موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه کیفری یک

در قانون آیین دادرسی کیفری سابق دادگاه کیفری استان وجود داشت که به موجب قانون آیین دادرسی کیفری جدید تحت عنوان دادگاه کیفری یک معرفی گردید.

به موجب ماده 294 همین قانون دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک، دادگاه دو، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و دادگاه نظامی تقسیم شدند.

مطابق ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری به از جرایمی که در ذیل اعلام می گردد در دادگاه کیفری یک رسیدگی می ‌شود که عبارت است از

  • جرایمی که موجب مجازات سلب حیات است
  • جرایمی که موجب حبس ابد است
  • جرایمی که مجازات آن قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن است
  • جرایمی که موجب تعزیر درجه سه و بالاتر است
  • جرایم سیاسی و مطبوعاتی

مواردی که در خصوص دادگاه کیفری یک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل دادگاه کیفری یک کیست؟
  • رسیدگی در دادگاه کیفری یک چگونه است؟
  • شکایت در دادگاه کیفری یک چگونه است؟
  • انتخاب وکیل در دادگاه کیفری یک چگونه است؟

دادگاه کیفری یک از سیستم تعدد قضات تبعیت می کند و از یک رئیس و دو مستشار تشکیل شده است، حضور دو عضو برای رسمیت جلسه کفایت می کند.

در صورت عدم حضور ریاست دادگاه کیفری یک، ریاست شعبه با عضوی که سابقه بیشتری دارد می باشد.

به موجب تبصره 2 ماده 296 دادرس علی البدل حسب مورد می‌ تواند به جای رئیس یا مستشار انجام وظیفه کند، همچنین با انتخاب رئیس کل دادگستری استان، عضویت مستشاران دادگاه های تجدید نظر در دادگاه کیفری یک و دادگاه انقلاب در مواردی که با تعدد قاضی رسیدگی می کند بلامانع است.

دادگاه کیفری یک کجاست؟

مطابق قانون دادگاه کیفری یک در مراکز استان و به تشخیص رئیس قوه قضائیه در حوزه قضایی شهرستان ها نیز تشکیل می ‌شود در استان تهران در خیابان خیام- روبروی پارک شهر- دادگاه کیفری یک مستقر است.

لازم به توضیح است در حوزه هایی که دادگاه کیفری یک تشکیل نشده است، به جرایم موضوع در صلاحیت آن دادگاه در نزدیکترین دادگاه کیفری یک در حوزه قضایی آن استان رسیدگی می‌ شود.

همانگونه که پیشتر توضیح داده شد دادگاه کیفری یک همان دادگاه کیفری استان می باشد.

رسیدگی در دادگاه کیفری یک چگونه است؟

پس از ثبت شکایت دادسرا با تحقیق در خصوص جرایم موضوع ماده 302، چنانچه دلایل کافی در وجود اتهام احراز نماید با صدور قرار جلب به دادرسی پرونده را نزد داستان ارسال می دارد و دادستان در صورت تایید با صدور کیفر خواست پرونده را به دادگاه کیفری یک ارسال می ‌نماید.

البته جرایمی نیز وجود دارد که پرونده مستقیماً در دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرد مانند لواط یا زنا و...

دادگاه پس از تشکیل جلسه چنانچه دادگاه دلایل کافی جهت انتساب جرم به متهم را احراز نماید حکم به محکومیت متهم صادر می ‌نماید ولی چنانچه دلایل کافی جهت انتساب جرم به متهم را وجود نداشته باشد اقدام به صدور رای برائت و چنانچه پرونده مستقیماً در دادگاه طرح شده باشد اقدام به صدور قرار منع یا موقوفی تعقیب می نماید.

رای صادره قابل اعتراض در دیوان عالی کشور یا همان فرجام خواهی است.

وکیل دادگاه کیفری یک کیست؟

مطابق قانون با توجه به اهمیت و شرایط دادگاه کیفری یک هر کدام از طرفین می توانند تا 3 وکیل برای خود انتخاب نمایند لیکن حضور 1 وکیل برای رسیدگی کافی است.

توصیه می گردد در پرونده های خود از وکیل دادگاه کیفری یک مشاوره اخذ نمایید.

وکیل دادگاه کیفری یک پاسداران کیست؟

تخصص در دادگاه های کیفری یک منوط به وجود علم و دانش در همین زمینه است فلذا وکیل متخصص در دادگاه کیفری یک مختص محدوده پاسداران نمی باشد و این وکیل متخصص آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi