موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه نظامی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل دادگاه نظامی خواهیم پرداخت. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: وکالت در محاکم نظامی

مواردی که در خصوص وکیل دادگاه نظامی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادگاه نظامی دو چیست؟
  • منظور از دادگاه نظامی یک چیست؟
  • در پروندههای مربوط به دادگاه نظامی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟
  • بهترین وکل دادگاه نظامی تهران کیست؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه به صورت تخصصی در کنار شما عزیزان با وکلای مجرب و زبده دارای تخصص دادسرا و دادگاه نظامی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید هم اکنون با وکیل دادگاه نظامی در این موسسه در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: نمونه لایحه دفاع در دادگاه نظامی

منظور از دادگاه چیست؟

در نظام حقوقی ایران، مراجع قضایی از حیث ای شامل دادسرا و دادگاه است. اصولاً دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های کیفری به حساب می آید. پس از آنکه تحقیقات مقدماتی در دادسرا تکمیل شد، پرونده با صدور تصمیم نهایی به منظور رسیدگی و صدور حکم به دادگاه صالح ارسال می گردد. در حقیقت دادسرا تحت هیچ عنوان اقدام به صدور حکم نمی نماید. به منظور کسب اطلاعات و آگاهی از مقررات مربوط به دادسرا می توانید، به مطالبی که سابقاً توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه راجع به دادسرا تنظیم و ارائه گردیده است مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرا نظامی

اما منظور از دادگاه چیست؟

در نظام حقوقی ایران، دادگاه ها از یک منظر بر دو نوع می باشند، حقوقی و کیفری. دادگاه های حقوقی وظیفه دارند، به دعاوی حقوقی اشخاص رسیدگی کرده و مطابق مقررات فصل خصومت نمایند. از سوی دیگر دادگاههای کیفری اصولاً با کیفرخواست صادره از سوی دادسرا به پرونده‌های کیفری رسیدگی کرده و اقدام به صدور حکم محکومیت یا برائت متهمین می‌نمایند. با توجه به قانون دادگاه های کیفری انواع مختلفی دارد، که بر حسب صلاحیت به موضوعات مختلف کیفری رسیدگی می نمایند. برای مثال، محاکم کیفری دو، کیفری یک، انقلاب و نظامی از دادگاه های کیفری در نظام حقوقی ایران محسوب می‌شوند. برخی از دادگاه‌های کیفری عمومی و برخی دیگر اختصاصی است.

بیشتر بدانید: رشوه نیروی انتظامی

منظور از دادگاه های عمومی و اختصاصی چیست؟

دادگاه‌های عمومی کیفری صلاحیت رسیدگی به تمامی موضوعات کیفری را دارند، به استثنای مواردی که قانونا رسیدگی به آنها در صلاحیت مراجع دیگری قرار داده شده است.از طرف دیگر دادگاه های اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه اختصاصی قرار داده شده است. برای مثال، دادگاه کیفری دو از مصادیق دادگاه عمومی و دادگاه انقلاب از مصادیق دادگاه اختصاصی محسوب می شود.

بیشتر بدانید: دادسرا نظامی

منظور از دادگاه نظامی چیست؟

در بالا دانستیم؛ منظور از دادگاه عمومی و اختصاصی چیست. همچنین دانستیم دادگاه اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که قانوناً رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه اختصاصی قرار داده شده است.

دادگاه نظامی از مصادیق دادگاه اختصاصی در نظام حقوقی ایران به حساب می‌آید. در حقیقت دادگاه نظامی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی کیفری را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون آیین دادرسی جرائم مربوط به نیروهای مسلح در صلاحیت این دادگاه قرار داده شده است. در حقیقت دادگاه نظامی دادگاهی اختصاصی به منظور رسیدگی به جرایم خاص  نظامی و انتظامی اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد. ماده ۵۹۷ آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح راجع به این موضوع می گوید: (جرایم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیروهای مسلح به جز جرایم در مقام ضابط دادگستری در سازمان قضایی رسیدگی می شود). همان طور که از این ماده پیداست، دادگاه نظامی صرفاً صلاحیت رسیدگی به جرایم خاص نظامی و انتظامی ارتکابی از سوی افراد نظامی را دارا خواهد بود.

برای مثال آقای الف از افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حین رانندگی ودر اثر بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی موجب فوت عابر پیاده می گردد. رسیدگی به این اتهام در صلاحیت دادسرا و دادگاه عمومی و انقلاب است، زیرا بزه فوق از مصادیق جرایم خاص نظامی و انتظامی به حساب نمی‌آید. اما در فرضی که آقای الف مرتکب جرم خاص نظامی و انتظامی می‌شود، (نظیر سرباز زدن از اجرای وظایف نظامی)  رسیدگی به اتهام اخلال در صلاحیت دادسرا‌ و دادگاه نظامی خواهد بود.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرا و دادگاه نظامی

نقش وکیل رسمی دادگستری در پرونده‌های مربوط به دادسرا و دادگاه نظامی چیست؟

همان طور که گفتیم؛ دادسرا و دادگاه نظامی از مراجع اختصاصی در نظام حقوقی ایران محسوب می شود، رسیدگی های این مراجع به صورت اختصاصی و به موجب قوانین خاص انجام می گیرد. حضور یک وکیل رسمی دادگستری که از دانش و تجربه کافی به منظور دفاع در پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه نظامی برخوردار است، می تواند، ضمن حفظ حقوق دفاعی متهم به برقراری عدالت نیز کمک نماید. در حقیقت حضور وکیل در پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه نظامی علاوه بر اینکه کمکی به مقام قضایی در راستای تفهیم و روشن شدن نقاط کوره پرونده به حساب می آید، می ‌تواند از تضییع حقوق قانونی شما نیز جلوگیری ک توصیه و تأکید ما این است، بدون مشورت با وکلای رسمی دادگستری در خصوص پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه نظامی به صورت خودسرانه اقدام ننمایید. چه بسا اقدامات خودسرانه شما موجب تضییع حقوق قانونیتان شده و از این طریق آثار و عواقب سنگین و جبران‌ناپذیری دامنگیر شما شود.

بیشتر بدانید: نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی دادگاه نظامی

در پرونده های مربوط به دادگاه نظامی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید وکیل خود را از بین هریک از رویکردهای رسمی دادگستری انتخاب کنید. اما با توجه به اینکه دادگاه نظامی به موجب قوانین خاص به پرونده های مربوطه رسیدگی می کند، توصیه می کنیم، وکیل خود را از بین  کلای دارای تجربه و دانش به منظور دفاع در این دادگاه انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه وکالت در بسیاری از پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه نظامی همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور پیشبرد پرونده های شما در دادسرا و دادگاه نظامی دریغ نخواهند کرد.

شما می توانید با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید، و پس اخذ نوبت به منظور جلسه مشاوره حضوری با اسناد و مدارک خود در محل دفتر ما حاضر شوید. از این طریق علاوه بر اینکه از مشاوره وکلای متخصص ما بهره مند شوید می توانید با توجه به اطلاعاتی که متعاقباً به دست می آورید تصمیم درست و حقوقی برای ادامه روند پرونده خود در دادگاه نظامی بگیرید.

امیدواریم؛ این مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای اصلی تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi