موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه کارکنان دولت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل دادگاه کارکنان دولت خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادگاه کارکنان دولت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادگاه چیست؟
  • منظور از دادگاه کارکنان دولت چیست؟
  • دادگاه کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام افراد را دارد؟
  • دادگاه کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به کدام جرایم را دارد؟
  • در دادگاه کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه وکیل در دادگاه کارکنان دولت چقدر است؟

با توجه به اهمیت موضوع دفاع در وهله نخست تقاضا داریم قبل از هر اقدام با وکیل متخصص مشاوره نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان به صورت تخصصی می باشد.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرا کارکنان دولت

منظور از دادگاه چیست؟

دادگستری ایران تلفیقی از دادسرا و دادگاه است.

اصولاً دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های کیفری محسوب می شود. در این مطلب در مورد دادسرا و شرح وظایف آن توضیح نخواهیم داد، شما می توانید به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در خصوص دادسرا به سایر مطالبی که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در همین صفحه ارائه گردیده است مراجعه نمایید. اما بحث اصلی ما در راجع به دادگاه است. دادگاه مرجعی به منظور صدور احکام و رفع اختلاف ماهیتی در دعاوی حقوقی و کیفری است. دادگاه ها به عمومی حقوقی، کیفری۲ ، کیفری ۱ ، انقلاب، نظامی، خانواده، اطفال و دادگاه ویژه روحانیت تقسیم می شود. همچنین دادگاه ها دارای سلسله مراتب با عنوان بدوی، تجدیدنظر و دیوان عالی کشور خواهند بود. خوب است بدانید، دادگاه های ما می تواند عمومی یا اختصاصی باشد. محاکم عمومی صلاحیت رسیدگی به تمامی موضوعات را دارد به استثنای موضوعاتی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت محاکم اختصاصی است. (دادگاه های عمومی نظیر دادگاه عمومی حقوقی و کیفری ۲).

از طرف دیگر محاکم اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت مرجع اختصاصی قرار داده شده است. (مرجع اختصاصی نظیر دادگاه انقلاب). به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ رسیدگی به برخی از جرایم در صلاحیت دادگاه انقلاب است؛ جرایمی نظیر: محاربه و افساد فی الارض، اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و ... همانطور که ملاحظه می شود، صلاحیت محاکم اختصاصی نظیر دادگاه انقلاب در قانون تعیین می شود و این محاکم صلاحیت رسیدگی به موضوعات دیگر را نخواهند داشت.

بیشتر بدانید: صلاحیت دادسرای کارکنان دولت

منظور از دادگاه کارکنان دولت چیست؟

در قسمت اول این مطلب با مفهوم دادگاه آشنا شدیم. همچنین دانستیم؛ دادگاه اختصاصی با دادگاه تخصصی چه تفاوتی دارد. نکته ای که باید روشن شود اینکه، دادگاه کارکنان دولت از دادگاه های تخصصی به حساب می آید. در واقع ریاست قوه قضاییه می تواند از اختیارات قانونی خود استفاده نموده و شعبی از دادسراها و دادگاه های عمومی را به شعب تخصصی تبدیل نماید. این شعب به صورت تخصصی به موضوعاتی از پیش تعیین شده رسیدگی می کنند که این مهم خود باعث می شود؛ رسیدگی در این شعب دقیق تر، سریع تر و نهایتا تخصصی انجام شود.

بیشتر بدانید: دادسرا کارکنان دولت

دادگاه کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام افراد را دارد؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش باید به مقررات مواد ۳۰۷ و ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود.به موجب مقررات ماده ۳۰۷ رسیدگی به تمامی اتهامات مقامات زیر در صلاحیت دادگاه کارکنان دولت خواهد بود:

(رسیدگی به اتهامات روئسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضایی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر و یا دارای درجه سرتیپ دومی شاغل در محل های سرلشکری یا فرماندهی تیپ مستقل، مدیران کل اطلاعات استان ها).

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به اتهامات مقامات فوق در صلاحیت دادگاه کارکنان دولت تهران خواهد بود، حتی اگر محل ارتکاب جرم شهر تهران نباشد. (در صورتی که در قوانین خاص رسیدگی به اتهامات آنان در صلاحیت مرجع دیگری قرار داده نشده باشد).

نکته بعدی اینکه، قانون آیین دادرسی کیفری در ماده ۳۰۸ رسیدگی به اتهامات برخی از مقامات را در صلاحیت دادگاه های مرکز استان محل وقوع جرم قرار داده است. در صورتی که این مقامات در هر نقطه از استان تهران مرتکب جرم شوند دادگاه کارکنان دولت تهران صلاحیت رسیدگی به موضوع را خواهد داشت. ماده ۳۰۸ راجع به این موضوع می گوید: (رسیدگی به اتهامات مشاوران وزیران، بالاترین مقام سازمان ها، شرکت ها و موسسات دولتی و نهادها و موسسات غیر دولتی، مدیران کل، فرمانداران، مدیران موسسه ها، سازمان ها، ادارات دولتی و نهادها و موسسه های عمومی غیر دولتی استان ها و شهرستانها، روئسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، شهرداران مراکز شهرستان ها و بخشداران، حسب مورد، در صلاحیت دادگاه های کیفری مرکز استان محل وقوع جرم است، مگر آنکه رسیدگی به این اتهامات به موجب قوانین خاص در صلاحیت مراجع دیگری باشد).

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای کارکنان دولت

دادگاه جرایم کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به کدام جرایم را دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم، دادگاه جرایم کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به کلیه اتهامات کارکنان دولت را دارد. خوب است، با برخی از عناوین جرایم مربوط به مشاغلی دولتی آشنا شوید. برخی از این عناوین عبارتند از: تصرف غیر قانونی در اموال عمومی و دولتی، اختلاس، ارتشاء، سلب حقوق و آزادی های مردم، بازداشت غیر قانونی، تبانی در معاملات دولتی و ...

بیشتر بدانید: بازداشت غیر قانونی

در جرایم مربوط به دادگاه کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دلدگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به دادگاه جرایم کارکنان دولت همواره آماده است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق شما کوتاهی نخواهند کرد. امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi