موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرا نظامی

سازمان قضایی نیروهای مسلح و یا دادسرای نظامی مهمترین مرجع رسیدگی به جرایم نظامیان می باشد، وکیل در دادسرای نظامی با دیگر وکلا دارای تفاوت هایی می باشد چرا که سازمان قضایی نیروهای مسلح و یا همان دادسرای نظامی به صورت اختصاصی صرفاً به جرایم نیروهای نظامی و انتظامی رسیدگی می کند از همین رو وکیل دادسرای نظامی می بایست علاوه بر تسلط بر قوانین خاص (قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح) به رویه موجود در دادسرای نظامی نیز آگاهی و تسلط داشته باشد. شاید این سوال برای شما پیش آید که وکیل دادسرای نظامی کیست؟ وکیل دادسرای نظامی در تهران کیست؟ وکیل متخصص به امور دادسرای نظامی کیست؟ وکیل دادسرای نظامی در کرج کیست؟ بر همین مبنا مقاله پیش رو که توسط گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای شما عزیزان تهیه شده است را مطالعه فرمایید، همچنین می توانید برای مشاوره هم اکنون با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همانگونه که پیش تر نیز عنوان گردید، دادسرای نظامی صرفاً به جرایم نیروهای نظامی و انتظامی رسیدگی می کند و به عنوان سازمان قضایی نیروهای مسلح شناخته شده است. دادسرای نظامی دارای دادستان نظامی و شعب دادیاری و بازپرسی می باشد. بیشترین شکایات مربوط به نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی و پلیس راهنمایی و رانندگی می باشد به دلیل اینکه این نیروها به صورت مستقیم با مردم در ارتباط می باشند.

اگر به عنوان شاکی قصد دارید نسبت به یکی از نیروهای انتظامی شکایتی مطرح نمایید باید بدین نکته توجه داشته باشید که شکایت در دادسرای نظامی همچون شکایت در دادسرای عمومی و انقلاب نمی باشد از این جهت که برای شکایت از افراد عادی شما به دفتر خدمات قضایی مراجعه می نمایید و شکایت خود را ثبت می کنید ولیکن برای شکایت از افراد نظامی شما می بایست به دادسرای نظامی (سازمان قضایی نیروهای مسلح) مراجعه نمایید. برای مراجعه به دادسرای نظامی در تهران می توانید از مترو استفاده نموده و در ایستگاه شهید قدوسی پیاده شده و به دادسرای نظامی مراجعه و یا در خیابان شریعتی، چهارراه قصر به دادسرای نظامی مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای شکایت در دادسرای نظامی 

1- تکمیل فرم شکواییه که در دادسرای نظامی می توانید در طبقه زیرزمین از بوفه تهیه نمایید.

2- شما می بایست حتی الامکان مشخصات (اسم و فامیل) مشتکی عنه (شخصی که از او شکایت دارید) و درجه او را قید نمایید.

3- کارت شناسایی

4- پیوست نمودن مدارک و مستندات

4- عابر بانک برای پرداخت هزینه دادرسی

پس از ابطال تمبر پرونده را به نظر دادستان نظامی می رسانند که به دستور ایشان موضوع یا مستقیماً به یکی از شعب دادسرای نظامی ارجاع و یا به بازرسی ناجا برای تکمیل تحقیقات ارجاع می گردد.

بازرسی ناجا اظهارات شما و شهودتان را اخذ و اقدام به احضار مامور می نماید و ضمن انجام تحقیقات خواسته شده اظهارات او را نیز اخذ می نماید. پس از تکمیل تحقیقات در بازرسی ناجا پرونده به دادسرای نظامی عودت داده می شود و به دستور دادستان نظامی به یکی از شعب دادسرای نظامی ارجاع می گردد.

شعب دادسرای نظامی مکلف به رسیدگی و اظهارنظر قضایی در رابطه با موضوع جرم مبنی بر قرار جلب به دادرسی با صدور کیفر خواست و یا قرار منع تعقیب می باشد.

توجه داشته باشید برای شکایت از نیروهای نظامی و انتظامی به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه نمایید.

شما می توانید با شماره گیری 197 نیز با سامانه نظارت همگانی ناجا تماس حاصل نمایید. البته سامانه 197 معمولاً برای تخلفات صورت گرفته کاربرد دارد و چنانچه از وقوع جرم متضرر شده باشید می توانید ضمن تماس با شماره 197 به دادسرای نظامی نیز مراجعه نمایید.

پس از طی مراحل مورد اشاره پرونده از دادسرای نظامی به دادگاه نظامی ارسال می گردد که با توجه به نوع جرم و میزان مجازات پرونده در دادگاه نظامی یک و یا دادگاه نظامی دو برای رسیدگی ارجاع می گردد. بدیهی است دادگاه نظامی یک نسبت به دادگاه نظامی دو به جرایم سنگین تری رسیدگی می کند.

وکیل دادسرای نظامی : هر یک از شاکی و متهم می تواند در دادسرای نظامی برای خود وکیل داشته باشد. البته بهتر است از وکیل دادسرای نظامی یعنی وکیلی که تخصص در دادسرای نظامی دارد استفاده نمایید چرا که عناوین جرم در دادسرای نظامی متفاوت از دادسرای عمومی است مثلاً یکی از عناوین شایع در دادسرای نظامی عنوان، ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروی انتظامی است که صرفاً طرح این عنوان قاعدتاً توسط وکیل دادسرای نظامی صورت می پذیرد همچنین دفاع از عنوان ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای نظامی توسط وکیل دادسرای نظامی ساده تر می باشد.

شاکی و متهم می توانند در دادسرای نظامی دو وکیل معرفی نمایند ولیکن صرفاً یک وکیل می تواند در دادسرای نظامی حاضر شده و از موکل خویش دفاع نماید اما هر دو وکیل می توانند در دادگاه نظامی حاضر شده و از موکل خود دفاع نمایند.

شرایط خاص دادسرای نظامی، وکیل مسلط به قوانین دادسرای نظامی را می طلبد هرچند شما به عنوان شاکی و یا متهم می توانید به هرشخص دارای پروانه معتبر وکالت برای حضور و دفاع از حقوق قانونی خود وکالت اعطا نمایید. فلذا توصیه می گردد وکیل یا وکلای خود را از بین وکیل متخصص دادسرای نظامی انتخاب نمایید. همچنین جهت اخذ مشاوره با توجه به رویه خاص دادسرای نظامی بهتر است با وکیل دادسرای نظامی مشاوره شوید.

ممنوعیت وکیل دادسرای نظامی : وکیل در دادسرای نظامی هیچگونه محدودیتی ندارد و می تواند در دادسرای نظامی حاضر شده و ضمن اطلاع از عنوان جرم از موکل خود دفاع نماید البته یک استثنا در این خصوص وجود دارد و آن هم در پرونده های جرایم علیه امنیت کشور یا در مواردی که پرونده دارای اطلاعات سری و اسناد طبقه بندی شده باشد، طرفین بایستی وکیل خود را در دادسرای نظامی از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید سازمان قضایی نیروهای مسلح باشند انتخاب نمایند.

آنچه مشخص است آنکه برای همراه داشتن وکیل دادسرای نظامی می بایست کمی تامل نمایید و وکیل خود را از میان وکلای متخصص در سازمان قضایی انتخاب نمایید، وکیل متخصص در سازمان قضایی به رویه موجود در دادسرای نظامی تسلط و آگاهی داشته و به صورت تخصصی در دادسرای نظامی فعالیت می کند.

logo-samandehi