موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرای پولی و بانکی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح وبیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادسرای پولی و بانکی خواهیم پرداخت.

گسترش فساد مالی و ارتکاب اعمال مجرمانه در سیستم مالی و بانکی یک کشور صدمات جبران ناپذیری به زیرساخت های مالی یک کشور وارد می کند. یکی از راه های مقابله با فساد پولی و بانکی وجود مراجع و نیروهای متخصص در دادگستری و دخالت وکلای متخصص در پرونده های مربوط به آن خواهد بود. در ایران نیز دادسرای جرایم پولی و بانکی به صورت تخصصی به موضوعات و جرایم مربوط به این حوزه رسیدگی می کند‌. در ادامه این مطلب شما را با دادسرای تخصصی جرایم پولی و بانکی و نقش وکیل دادگستری در آن بیشتر آشنا خواهیم نمود. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای پولی و بانکی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی دادسرای پولی و بانکی کجاست؟
  • منظور از دادسرای پولی و بانکی چیست؟
  • دادسرای جرایم پولی و بانکی صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای پولی و بانکی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • دفاع در دادسرای پولی و بانکی چگونه است؟

دفاع موضوعی تخصصی به حساب می آید که بایستی برای انجام آن بهتر است به متخصصین همین حوزه مراجعه نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: دادسرای پولی بانکی

دادسرا کجاست؟

تیم تحریریه گروه وکلای نستوه بارها در مطالب مختلف به این پرسش پاسخ مفصل داده است.

یک بار دیگر در پاسخ به این پرسش می گوییم:

در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله مجزا انجام می گیرد. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی از سوی مرجعی تحت عنوان دادسرا است. دادسرا وظیفه انجام تحقیقات مقدماتی نظیر: احضار و تحقیق از متهم، صدور قرارهای تامین و نظارت قضایی، احضار و تحقیق از شاکی و مطلع و شهود، صدور قرار کارشناسی در صورت لزوم، ارجاع به پزشکی قانونی و ... را بر عهده دارد. پس از آنکه تحقیقات مقدماتی تکمیل شد؛ پرونده با اتخاذ تصمیم نهایی از سوی مقامات قضایی دادسرا و به منظور صدور حکم به دادگاه صلاحیت دار ارسال می شود.

تصمیمات نهایی متخذه از سوی مقامات دادسرا کدام است؟

در صورتی که مقام قضایی دادسرا اعتقاد بر مجرمیت متهم داشته باشد، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتا کیفر خواست به دادگاه صالح ارسال می گردد. در صورتی که مجرمیت متهم از سوی مقام قضایی دادسرا احراز نشود، پرونده منتج به صدور قرار منع تعقیب می گردد. این قرار به شاکی ابلاغ می شود، تا ظرف مهلت مقرر قانونی مراتب اعتراض خود را نسبت به این قرار اعلام نماید. به یاد داشته باشید، دادسرا تحت هیچ عنوان اقدام به صدور حکم نمی کند. صدور حکم از صلاحیت ذاتی دادسرا خارج بوده و در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

خوب است بدانید، ریاست و نظارت اداری در دادسرا بر عهده مقام دادستانی است و سایر مقامات قضایی دادسرا (دادیار و بازپرس) در حدود قانون زیر نظر دادستان امور قضایی خود را انجام می دهند. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا با دادسرای جرائم پولی و بانکی بیشتر آشنا شوید. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: وکیل جرایم پولی و بانکی

منظور از دادسرای پولی و بانکی چیست؟

قانونگذار به ریاست قوه قضاییه این اختیار را داده است، شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را (به منظور رسیدگی به برخی از موضوعات کیفری) به شعبی تخصصی تبدیل نماید. دادسرای جرایم پولی و بانکی شعبه ای تخصصی (نه اختصاصی) از دادسرای عمومی و انقلاب است.

شعب تخصصی چه تفاوتی با شعب اختصاصی دارد؟

شعب تخصصی شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب می باشد که به منظور تسریع، تسهیل و رسیدگی تخصصی به موضوعات مختلف کیفری تشکیل می شود. این شعب علاوه بر موضوعات تخصصی می تواند، به سایر موضوعات نیز رسیدگی نماید. ارجاع موضوعات کیفری دیگر به شعب تخصصی منع قانونی ندارد؛ برای مثال، رسیدگی دادسرای پولی و بانکی به پرونده ای با موضوع سرقت منع قانونی نخواهد داشت. (البته در عمل کم تر اتفاق می افتد). مطلب دیگری که باید در این مورد بدانید اینکه، دادسرای جرایم پولی و بانکی تنها شعبه تخصصی در دادسرای عمومی و انقلاب نیست. دادسرای عمومی و انقلاب دارای شعب تخصصی دیگری نظیر: دادسرای ویژه سرقت، دادسرای امنیت، دادسرای جرایم رایانه ای، دارسرای جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای جرایم کارکنان دولت و غیره نیز است.

از طرف دیگر شعب اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن ها در صلاحیت شعب اختصاصی قرار گرفته است. نظیر دادسرای نظامی. رسیدگی شعب اختصاصی به موضوعات غیر مرتبط با منع قانونی مواجه است.

بیشتر بدانید: دادسرای جرائم پولی و بانکی

دادسرای پولی و بانکی صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

به طور کلی دادسرای جرایم پولی و بانکی صلاحیت رسیدگی به جرایم اقتصادی و بانکی را عهده دار است. جرایمی نظیر: اخلال عمده در نظام اقتصادی یا پولی و بانکی کشور، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، رسیدگی به جرایم ارتکابی از سوی کارمندان و مدیران بانک ها در شبکه بانکی کشور، خرید و فروش ارز در خارج از شبکه بانکی و ...

نشانی جدید دادسرای پولی و بانکی کجاست؟

نشانی جدید دادسرای جرایم پولی و بانکی در تهران به این شرح است: تهران، خیابان خیام، ساختمان دادگاه های کیفری یک تهران، تجدیدنظر سابق، دادسرای ناحیه ۳۶ ویژه جرایم پولی و بانکی.

نحوه طرح شکایت در دادسرای جرایم پولی و بانکی چگونه است؟

درحال حاضر می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط ایران شکایت خود را ثبت کنید. در هنگام مراجعه به این دفاتر شکوائیه و سایر اسناد و مدارک خود را به همراه داشته باشید. پس از آنکه شکایت شما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شد، پرونده شما به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای جرایم پولی و بانکی ارسال می گردد. سپس دادسرای جرایم پولی و بانکی با اخطار قبلی از شما می خواهد، به صورت حضوری پرونده خود را پیگیری نمایید.

در پرونده های مربوط به جرایم پولی و بانکی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری ایران انتخاب کنید. اما پیشنهاد می کنیم، وکیل خود را از بین وکلای دارای تجربه و دانش در موضوعات مربوط به دادسرای جرایم پولی و بانکی انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای مرکز با داشتن تجربه و دانش در حوزه جرایم پولی و بانکی آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور جلوگیری از تضییع حقوقی قانونی شما دریغ نخواهند کرد. به یاد داشته باشید، حضور وکیل متخصص در رسیدگی های مربوط به دادسرای جرایم پولی و بانکی ه روشن شدن حقیقت و برقراری عدالت قضایی کمک شایانی خواهد کرد.

امید واریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi