موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل در حوزه اعاده دادرسی کیفری تخصصی

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل اعاده دادرسی کیفری تخصصی خواهیم پرداخت.

مواردی که در خصوص اعاده دادرسی کیفری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اعاده دادرسی چیست؟
  • شرایط اعاده دادرسی چگونه است؟
  • منظور از اعاده دادرسی کیفری چیست؟
  • وکیل اعاده دادرسی کیفری تخصصی را چگونه انتخاب نماییم؟
  • نمونه لایحه اعاده دادرسی کیفری چگونه است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی و تنظیم لایحه هم اکنون می توانید با وکیل اعاده دادرسی کیفری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

در ابتدا باید ببینیم منظور از اعاده دادرسی چیست؟

در واقع اعاده دادرسی  یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی به حساب می آید که پس از صدور حکم محکومیت قطعی و در صورت حصول شرایط و جهات اعاده دادرسی به کار گرفته می شود.

توضیح اینکه، اعاده دادرسی می تواند هم در امور حقوقی و هم در امور کیفری مصداق داشته باشد، اما از آنجایی که بحث اصلی این نوشتار (وکیل اعاده دادرسی کیفری) خواهد بود، صرفاً به بیان مواردی کوتاه و کلی از اعاده دادرسی در امور کیفری می پردازیم و موارد مربوط به اعاده دادرسی حقوقی را به مطلب دیگری با همین عنوان واگذار خواهیم کرد.

برخی از نکات و موارد کلیدی اعاده دادرسی در امور کیفری به شرح  آتی خواهد بود:

الف . درخواست اعاده دادرسی صرفا در خصوص احکام قطعیت یافته امکان پذیر است. در صورتی که حکم کیفری به مرحله قطعیت نرسیده باشد و راه طرق عادی اعتراض به آرای قضایی کماکان باز باشد اعاده دادرسی ممکن نخواهد بود.

ب . اعاده دادرسی در خصوص احکام قطعی اعم از آنکه به مرحله اجراء درآمده باشد یا خیر امکان پذیر است.

پ . جهات اعاده دادرسی محدود و محصور به موارد قانونی می باشد، طوری که خارج از جهات مذکور در ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری اعاده دادرسی به جهت دیگری مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

ت . اشخاصی که حق اعاده دادرسی دارند عبارتند از: محکوم علیه یا وکیل یا نماینده قانونی او؛ در صورت غیبت یا فوت محکوم علیه همسر یا وراث یا وصی قانونی وی؛ دادستان کل کشور و دادستان مجری حکم نیز حق اعاده دادرسی در امور کیفری را دارند.

ث . اعاده دادرسی در امور کیفری با تقدیم درخواست به دیوان عالی کشور به عمل می آید. در صورتی که دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی را مورد پذیرش قرار دهد با تجویز اعاده دادرسی پرونده را به منظور رسیدگی به دادگاه هم عرض صادر کننده حکم قطعی ارسال می نماید.

ج . اعاده دادرسی در امور کیفری می تواند اعاده دادرسی عادی و یا اعاده دادرسی از طریق رئیس قوه قضاییه موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری باشد.

مورد بعدی که می بایست به آن پرداخت، نحوه تعیین وکیل اعاده دادرسی کیفری تخصصی می باشد. در حقیقت باید این سوال را طرح نماییم:

در پرونده های مربوط به اعاده دادرسی کیفری چگونه یک وکیل متخصص انتخاب نماییم؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: در وهله اول توصیه و تاکید تیم تحریریه گروه وکلای نستوه انتخاب وکیل از بین وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری می باشد. در واقع، وکلا و حقوق دانان عضو کانون وکلای دادگستری از نخبگان و برگزیدگان جامعه حقوقی کشور به حساب می آیند. به تعبیری، بهترین دانش آموختگان دانشکده های حقوق کشور پس از اتمام دوران تحصیلات، با شرکت و موفقیت در آزمون کارآموزی کانون وکلای دادگستری به عضویت این نهاد کهن و مستقل در حوزه دفاع از حقوق قانونی مردم در می آیند. اما شاید برایتان این سوال طرح شود، در امور مربوط به اعاده دادرسی کیفری کدام وکیل متخصص محسوب می شود؟ در پاسخ به این سوال خواهیم گفت، وکیلی در امر اعاده دادرسی کیفری متخصص به حساب می آید که دارای دانش، آگاهی و تجربه در علم و عمل باشد. در واقع، یک وکیل متخصص در امر اعاده دادرسی کیفری تسلط کافی به قوانین و مقررات اعاده دادرسی در حوزه کیفری دارد، و از سوی دیگر در منابع مختلف حقوق اعم از دکترین، آرای قضایی، نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه دارای مطالعه و تدقیق بسیار می باشد. اما سوال مناسب اینکه، صرف اطلاع و آگاهی بر قوانین و مقررات حوزه اعاده دادرسی در امور کیفری، و از سوی دیگر داشتن مهارت، مطالعه و تسلط کافی بر بر سایر منابع حقوق به منظور اعاده دادرسی کیفری کافی می باشد؟

همانطور که در فوق نیز اشاره کردیم؛ یک وکیل با تجربه و متخصص در حوزه اعاده دادرسی کیفری می بایست، هم در حوزه تئوری و هم در حوزه عمل دارای تخصص و تجربه باشد. در واقع؛ صرف اطلاع و آگاهی از مسائل تئوری حقوق بدون داشتن تجربه وکالتی یا قضاوتی در پرونده های مختلف کافی نمی باشد. یک وکیل متخصص و با تجربه در حوزه اعاده دادرسی کیفری، در طول سال های وکالتی خود در پرونده های متعددی از اعاده دادرسی کیفری مداخله و حضور داشته است. در تمامی امور مهم و تخصصی جمع شدن علم و عمل در یک شخص موجب می شود از وی به عنوان فردی با تجربه و کاردان یاد شود.

اما سوال دیگر اینکه، تشخیص یک وکیل با تجربه در حوزه اعاده دادرسی کیفری به چه نحو انجام می شود؟

در پاسخ خواهیم گفت، به منظور تشخیص کاردانی و تجربه یک وکیل در حوزه اعاده دادرسی کیفری به پیشینه و کارنامه کاری وی دقت داشته باشید. به یاد داشته باشید، صرف سابقه طولانی در شغل وکالت دلیل بر تجربه فراوان در امر اعاده دادرسی کیفری نخواهد بود. چه بسا وکیلی در طول سالیان وکالتی خود، حتی یک بار هم در پرونده های مربوط به اعاده دادرسی کیفری مداخله و وکالت ننموده باشد. اما از سوی دیگر این امکان وجود دارد، وکیلی با دارا بودن سابقه وکالتی کم، در پرونده های اعاده دادرسی  بیشتری مداخله و وکالت نموده باشد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای با تجربه و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در کلیه پرونده های مربوط به اعاده دادرسی کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi