موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادسرا کارکنان دولت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادسرای کارکنان دولت خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکالت در دادسرای کارکنان دولت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی دادسرای کارکنان دولت کجاست؟
  • منظور از دادسرای کارکنان دولت چیست؟
  • دادسرای کارکنان دولت به اتهامات کدام افراد رسیدگی می کند؟
  • دادسرای کارکنان دولت به چه اتهاماتی رسیدگی می کند؟
  • نقش وکیل حرفه ای در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت چیست؟

موسسه حقوقی دادآروان نستوه با حضور تیم وکلای حرفه ای خود در خصوص دادسرا و دادگاه کارکنان دولت آماده ارائه مشاوره تخصصی و اعلام وکالت عنداللزوم می باشد.

بیشتر بدانید:صلاحیت دادسرای کارکنان دولت

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوقی ایران دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های کیفری است. مقامات قضایی دادسرا با کمک ضابطین دادگستری اقدام به انجام اموری نظیر: تعقیب مرتکبین جرایم، احضار متهم، احضار شهود و مطلعان، تحقیق از شاکی، تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری، ارجاع به کارشناسی و ... می نمایند. همچنین پس از آنکه تحقیقات مقدماتی به پایان رسید، قرارهای نهایی از سوی مقامات دادسرا صادر می شود. در صورتی که مجرمیت متهم احراز شود قرار جلب به دادرسی و در نهایت کیفرخواست صادر شده و پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیت دار ارسال می گردد. در صورتی که مجرمیت متهم احراز نشود، پرونده با صدور قرار منع یا موقوفی تعقیب مواجه خواهد شد. نکته دیگری که باید روشن شود اینکه، در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسرا متهم از حقوق دفاعی محدودتری در مقایسه با مرحله دادگاه برخوردار است. برای مثال، مقام قضایی می تواند در موارد مقرر قانونی از دسترسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده جلوگیری کند. مورد دیگر اینکه، در مرحله دادسرا (البته در برخی از موارد مقرر قانونی) متهم می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضایه انتخاب نماید. محدودیت اخیر سبب می شود، متهم در مرحله دادسرا از خدمات وکالتی و حقوقی بسیاری از وکلای دادگستری محروم شود. شاید برایتان این سوال پیش آید، محدودیت های دفاعی متهم در مرحله دادسرا چه زمانی برطرف می شود؟ با ارسال پرونده به دادگاه محدودیت های دفاعی متهم هم پایان خواهد یافت. در مرحله دادگاه متهم می تواند از تمامی حقوق قانونی و دفاعی خود استفاده نماید.

بیشتر بدانید: چه مدارکی برای شکایت از قاضی مورد نیاز است؟

منظور از دادسرای جرایم کارکنان دولت چیست؟

در بند اول این مطلب با مرجع دادسرا و وظایف آن آشنا شدیم، در ادامه خواهیم دید منظور از دادسرای جرایم کارکنان دولت چیست. در توضیح باید گفت، ریاست قوه قضاییه این اختیار را دارد شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را به شعبی تخصصی به منظور رسیدگی به موضوعاتی خاص تبدیل نماید. شعب تخصصی به سرعت، دقت و تخصصی شدن رسیدگی های کیفری کمک می کند. خوب است بدانید، شعب تخصصی علاوه بر موضوعات تخصصی صلاحیت رسیدگی به سایر موضوعات را نیز دارد. شعب تخصصی در مقابل شعب اختصاصی قرار می گیرد. شعب اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون در صلاحیت شعبه اختصاصی قرار گرفته است. علاوه بر دادسرای جرایم کارکنان دولت برخی دیگر از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران عبارت است از: دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای جرایم رایانه ای، دادسرای ویژه سرقت، دادسرای جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای زمین خواری و ...

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از قاضی

دادسرای کارکنان دولت به اتهامات کدام افراد رسیدگی می کند؟

همانطور که گفتیم، دادسرای کارکنان دولت یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است که صلاحیت رسیدگی به اتهامات کارکنان دولت را داراست. البته ارجاع سایر پرونده ها به این دادسرا با مانع قانونی مواجه نیست. برای مثال ارجاع پرونده های سرقت به دادسرای کارکنان دولت ممکن خواهد بود. بر اساس ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مقاماتی که این دادسرا به اتهامات آنان رسیدگی می کند عبارتند از: ( روئسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیر و معاونان وزیر، دارندگان پایه قضایی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر و یا دارای درجه سرتیپ دومی شاغل در محل های سرلشکری یا تیپ مستقل، مدیران کل اطلاعات استان ها ....). چنانچه مقامات فوق در هر یک از شهرهای ایران مرتکب جرم شوند، انجام تحقیقات مقدماتی در صلاحیت دادسرای کارکنان دولت تهران خواهد بود.

به موجب مقررات ماده ۳۰۸ قانون آیین دادرسی وکیفری مصوب ۹۲ رسیدگی به جرایم ارتکابی برخی از مقامات در صلاحیت دادسرای مرکز استان محل وقوع جرم است. برخی از این مقامات عبارتند از: مشاوران وزیران، فرمانداران، روئسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، شهرداران مراکز شهرستان ها و بخشدار و غیره. در صورتی که مقامات اخیر در استان تهران مرتکب جرم شوند انجام تحقیقات مقدماتی بر عهده دادسرای کارکنان دولت است.

بیشتر بدانید: دادسرا کارکنان دولت

انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص کدام اتهامات کارکنان دولت در صلاحیت دادسرای کارکنان دولت خواهد بود؟  

با توجه به مواد ۳۰۷ و ۳۰۸ قانون مزبور اصولا انجام تحقیقات مقدماتی  تمامی اتهامات مربوط به کارکنان دولت در صلاحیت دادسرای کارکنان دولت خواهد بود. برخی از اتهامات مربوط به مشاغل دولتی عبارت است از: اختلاس، ارتشاء، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی و دولتی، تبانی در معاملات دولتی، سلب حقوق و آزادی های مردم، بازداشت غیرقانونی و ...

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای کارکنان دولت

نقش وکیل حرفه ای دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت چیست؟

چنانچه در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت از وکیل حرفه ای دادگستری بهره گیرید، می توانید از خدمات وکالتی و تخصصی وکیل برخوردار شوید. کم ترین مزیت داشتن وکیل در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت جلوگیری از تضییع حقوق قانونی شما خواهد بود. گروه وکلای نستوه با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق قانونی شما کوتاهی نخواهد کرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi