موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرا و دادگاه نظامی

به موجب قانون آیین دادرسی کیفری یکی از 5 دادگاه کیفری در نظام قضایی دادسرا و دادگاه نظامی است که به صورت اختصاصی به جرایم نظامیان رسیدگی می کند.

رسیدگی در سازمان قضایی نیروهای مسلح به موجب قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قانون آیین دادرسی کیفری، قانون مجازات اسلامی، قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح و... می باشد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح در مرکز هر استان تشکیل می شود و در صورت نیاز در حوزه های قضایی به تشخیص ریاست قوه قضاییه نیز تشکیل می گردد.

جرایم نظامیان با توجه به نحوه و نوع ارتکاب آن قابل رسیدگی در دادگاه نظامی و یا دادگاه کیفری دو می باشد.

جرایمی که نظامیان در مقام ضابط مرتکب آن می شوند در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد و در مواردی که جرایم نظامیان مربوط به تکالیف و ظایف خاص نظامی و انتظامی می باشد در صلاحیت دادگاه نظامی می باشد.

مواردی که در خصوص دادسرا و دادگاه نظامی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل دادسرا نظامی کیست؟
  • بهترین وکیل دادگاه نظامی کیست؟
  • دفتر وکیل دادگاه نظامی شمال تهران کجاست؟
  • دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟
  • شکایت در دادسرا نظامی چگونه است؟

تشکیلات سازمان قضایی نیروهای مسلح چیست؟

سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران در چهارراه قصر واقع شده است و دارای:

  • شعب دادیاری دادسرای نظامی
  • شعب بازپرسی دادسرای نظامی

(دو شعب فوق،  زیر نظر دادستان نظامی تهران اقدام به تعقیب و تحقیق می نمایند.)

  • شعب دادگاه نظامی دو تهران
  • شعب دادگاه نظامی یک تهران
  • شعب دادگاه تجدیدنظر نظامی تهران که البته به دادگاه تجدیدنظر نظامی دو و دادگاه تجدیدنظر نظامی یک تقسیم می شوند.

 (سه شعب مذکور، زیر نظر ریاست سازمان قضایی تهران اقدام به صدور رای می نمایند.)

لازم به توضیح است ریاست سازمان قضایی نظارت اداری بر شعب دارد ولی دادستان می تواند تحقیقات را برای تکمیل و یا نقص و... از شعب درخواست نماید.

وکیل دادسرا و دادگاه نظامی کیست؟

هر یک از طرفین پرونده می توانند وکیل یا وکلای خود را از میان وکلای رسمی دادگستری که دارای پروانه وکالت معتبر می باشند انتخاب نمایند.

البته توصیه می نماییم وکیل خود را از بین وکلای متخصص در دادسرا و دادگاه نظامی انتخاب نمایید.

در مرحله دادسرا شاکی و یا متهم می تواند یک وکیل به همراه داشته باشد و در مرحله دادگاه نظامی دو، شاکی یا متهم می تواند دو وکیل به همراه داشته باشد و در مرحله دادگاه نظامی یک، شاکی یا متهم می تواند سه وکیل به همراه داشته باشد.

طرفین در انتخاب وکیل هیچگونه محدودیتی ندارند و می توانند از میان وکلای دادگستری اقدام به معرفی وکیل نمایند لیکن این موضوع دارای یک استثناء می باشد.

به موجب ماده 625 قانون آیین دادرسی کیفری در جرایمی که مربوط به امنیت ملی و کشور می باشد و همچنین در مواردی که پرونده مشتمل بر اسناد و اطلاعات سری و به کلی سری می باشد طرفین می بایست وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای که مورد تایید سازمان قضایی نیروهای مسلح می باشد انتخاب نمایند.

رسیدگی در دادسرا و دادگاه نظامی چگونه است؟

پس از ثبت شکایت از سوی شاکی موضوع به بازرسی ناجا برای تکمیل تحقیقات ارسال می شود البته در مواردی نیز پرونده مستقیماً در دادسرای نظامی با توجه به اهمیت و شرایط آن ثبت می گردد.

پس از بررسی های صورت گرفته پرونده به دادسرا ارجاع و توسط دادستان به یکی از شعب دادیاری و یا بازپرسی ارجاع می گردد.

مطابق قانون مشتکی عنه که می تواند نظامی و یا در مواردی غیر نظامی نیز باشد احضار و در صورت وجود ادله تفهیم اتهام می گردد.

پس از تکمیل پرونده با توجه به اوراق پرونده و اخذ آخرین دفاع قرار جلب به دادرسی و یا منع تعقیب صادر می گردد.

پس از موافق دادستان مبنی بر جلب به دادرسی موضوع با توجه به جرم ارتکابی و مجازات آن به یکی از شعب دادگاه نظامی دو و یا دادگاه نظامی یک ارجاع می گردد.

قبل از طرح شکایت می توانید از طریق سامانه 197 اقدام به اعلام تخلف به بازرسی ناجا نمایید لیکن برای پیگیری موضوع خود بهتر است اقدام به طرح شکایت نمایید.

وکیل دادسرا و دادگاه نظامی شمال تهران کیست؟

با توجه به اینکه دادسرا و دادگاه نظامی یکی از مراجع اختصاصی است و نحوه رسیدگی و شرایط آن با دادسرا و دادگاه عمومی متفاوت است، توصیه و تاکید داریم وکیل خود را از بین وکیل متخصص دادسرا و دادگاه نظامی انتخاب نمایید.

بهترین وکیل دادسرا و دادگاه نظامی شمال تهران وکیلی است که ضمن اطلاع از قوانین و مقررات خاص نظامی و انتظامی به صورت تخصصی در دادسرا و دادگاه نظامی وکالت نماید.

logo-samandehi