موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه

جالب است بدانید دادسرای فرهنگ و رسانه که به موجب قانون تشکیل شده است از جمله دادسرا های تخصصی جهت رسیدگی به جرایم حوزه فرهنگ، هنر و رسانه می باشد.

این دادسرا با توجه به اینکه اکثر افراد متهم در آن می توانند افراد شاخص و سرشناس در جامعه باشند دارای ظرافت های خاص و دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که یک ورزشکار، نماینده مجلس، بازیگر و... در رسانه های جمعی همچون تلویزیون و رادیو، روزنامه و مجلات و... مرتکب رفتاری شوند که به موجب قانون جرم محسوب می شود.

با توجه به شرایطی که اعلام گردید این امکان وجود دارد که موضوع در دادسرای فرهنگ و رسانه و حتی دادسرای جرایم رایانه ای منوط به شرایط پیش آمده مورد بررسی قرار گیرد.

دادسرای فرهنگ و رسانه در کجاست؟

دادسرای فرهنگ و رسانه در استان تهران و به نشانی: خیابان مطهری– بعد از چهارراه قائم مقام واقع شده است.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه بایستی مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه کیست؟
  • دادسرای فرهنگ و رسانه به چه موضوعاتی رسیدگی می کند؟
  • روند رسیدگی در دادسرای فرهنگ و رسانه چگونه است؟
  • مشاوره وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه چگونه است؟
  • وظایف دادسرای فرهنگ و رسانه چیست؟

جالب است بدانید که داسرای فرهنگ و رسانه که در سال 1389 با سه شعبه در دادستانی تهران آغاز به کار کرد و یا می توان گفت که افتتاح شد. البته در حال حاضر نیز دادسرای فرهنگ و رسانه با معاون دادستان تهران که سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه می باشد و سه شعبه بازپرسی مشغول به انجام فعالیت است.

بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری که اصل تخصصی کردن رسیدگی های قضایی را در دستور کار قرار داده است دادسرای فرهنگ و رسانه نیز همانند سایر دادسراهای تخصصی، وظیفه رسیدگی به جرایم خاصی که بدان ارجاع می گردد را دارا می باشد.

انتشار مطالب خلاف واقع در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، کانال های تلگرامی، و یا در وب سایت ها و وبلاگ ها و همچنین در سایر فضاهای مجازی، که به عنوان یک رسانه شناخته می شود، در صلاحیت این دادسرا یعنی دادسرای فرهنگ و رسانه است.

انتشار تصاویر خصوصی اشخاص در رسانه های فوق الاشاره و همچنین توهین به مقدسات در هر رسانه ای که مجازی تلقی می گردد و به صورت کلی ارتکاب هر نوع جرمی در رسانه های مجازی در صلاحیت دادسرای فرهنگ و رسانه است و برای رسیدگی به این دادسرا ارجاع می ‌شود.

در خصوص دیگر رسانه های ارتباط جمعی مانند تلویزیون و رادیو، روزنامه، مجلات، ماهنامه، هفته نامه ها و در کل در خصوص سایر رسانه های نوشتاری، شنیداری، گفتاری و تصویری، چنانچه موضوع ارتکاب جرم باشد و یا اینکه شکایت کیفری از رسانه ها صورت بگیرد موضوع در دادسرای فرهنگ و رسانه مورد تعقیب قرار خواهند گرفت.

در نهایت حوزه فعالیت دادسرای فرهنگ و رسانه محدود به جرایم حوزه فرهنگ و رسانه نمی‌ شود.

جالب است که بدانید دادسرای فرهنگ و رسانه در حوزه جرایم رایانه ‌ای که در حوزه فرهنگ و رسانه اتفاق می افتد را نیز اقدامات قانونی انجام می دهد و این موضوعات را نیز در بر می گیرد.

البته جرایم رایانه ای کماکان در صلاحیت دادسرای جرایم رایانه ای می باشد یعنی کلاهبرداری رایانه ای، جرایم رایانه ای، برداشت پول از حساب اشخاص و... در صلاحیت آن دادسرا می باشد و در آنجا رسیدگی می شود.

بهترین وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه کیست؟

با عنایت بدین مضوع که دادسرای فرهنگ و رسانه تخصصی است، وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه با توجه به موضوع مورد دعوی که مسلماً آن هم تخصصی به حساب می آید لازم است از  تجربه کافی در خصوص  حقوق مطبوعات و دانش اجتماعی بهره مند باشد.

اطلاع از قوانینی همچون قانون مطبوعات، آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، قانون کپی رایت، قانون حمایت از حقوق مصنفین و مولفین، نحوه تشکیل دادگاه مطبوعات و همچنین ترکیب هیئت منصفه در دادگاه مطبوعات، قانون جرایم رایانه‌ ای، قانون کپی رایت نرم افزار در ایران، و سایرقوانین مرتبط با فرهنگ و رسانه، آشنایی کامل داشته باشد.

نحوه رسیدگی در دادسرای فرهنگ و رسانه چگونه است؟

بنا به اظهار وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه رسیدگی در دادسرای فرهنگ و رسانه می تواند به موجب شکایت شاکی خصوصی شروع شود که در این صورت نیازمند طرح شکایت از طرف شاکی می باشد.

از مصادیق شکایت شاکی می توان به توهین در رسانه های مورد اشاره، انتشار مطلب و یا عکس خصوص افراد در رسانه ها و... اشاره نمود.

البته این امکان وجود دارد که جرم ارتکابی در رسانه های عمومی کشور جنبه عمومی داشته باشد و از این رو دادستان نیز به عنوان مدعی العموم نیز می تواند اعلام جرم به دادسرای فرهنگ و رسانه نماید.

برای بهره مندی از خدمات وکالتی توسط وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه با دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

logo-samandehi