موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه تجدیدنظر انقلاب

دادگاه انقلاب از جمله محاکم اختصاصی دادگستری است که صلاحیت رسیدگی به جرائم خاصی را دارد. جرائم در صلاحیت این دادگاه، رویه خاص  برخی شعب و نیز اهمیت برخی احکام صادره از این دادگاه، ایجاب میکند تا چنانچه در این دادگاه به عنوان شاکی یا متهم احضار شدید، حتماً با خود وکیل متخصص به همراه داشته باشید.

دادگاه انقلاب هرچند اوائل انقلاب به دلیل موضوعات خاصی تاسیس شد لیکن قانونگذار اختیاراتی برای آن قائل شد و همچنان با توجه به صلاحیت آن در حال فعالیت می باشد. دادگاه انقلاب برعکس اسم آن که برای بسیاری وحشت برانگیز است دادگاهی است که وفق قوانین و مقررات جاری کشور اقدام به رسیدگی می نماید. مرجع تجدیدنظر دادگاه انقلاب دادگاه تجدیدنظر استان و یا دیوان عالی کشور با توجه به نوع جرم و... می باشد. وکیل ددادگاه انقلاب می بایست تسلط به قوانین کیفری داشته باشد چراکه این دادگاه نسبت به موضوعات کیفری فقط رسیدگی می نماید.

در این مقاله که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و تنظیم گردیده است به صلاحیت دادگاه انقلاب و نیز نحوه اعتراض به احکام و تجدید نظر خواهی صادره از این دادگاه را بررسی خواهیم کرد .

مواردی که در خصوص تجدیدنظرخوای رای دادگاه انقلاب می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • اعتراض به رای دادگاه انقلاب چگونه است؟
  • شرایط اعتراض به رای دادگاه انقلاب چگونه است؟
  • نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی دادگاه انقلاب چگونه است؟
  • وکیل اعتراض به رای دادگاه انقلاب کیست؟
  • هزینه اعتراض به رای دادگاه انقلاب چقدر است؟

با مطالعه مطلب پیش رو که توسط روابط عمومی موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است ضمن دریافت اطلاعات کاربردی مفید در اسرع زمان می توانید جهت دریافت پاسخ سوالات خود با وکیل متخصص در این موسسه از طریق شماره تلفن های اعلامی در ارتباط باشید.

صلاحیت دادگاه انقلاب چیست؟

پس از انقلاب اسلامی، دادگاه انقلاب برای رسیدگی به جرائم خاصی و با صلاحیت محدود ایجاد گردید، که پس از بحرانهای انقلاب نیز به حیات خود ادامه داده و به جرائم خاصی رسیدگی میکند. دادگاه انقلاب از محاکم کیفری بوده و مقر آن در مرکز استان می باشد، مگر آنکه به تشخیص رییس قوه قضاییه ایجاد آن در شهرستان ها یا بخش ها به واسطه کثرت پرونده ها، لازم باشد، تشکیل خواهد شد.

چه جرائمی در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد؟

اولین گروه جرائمی که در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد، جرائم مربوط به امنیت داخلی و خارجی کشور مانند محاربه، افساد فی الارض، بغی، تبانی و اجتماع علیه نظام جمهوری اسلامی، قیام مسلحانه، احراق و تخریب اموال عمومی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، سب النبی و توهین به ائمه و جرائمی از این قبیل است.

دسته دوم، جرائم مربوط به تولید، حمل، نگهداری و فروش انواع مواد مخدر می باشد.

دسته سوم جرائمی هستند که به موجب قوانین مختلف در صلاحیت  دادگاه انقلاب قرار گرفته اند، مانند پرونده های مربوط به اصل 49 قانون اساسی، هواپیما ربایی، تامین مالی تروریسم، مداخله در امور پزشکی، پخش فیلم های خصوصی دیگران و موارد دیگر.

رسیدگی در دادگاه انقلاب چگونه است؟

رسیدگی در دادگاه انقلاب با ارسال کیفرخواست از دادسرا می باشد. دادگاه انقلاب در معیت خود یک دادسرای اختصاصی دارد و البته ممکن است دادسراهای عمومی و نیز دادسراهای اختصاصی دیگر مانند دادسرای امنیت نیز اقدام به صدور کیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه انقلاب نمایند.

تعداد قضات دادگاه انقلاب چگونه است؟

بسته به نوع جرم و مجازات آن، رسیدگی در دادگاه انقلاب با یک قاضی یا تعدد قضات خواهد بود. به این معنا اگر مجازات جرم حبس های طولانی مدت، جرائم سالب حیات، قطع عضو یا مصادره اموال بیش از مبلغ مقرر باشد، رسیدگی به جرم با تعدد قضات و اگر مجازات جرم، غیر این مجازات ها باشد، رسیدگی پرونده توسط یک قاضی انجام خواهد سد.

مرجع تجدید نظر از احکام دادگاه انقلاب کجاست؟

احکام دادگاه انقلاب اگر از مواردی باشد که قابل عتراض در دادگاه تجدید نظر باشد، در دادگاه تجدیدنظر استان (شعبات خاص دادگاه انقلاب) خواهد بود و اگر مجازات جرم از نوع سالب حیات با حبس های طویل المدت باشد، قابل تجدید نظر در دیوان عالی کشور خواهد بود. تجدید نظر خواهی از احکام دادگاه انقلاب از آنجا قابل اهمیت است که معمولاً دادگاه بدوی انقلاب اقدام به صدور احکام سنگین می نماید و اگر تجدیدنظر خواهی بر مبنای ادله و به طریق صحیح و منجز قانونی باشد، می توان به برائت یا کاهش مجازات امیدوار بود.

وکیل دادگاه تجدیدنظر انقلاب کیست؟

وکیل دادگاه تجدید نظر انقلاب، بایستی متخصص امور کیفری بوده و با رویه شعب دادگاه انقلاب آشنایی مکفی داشته و بر آراء صادره از دادگاه انقلاب نیز آشنایی داشته باشد. دارا بودن یک وکیل متخصص تجدیدنظر دادگاه انقلاب حافظ حقوق شما درتمامی مراحل و مانع از تضییع حقوق شما خواهد شد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه مفتخر به درا بودن برترین وکلای متخصص دادگاه انقلاب، دارای تعهد و تخصص و سابقه درخشان در امور دادگاه انقلاب و سایر محاکم تخصصی کیفری و حقوقی، آماده ارائه کامل ترین خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi