتی چشمگیر، جایگزین یکدیگر می شوند. رایانه و تلفن های هوشمند و تبلت ها به حدی در زندگی روزمره ما آمیخته شده اند، که زندگی بدون وجود آنها امکان پذیر نمی باشد. سوء استفاده اشخاص از این فضا دور از ذهن نمی تواند باشد و با رشد و تداوم تکنولوژی این موضوعات نیز روبه گسترش است.

مواردی که در خصوص دادسرای جرایم رایانه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است

  • جرایم رایانه ای چیست؟
  • رسیدگی به جرائم رایانه ای چگونه است؟
  • رسیدگی به شکایات جرائم رایانه ای در کدام دادسرا است؟
  • روند رسیدگی به جرائم رایانه ای چگونه است؟

با عنایت به تخصصی بودن موضوعاتی همچون جرایم رایانه ای می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در رابطه با جرایم رایانه ای ارتباط برقرار نمایید و از مشاوره تخصصی وکیل در این موسسه بهره مند گردید.

با روزمره شدن استفاده از رایانه، مانند هر پدیده دیگر بستری برای ارتکاب جرائم در محیط مجازی به وجود آمد و نوع جدیدی از جرائم زاده شدند که دارای ماهیت جدیدی بودند. همچنان که فناوری در حال پیشرفت بود، شکل جرائم نیز تغییر کرده و پیچیده تر می شدند.

انواع جرائم رایانه ای کدامند؟

جرائم رایانه ای، چه از نظر ماهیت جرم و چه از نظر شخصیت مجرمین، جرائم خاصی هستند. برای  دسته بندی جرا ئم رایانه ای می توان به دسته بندی زیر اشاره کرد:

1- جرائم علیه محرمانگی داده ها و سامانه های رایانه ای و و مخابراتی:

  • دسترسی غیرمجاز
  • شنود غیرمجاز
  • جاسوسی رایانه ای

2- جرائم علیه صحت و تمامیت داده های سامانه ای رایانه ای و مخابراتی:

  • جعل رایانه ای
  • تخریب و اخلال در داده های سامانه های رایانه ای و مخابراتی

3- سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه

4- جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی

5- هتک حیثیت و نشر اکاذیب

6- سایر جرائم

دسته بندی کلی جرائم رایانه ای چیست؟

بنابراین می توان در یک دسته بندی کلی، جرائم رایانه ای را به جرائم رایانه ای علیه اشخاص (مانند هتک حیثیت و نشر اکاذیب)، جرائم رایانه ای علیه اموال (مانند کلاهبرداری اینترنتی)، جرائم رایانه ای علیه امنیت عمومی (مانند جاسوسی رایانه ای)  و برخی جرائم دیگر است.

مرجع رسیدگی کننده به جرائم رایانه ای کجاست؟

به طور کلی، اصل بر صلاحیت مراجع رسیدگی عمومی می باشد. لکن به دلیل تخصصی بودن جرائم رایانه ای و تفاوت ماهیت جرم و مجرمان با جرائم و مجرمان دیگر، و نیز نیاز به بررسی های فنی، دادسرای ویژه جرائم رایانه ای و در معیت آن و به عنوان ضابط، پلیس فتا ایجاد گردید که با ورود فنی به این جرائم و انجام تحقیقات مقدماتی و به کشف جرائم رایانه ای کمک کنند. همانطور که گفته شد، دادسرای ویژه جرائم رایانه ای تنها در برخی از شهرها وجود دارد، اگر در شهری دادسرای جرائم رایانه ای وجود نداشت، مرجع صالح برای رسیدگی به جرائم رایانه ای، دادسرای عمومی آن شهر می باشد. اما در تهران  رسیدگی به جرائم رایانه ای بصورت تخصصی در صلاحیت دادسرای ویژه جرائم رایانه ای یا دادسرای ناحیه 1 شهر تهران، واقع در فلکه اول صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی، خیابان اباذر، دادسرای ویژه جرائم رایانه ای می باشد.

چگونه از جرائم رایانه ای شکایت کنیم؟

اگر قربانی یکی از جرائم رایانه ای هستید، مثلا اگر مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته اید و یا کسی عکس و مشخصات شما را در شبکه های اجتماعی منتشر نموده است و یا اگر کسی به داده های شما دسترسی غیرمجاز پیدا کرده است، می توانید با در دست داشتن مستندات خود، به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و شکایت خود را مطرح نمایید. پس از ثبت شکایت، شکواییه به دادسرای صالح ارجاع گردیده و پس از بررسی به یکی از شعب فرستاده می شود. رسیدگی به جرائم اینترنتی بدون بررسی های فنی و تخصصی مقدور نبوده و پس از ارجاع پرونده به شعب، دادیار یا بازپرس پرونده را جهت بررسی تخصصی به پلیس فتا ارجاع می کند.

پلیس فتا پس از بررسی و اخذ نظر کارشناسان مورد نظر، نتیجه را به شعبه رسیدگی کننده ارسال نموده و در نهایت، مقام قضایی رسیدگی کننده اقدام به صدور قرار نهایی می نماید. اگر مجرمیت مرتکب ربا وی احراز گردد، با صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارجاع می شود، لکن اگر ادله ای دال بر مجرمیت متهم یافت نشود، برای وی قرار منع تعقیب یا عدم مجرمیت صادر می گردد.

وکیل ویژه دادسرای جرائم رایانه ای کیست؟

چه در مقام شاکی و چه در مقام متهم، بلاشک برای شما لازم است که در دادسرای جرائم رایانه ای و طرح شکایت یا دفاع در قبال شکایات، وکیل متخصص جرائم رایانه ای داشته باشید.

وکیل ویژه جرائم رایانه ای، وکیلی است که علاوه بر تسلط به مباحث کیفری، بر مسایل مربوط به رایانه نیز اشراف کافی داشته باشد. اگر وکیلی در جرائم رایانه ای، اطلاعات خوبی از رایانه و اینترنت و فضاهای مرتبط نداشته باشد، هرگز نخواهد توانست آن طور که شایسته است از موکل خویش دفاع نماید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با سابقه درخشان ما در امر وکالت پرونده های مربوط به جرائم رایانه ای و بهره گیری از متبحرترین وکلای متخصص جرائم رایانه ای و همچنین دارا بودن مشاوران متخصص امور مختلف رایانه ای مانند امنیت و شبکه ها، خود گویای شایستگی ما در ارائه برترین خدمات حقوقی در زمینه جرائم رایانه ای به شما هموطنان عزیز می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi