موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه انقلاب

با توجه به اینکه به موجب قانون دادگاه های متفاوتی تشکیل شده است و هر کدام صلاحیت مختص به خود را برای رسیدگی دارد، از این رو تعداد کثیری از افراد جامعه اطلاعات قلیلی نسبت به مجازات ها و جرایم انتسابی برای آنها و مرجع رسیدگی کننده به آن را دارند حتی در مواردی دلیل رسیدگی در مراجع مختلف را نیز نمی دانند.

به طور مثال در صورتی که شخصی مورد تعرض قرار می گیرد به دلیل عدم اطلاع کافی و همچنین به دلیل وجود دادسراها و دادگاه های متعدد نمی داند برای احقاق حقوق قانونی خود به کدام یک از آن مراجع مراجعه نماید و در صورت مراجعه متوجه می شود که برای طرح شکایت می بایست با توجه به صلاحیت های مشخص شده از سوی قانونگذار به جای دیگر مراجعه نماید. به طور مثال نمی داند برای شکایت از نظامی بابت توهین بایستی به دادسرای عمومی و یا دادسرای نظامی شکایت کرد و آیا می توان به دادسرای انقلاب مراجعه نمود.

یکی از دادگاه هایی که به موجب قانون صلاحیت رسیدگی به امور کیفری را دارد دادگاه انقلاب است. دادگاه انقلاب در کنار دیگر دادگاه ها (دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه اطفال، دادگاه کارکنان دولت و...) به موجب قانون برای رسیدگی به جرایم خاص کیفری تشکیل شده است. جرایمی که ارزش های انقلاب اسلامی و از بین برنده هنجارهای مهم اجتماعی باشد در این دادگاه رسیدگی می شود.

این دادگاه پس از انقلاب شکوهمند که موجب بروز تحولات و شرایط خاصی در جامعه گردید و برای رسیدگی به جرایم سران نظام پهلوی و اشخاصی که هدف از براندازی حکومت و هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی را داشتند ایجاد گردید ولیکن به موجب قانون صلاحیت های دیگری هم اکنون برای آن مشخص شده است که در ادامه بدان می پردازیم.

مواردی که در خصوص دادگاه انقلاب می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

 • صلاحیت دادگاه انقلاب چیست؟
 • بهترین وکیل دادگاه انقلاب کیست؟
 • رسیدگی در دادگاه انقلاب چگونه است؟

در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهامی می توانید هم اکنون با وکیل دادگاه انقلاب در دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

به موجب قانون در مرکز هر استان دادگاه انقلاب تشکیل می گردد، تشکیل دادگاه انقلاب در شهرستان ها به تشخیص ریاست قوه قضاییه نیز با توجه به نیاز و شرایط موجود امکان پذیر می باشد. این دادگاه دارای دو مستشار و رئیس است که با دو عضو رسمیت می یابد.

چه جرایمی در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود؟

 1. جرایمی که علیه امنیت داخلی و خارجی، تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.
 2. اقداماتی که محاربه و افساد فی الارض، بغی محسوب شود.
 3. اقدامات مسلحانه، احراق، تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.
 4. اقداماتی که موجب به هرگونه توهین به مقام رهبری و همچنین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران باشد.
 5. تمامی جرایمی که مربوط به روان گردان، مواد مخدر و هرگونه مشتقات آنها باشد.
 6. هرگونه قاچاق اسلحه، مهمات و اقلام تحت کنترل آن باشد.
 7. مواردی که به موجب قوانین دیگر در صلاحیت این دادگاه قرار گرفته باشد مثل قاچاق مشروبات الکلی خارجی و...

رسیدگی در دادگاه انقلاب چگونه است؟

رسیدگی در این دادگاه به موجب ثبت شکایت و یا گزارش اعلامی از نهادهای مرتبط به نزد دادستان و ارجاع آن به یکی از شعب دادیاری و یا بازپرسی در دادسرا  آغاز می گردد. رسیدگی در دادسرا همچون دیگر دادسرا ها می باشد و مطابق قانون آیین دادرسی کیفری بوده که پس از تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین و اخذ آخرین دفاع، پرونده نزد دادستان ارسال می گردد. در صورت تأیید پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال می گردد. سپس به یکی از شعب دادگاه انقلاب جهت رسیدگی و صدور رای ارجاع می گردد. دادگاه با تعیین وقت و ابلاغ آن به طرفین و وکلای آنان و دریافت دفاعیات و در صورت نیاز با اخذ آخرین دفاع اقدام به صدور رأی می نماید.

نکته حائز اهمیت در خصوص دادگاه انقلاب این است که چنانچه جرایمی که در این دادگاه رسیدگی می شود دارای مجازات مقرر در ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری باشد با سیستم تعدد قاضی رسیدگی می شود.

مجازات هایی که با تعدد قاضی رسیدگی می شود عبارت است از:

 • سلب حیات
 • قطع عضو
 • جرایم عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل و بیشتر از آن
 • جرایم تعزیری درجه 1 تا 3

بهترین وکیل دادگاه انقلاب در تهران کیست؟

بهترین وکیل دادگاه انقلاب در تهران افراد متعددی که دارای پروانه وکالت معتبر می باشند می توانند باشند لیکن در این دادگاه بهترین وکیلی شخصی است که در وهله نخست به مرجع رسیدگی کننده به دعوی توجه داشته باشد و سپس نسبت به موضوع حادث شده، میزان مجازات و رویه این دادگاه آشنا باشد. دفاع درست نیازمند اطلاع از پرونده به صورت کامل و همچنین آگاهی از قوانین و مقررات مرتبط می باشد. وکیل امور کیفری می تواند کمک شایانی به شما داشته باشد.

logo-samandehi