موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل دعاوی بورس

مجازات ها در ماهیت خود هدف پیشگیرانه و سپس هدف اصلاحی را دنبال می کنند با پیشرفته تر شدن جوامع و گسترش علوم و تخصصی تر شدن مسائل، دیگر آن قوانین عمومی کفاف مسائل پیچیده فنی را نمی دهد و به دلیل ماهیت سنتی قوانین عمومی، این قوانین طیف وسیعی از جرائم را جرم انگاری ننموده است.

یکی از بسترهای جرم ساز، بسترهای مبتنی بر اقتصاد و پول می باشند، به شکل سنتی در هر فضایی که مبادلات مالی و اقتصادی جریان داشته باشد، مانور بیشتری برای فساد و ارتکاب جرائم وجود دارد. پول می تواند مهمترین انگیزه بشر از قانون شکنی و وقوع جرم باشد. بنابراین بسترهای مالی همواره مخاطره آمیز بوده و بایستی رصد گردند. یکی از این بسترها، سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد. سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1347 و با قانون مخصوص خود به وجود آمد. در این قانون جرم انگاری خاصی در مورد بورس صورت نپذیرفته است و این عدم جرم انگاری به دلیل اعتماد قانونگذار به مجریان امر بوده است.

مواردی که در خصوص وکیل بورس می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل متخصص دعاوی بورس و اوراق بهاردار کیست؟
  • هزینه وکیل دعاوی بورس چقدر است؟
  • برای شکایت از جرایم حوزه بورس به کجا مراجعه نماییم؟
  • دفاع در خصوص دعاوی بورس چگونه است؟

ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید در صورت مقتضی جهت دریافت مشاوره تخصصی در خصوص وکیل دعاوی بورس هم اکنون با وکیل بورس در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

با گسترش بورس و پیشرفت آن و نیز حجم بالا و روز افزون مبادلات اقتصادی، بستر مناسبی را جهت ایجاد جرم به وجود آورده و قانونگذار واداشته شد که قانونی را برای مجازات متخلفان عرصه بورس تدوین کند. بنابراین در آذر ماه 1384 فصل جدیدی به قانون بورس و اوراق با عنوان جرائم و مجازات ها اضافه گردید.

بررسی جرایم بورسی:

تعدادی از جرائم در قانون بورس و اوراق بهادار پیش بینی شده اند که به جرائم بورسی شهرت دارند این جرائم عبارتند ار:

جرائم مرتبط با مبادلات اوراق بهادار

1- هر شخصی كه "اطلاعات نهانی" مربوط به اوراق بهادار موضوع اين قانون را كه حسب وظيفه در اختيار وی قرارگرفته به نحوی از انحاء به ضرر ديگران يا به نفع خود يا به نفع اشخاصی كه از طرف آن‌ها به هرعنوان نمايندگی داشته باشد، قبل ‌از انتشار عمومی، مورد استفاده قرار دهد و يا موجبات افشاء و انتشار آن‌ها را در غير موارد مقرر فراهم نمايد. (جرم سواستفاده از اطلاعات نهانی)

2- معامله به وسیله اطلاعات نهانی: به این معنا که شخص با استفاده از اطلاعات نهانی اقدام به مبادله در بورس نماید.

3- اقدام به اعمال گراه کننده و فریب آمیز برای بالابردن قیمت یا ایجاد قیمت های کاذب در بورس.

4- انتشار آگهی برای پذیره نویسی بدون رعایت جری قانونی بورس.

5- ارائه اطلاعات جعلی به بورس یا سازمان یا ارئه گزارشات و اسناد جعلی برای تهیه گزارشها.

6- افشای اسرار شغلی توسط کارگزار، معامله گر، بازارگردان و مشاور سرمایه گذاری در مورد اسراری که به دلیل شغل در اختیار وی قرارداده شده است.

7- اقدام به کارگزاری، معامله گری یا واسطه گری که مستلزم اخذ مجوز است، بدون دارا بودن مجوز.

8- عدم ارائه اسناد و مستندات به سازمان بورس علیرغم داشتن تکلیف قانونی.

9- تخلف از تهیه اسناد، مدارک، اطلاعات، اعلامیه پذیره نویسی و امثال آنها به سازمان یا عدم بررسی یا اظهار نظر یا تهیه گزارش برای کسانی که قانوناً در این مورد مسئولیت دارند.

10- سواستفاده عمدی از اطلاعات، اسناد یا گزارش ها خلاف واقع .

11- سواستفاده کارگزار، معامله گر یا واسطه از اوراق یا اسنادی که قانوناً موظف به نگهداری آن در حساب جداگانه بوده است بر خلاف مقررات به نفع خود یا دیگران استفاده کند به مجازات خیانت در امانت محکوم خواهد شد.

نکته حائز اهمیت این است که در قانون بورس در مورد جرائم اشخاص حقوقی نیز پیش بینی های لازم صورت گرفته است و در صورت ارتکاب جرم توسط اشخاص حقوقی، مجازات بر کسانی اعمال می شود که در این شرکت ها یا نهادها مسئولیت تصمیم گیری داشته اند. همچنین بر اساس این قانون سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است که اسناد و مدارک مورد نظر را گردآوری کرده و در اختیار مراجع قضایی قرار دهد و حسب مورد موضوع را به عنوان شاکی خصوصی پیگیری نماید. همچنین اگر از اعمال مجرمانه زیانی به اشخاص وارد شده باشد، شخص می تواند دادخواست جبران ضرر و زیان را تقدیم دادگاه نماید.

رسیدگی به جرائم بورسی چگونه است؟

پس از کشف جرم به طریق مقتضی، دادسرا وارد موضوع تحقیقات مقدماتی می شود. اگر جرم از جرائمی باشد که به دلیل ماهیت جرم یا شخصیت متهم در صلاحیت مرجع خاصی باشد، پرونده به آن مرجع ارسال خواهد شد، پس از بررسی های مقدماتی در صورت جرم تشخیص دادن عمل ارتکابی، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال می گردد.

در صورت نیاز به هرگونه خدمات حقوقی یا کیفری از جمله مشاوره، تنظیم لایحه و اعلام وکالت در مورد جرائم بورسی و سایر موضوعات حقوقی، کیفری، ثبتی، سایبری، خانواده و سایر موضوعات با دپارتمان های مرتبط موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره های اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

logo-samandehi