موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه های کیفری یک

محاکم از نظر رسیدگی به پرونده ها، دارای صلاحیت های متفاوتی هستند. به طور کلی صلاحیت بر دو نوع صلاحیت محلی و صلاحیت ذاتی تقسیم می شوند.

در مورد محاکم کیفری صلاحیت محلی عبارت است از صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم به این معنی که بر اساس یک اصل کلی، دادگاهی صالح بر رسیدگی به جرم می باشد که جرم در حوزه قضایی آن دادگاه واقع شده باشد. همواره بر این اصل استثنائاتی وجود دارد. مبنای صلاحیت محلی به دلیل وقوع ضررهای اجتماعی ناشی از جرم به محل وقوع جرم و نظم عمومی می باشد. همچنین محل وقوع جرم از جهت بررسی ادله و بازرسی های میدانی، سهل و مقدورتر است. بنابریان ماده 310 قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه صالح بر رسیدگی به جرم را محل وقوع جرم می داند.

نوع دیگر از صلاحیت، صلاحیت ذاتی است. منظور از صلاحیت ذاتی، شایستگی رسیدگی به اتهام است. به طور کلی محاکم عمومی شایستگی رسیدگی به کلیه جرائم را دارند مگر آن جرم به موجب قانون در صلاحیت دادگاه دیگری باشد. در صلاحیت ذاتی صنف، نوع و درجه بررسی می گردد.

مواردی که در خصوص دادگاه کیفری یک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • صلاحیت دادگاه کیفری یک چیست؟
  • هزینه وکیل دادگاه کیفری یک چقدر است؟
  • نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری یک چقدر است؟
  • تفاوت دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری دو چیست؟
  • تعداد وکیل در دادگاه کیفری یک چندتا است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی با وکیل دادگاه کیفری یک که به موضوعات بسیار مهم رسیدگی می نماید می توانید ضمن مطالعه مطلب پیش رو و کسب اطلاعات مفید هم اکنون با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

دادگاه کیفری یک چیست؟

یکی از محاکم کیفری که مرجع عمومی دادخواهی است ولیکن به جرائم خاصی رسیدگی می کند دادگاه کیفری یک می باشد. این دادگاه در قانون قبلی دادگاه کیفری استان نام داشت که بعد تر و در سال 92 دادگاه کیفری یک نامیده شد. صلاحیت این دادگاه از حیث رسیدگی به جرائمی است که مجازاتهای خاصی دارند. در واقع، صلاحیت این دادگاه نه بر اساس جرم ارتکابی، بلکه بر اساس میزان و نوع مجازات می باشد.

صلاحیت دادگاه کیفری یک چیست؟

بر اساس ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به جرائم زیر در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار دارد:

1- جرائم مستوجب مجازات سلب حیات: منظور جرائمی است که مجازات آن قصاص نفس، اعدام و رجم (سنگسار) است.

2- جرائم مستوجب مجازات حبس ابد: منظور ارتکاب سرقت مستوجب حد برای بار سوم است.

3- جرائم مستوجب مجازات قطع عضو: منظور ارتکاب سرقت مستوجب حد برای بار اول و دوم است.

4- جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن

5- جرائم مستوجب مجازات تعزیری درجه ۱ تا ۳ که به شرح ذیل می ‌باشد:

  • درجه ۱ حبس بیش از ۲۵ سال، جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال (۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال
    مصادره کل اموال، انحلال شخص حقوقی
  • درجه ۲ حبس بیش از ۱۵ تا ۲۵ سال، جزای نقدی بیش از پانصد و پنجاه میلیون (۵۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا یک میلیارد (۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال
  • درجه ۳ حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال، جزای نقدی بیش از سیصد و شصت میلیون (۳۶۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا پانصد و پنجاه میلیون (۵۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال

6- جرائم سیاسی و مطبوعاتی

در قانون ایران جرم سیاسی و مطبوعاتی تعریف خاصی ندارد. از رویه اینگونه به ذهن متبادر می گردد که مجرم سیاسی قصد براندازی و ضربه به اصل نظام را ندارد و هدف او از ارتکاب اعمال، اهداف سیاسی اصلاح جویانه است. درمورد جرم مطبوعاتی نیز تعریف روشنی وجود ندارد. لکن بر اساس اصل ۲۴ قانون اساسی جرم مطبوعاتی جرمی است که در آن اعمالی ارتکاب یابد که مخل به مبانی اسلام و یا حقوق عمومی توسط مطبوعات باشد .

قضات دادگاه کیفری یک چه کسانی هستند؟

به دلیل اهمیت جرائم و مجازاتهایی که در صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد و به دلیل کاهش خطاها و تخلفات فردی قضات، رسیدگی در این محاکم با تعدد قضات می باشد. هر شعبه دادگاه کیفری یک با سه عضو (یک رییس و دو مستشار) تشکیل می شود که جلسات آن با حضور دو عضو رسمیت داشته و رای اصداری با نظر اکثریت صادر می گردد.

وکیل دادگاه کیفری یک کیست؟

داشتن وکیل برای جرائمی که رد صلاحیت دادگاه کیفری یک است الزامی میباشد.اگر فردی نتواند یا نخواهد که وکیل بگیرد، دادگاه برای او وکیل تسخیری تعین خواهد کرد. هر شخصی میتواند تا 3 وکیل دادگستری را به دادگاه کیفری یک معرفی نماید. وکیل دادگاه کیفری یک، بایستی متخصص علوم کیفری و به اصطلاح کیفری کار باشد. یک وکیل متخصص امور کیفری بایستی با قوانین و رویه و نیز آیین نامه ها و آرای وحدت رویه کیفری آشنایی داشته و بسیار سخت کوش، جدی و پیگیر باشد. داشتن یک وکیل خوب برای شما، چه در مقام شاکی و چه در مقام متهم، می تواند تضمین کننده روند دادرسی عادلانه و حفظ حقوق باشد. یک وکیل خوب با وقت شناسی و تعهد مسائل مربوط به پرونده شما را پیگیری می نماید و با مطالعه رویه و آرای مشابه تمام سعی خود را برای احقاق حق شما به کار می گیرد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن رزومه ای درخشان در دادگاه های کیفری یک، و نیز سایر محاکم کیفری و با دارا بودن برترین وکلای کیفری، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی شامل : ارائه مشاوره کاملاً تخصصی، مطالعه پرونده، تنظیم انواع لوایح و اعلام وکالت به شما هموطنان عزیز در داخل و خارج کشور می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

logo-samandehi