موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دادگاه کیفری 2

می دانیم که محاکم دسته بندی های متفاوتی از جهات مختلفی دارند. یکی از این دسته بندی ها تقسیم دادگاه های کیفری به اقسام مختلف بر اساس صنف نوع و درجه می باشد. تقسیم بندی دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک و دو بر اساس صلاحیت ذاتی این محاکم در رسیدگی به جرائم مختلف و با مجازات های متفاوت می باشد. به موجب قانون هر دادگاه به موجب صلاحیت مشخص شده قانونی امکان رسیدگی به دعاوی را دارد. پس از تصویب قانون آیین دادرسی کیفری جدید، نام دادگاه ها تغییر کرد، دادگاه کیفری استان به دادگاه کیفری یک و دادگاه عمومی جزایی به دادگاه کیفری دو تغییر نام یافت.

در این مطلب قصد داریم به صلاحیت دادگاه کیفری دو و وکیل دادگاه کیفری دو بپردازیم.

مواردی که در خصوص دادگاه کیفری دو می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • صلاحیت دادگاه کیفری دو چیست؟
  •  وکیل دادگاه کیفری دو چیست؟
  •  دادگاه کیفری دو با دادگاه کیفری یک چه تفاوتی دارد؟
  •  هزینه وکیل دادگاه کیفری دو چقدر است؟
  •  نحوه اعتراض به رای دادگاه کیفری دو چگونه است؟

با مطالعه مطلب پیش رو ضمن کسب اطلاع از روند دادگاه کیفری دو می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلام شده در سایت در ارتباط باشید.

دادگاه کیفری دو (دادگاه عمومی جزایی سابق)، دادگاهی است عمومی که صلاحیت رسیدگی به کلیه اتهامات را دارد مگر اموری که به موجب قانون در صلاحیت دادگاه دیگری باشد. بنابراین، صلاحیت دادگاه کیفری دو صلاحیت عام و کلی می باشد. مقر دادگاه کیفری دو در مرکز هر شهرستان می باشد که عنداللزوم در مقر بخش ها نیز تشکیل خواهد شد. دادگاه کیفری دو با حضور رییس یا دادرس علی البدل رسمیت خواهد یافت. دادرس علی البدل می تواند به جای رییس یا مستشار انجام وظیفه نماید. در تمامی جلسات دادگاه کیفری دو دادستان یا معاون وی می تواند حضور پیدا کند. فلذا مشخصاً این موضوع اختیاری است و هیچگونه اجباری در این راستا وجود ندارد.

نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری  2 چگونه است؟

دادگاه زمانی شروع به رسیدگی می نماید که پرونده در دادسرا رسیدگی شده و تحقیقات مقدماتی به سرانجام رسیده باشد و پرونده با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه ارجاع گردد. مگر در مورد جرائمی که پرونده به صورت مستقیم در دادگاه مطرح می گردد که در این صورت امر تحقیقات مقدماتی نیز با دادگاه خواهد بود. البته در مواردی دادگاه به عنوان حل اختلاف بین بازپرس و دادستان، رسیدگی به اعتراض به قرار های قابل اعتراض اقدام به رسیدگی نیز می نماید. رسیدگی در این دادگاه با در نظر گرفتن صلاحیت محلی (محل وقوع جرم) خواهد بود.

صلاحیت دادگاه کیفری 2 چیست؟

گفتیم که این دادگاه صلاحیت عام برای رسیدگی به کلیه جرائم را دارد جز جرائمی که به موجب قانون در صلاحیت دادگاه دیگری می باشد. برای مثال رسیدگی به اتهام قتل در صلاحیت دادگاه کیفری یک و رسیدگی به جرم قاچاق مواد مخدر یا جرائم امنیتی در صلاحیت دادگاه انقلاب است. اما رسیدگی به جرم سرقت ساده یا کلاهبرداری به طور کلی در صلاحیت کیفری دو می باشد، مگر اینکه متهم شخصیت خاصی داشته باشد (مثلاً روحانی باشد) و یا نظامی بوده و جرم را در راستای شغل انجام داده باشد که در صورت اول پرونده به دادگاه ویژه روحانیت و در حالت دوم به سازمان قضایی نیروهای مسلح، ارجاع می گردد. و رسیدگی در آن دادگاه انجام می شود.

وکیل دادگاه کیفری دو کیست؟

بر عکس دادگاه کیفری یک که الزاماً حضور وکیل پایه یک دادگستری را در پی دارد در دادگاه کیفری دو حضور کارآموز وکالت و وکیل پایه دو نیز منعی نداشته و آنان نیز می توانند در کنار وکیل پایه یک دادگستری به دفاع از متهم و یا شاکی بپردازند.

چرا بایستی وکیل داشته باشیم؟

وکیل دادگستری، فردی متخصص است که عموماً در رشته خاصی تبحر بیشتری دارد. برخی وکلا در امور کیفری متخصص می باشند به این معنا که در این زمینه اطلاعات مفصل تری داشته و دارای تجربه بیشتری در این زمینه می باشند. یک وکیل کیفری بایستی بسیار پیگیر و منظم و بوده و با قوانین جزایی و کیفری آشنایی داشته باشد. همچنین اگر شما شاکی یا متهم یک پرونده کیفری باشید، بهتر است از بدو امر دارای وکیل باشید. حضور وکیل از تضییع حق شما جلوگیری کرده و مانع تخلف یا غرض ورزی یا اعمال نفوذ و یا بی عدالتی می گردد. همچنین وکیل تمام  مواعد و امور لازمه را به یاد داشته و همین امر، باعث خواهد شد که نیازی به حضور شما در دادگاه یا دادسرا نباشد. لازم است بدانید که حتی با دانستن قانون نیز از دارا بودن وکیل بی نیاز نخواهید بود.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروهی از وکلای پایه یک دادگستری با عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه کاملترین خدمات حقوقی شامل: مشاوره تخصصی، مطالعه پرونده، و اعلام وکالت به شما عزیزان در داخل و خارج از کشور می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

logo-samandehi