موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای زمین خواری

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادسرای زمین خواری خواهیم پرداخت.

به طور کلی عکس العمل سیستم های حقوقی مختلف در مقابل افراد سودجو و مجرم که با تجاوز به اموال عمومی و دولتی (به اصطلاح زمین خواری) موجبات تضییع حقوق عامه مردم یک جامعه را فراهم می نمایند، سخت و شدید است. در این میان نقش وکلای دادگستری می تواند، به عنوان حقوقدان بسیار مهم و حائز اهمیت باشد. حضور وکلای دادگستری در چنین پرونده هایی می تواند به برقراری عدالت و روشن شدن حقیقت کمک بسیار نماید. در ادامه این مطلب سعی داریم، شما را با نقش وکلای رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای زمین خواری آشنا نماییم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای زمین خواری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادسرا‌ی زمین خوار چیست؟
  • نشانی دادسرای زمین خواری کجاست؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای زمین خواری وکیل رسمی دادگستری چه نقشی دارد؟
  • در پرونده‌های مربوط به دادسرای زمین خواری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل در پرونده های زمین خواری چقدر است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تیمی از وکلای حرفه ای در خصوص موضوعات و پرونده های مربوط به دادسرای زمین خواری در کنار شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید:دادسرای زمین خواری

دادسرا چیست؟

تیم تحریریه گروه وکلای نسوه در مطالب متعدد با موضوعات مختلف به این پرسش پاسخ مفصل داده است، اما یک بار دیگر تکرار می کنیم: در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری طی دو مرحله انجام می گیرد. مرحله اول که شامل تحقیقات مقدماتی می شود، از طریق مرجع ای تحت عنوان دادسرا و مرحله بعدی که شامل رسیدگی و صدور حکم خواهد بود توسط مرجع تحت عنوان دادگاه انجام خواهد شد. رسیدگی در دادسرا غیرعلنی و محرمانه می باشد، به نحوی که بسیاری از حقوق دفاعی متهم به موجب قانون محدود گردیده است. برای مثال مقام قضایی این حق را دارد، در برخی از موارد از دسترسی متهم یا وکیل وی به پرونده جلوگیری نماید. همچنین در برخی از موضوعات متهم صرفاً می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب کند. (تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ ). و محدودیت‌های دیگری که به موجب قانون اعمال آن صرفاً در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسرا مجاز بوده طوری که پس از پایان تحقیقات مقدماتی و با ارسال پرونده به دادگاه این محدودیتها نیز برطرف خواهد شد. خوب است بدانید، پس از پایان تحقیقات مقدماتی در صورتی که مقام قضایی دادسرا نظر بر مجرمیت متهم داشته باشد، با صدور قرار جلب دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می شود. از طرف دیگر در صورتی که مقام قضایی دادسرا مجرمیت را اخراج کند پرونده با صدور قرار منع تعقیب روال قانونی خود را طی خواهد نمود.

بیشتر بدانید: وکیل زمین خواری

منظور از دادسرای زمین خواری چیست؟

سابقاً تیم تحریریه گروه وکلای نستوه در مطلبی جداگانه به همین موضوع (دادسرای زمین خواری) پرداخته و مطلبی راجع به موضوع پیش‌گفته تنظیم و در همین صفحه ارائه نموده است. شما می توانید، به منظور اطلاع و آگاهی از ابعاد حقوقی دادسرای زمین خواری به آن مطلب مراجعه کنید. به طور خلاصه در ادامه می گوییم: ریاست قوه قضاییه اختیار دارد، شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را به شعب تخصصی به منظور رسیدگی به موضوعات خاص تبدیل نماید. این شعب به صورت تخصصی به موضوعات مربوطه رسیدگی می کنند. این مهم خود موجب می شود؛ سرعت، دقت و تخصص در رسیدگی‌های این شعب بیشتر به چشم آید. اغلب مقامات قضایی شعب مزبور دارای تحصیلات و اطلاعات تخصصی در حوزه موضوعات مربوطه می باشند.دادسرای ویژه زمین خواری یکی از این شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است که به صورت تخصصی به برخی از موضوعات کیفری نظیر: تصرف و تجاوز به املاک عمومی و دولتی، تجاوز به منابع طبیعی، ثروتهای عمومی، تغییر غیر مجاز اراضی مزروعی و کشاورزی می پردازد. شاید برای شما این سوال پیش آید، آیا دادسرای ویژه زمین خواری تنها شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است؟ پاسخ این سوال منفی است. زیرا شعب تخصصی دیگر با موضوعات جرایم پزشکی و دارویی، جرایم پولی و بانکی، جرایم رایانه ای و سایبری، جرایم مربوط به امنیت داخلی و خارجی،جرایم ویژه سرقت و ... تشکیل و به صورت تخصصی به موضوعات مربوطه رسیدگی می‌کند.

بیشتر بدانید: شکایت در دادسرای نظامی

در پرونده های مربوط به زمین خواری وکیل رسمی دادگستری چه نقشی دارد؟

خوب است بدانید، متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی (دادسرا‌) می تواند دارای دو وکیل دادگستری باشد، به نحوی که یک وکیل در جلسات تحقیق وی را همراهی خواهد نمود. حضور وکیل در جلسات تحقیقات مقدماتی می تواند از نقض حقوق متهم در این مرحله جلوگیری کند. تا آنجا که وکیل می تواند، موارد خلاف قانون را به مقام تحقیق کننده تذکر داده و مراتب را به صورت مکتوب در صورتجلسه تصریح نماید. به طور کلی حضور وکیل در پرونده های مربوط به این دادسرا می‌تواند؛ به رعایت دقیق قانون، برقراری عدالت و حفظ حقوق دفاعی متهم کمک نماید. بنابراین در صورتی که در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری متهم واقع شدید، می توانید، از طریق مراجعه به وکلای رسمی دادگستری از خدمات وکالتی ایشان در این پرونده ها بهره مند شوید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای ناحیه یک

در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هریک از وکلای رسمی دادگستری انتخاب کنید. اما توصیه و تاکید می‌کنیم؛ وکیل خود را از بین وکلای دارای تخصص، تجربه و دانش در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب متخصص در حوزه های حقوقی و کیفری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه، تخصص و دانش در پرونده‌های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه در راستای قانون از تمامی توانایی های خود به منظور احقاق حقوقتان و جلوگیری از تضییع حقوق شما استفاده خواهد نمود.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری به شرح ذیل است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری و دادگاه.

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi