موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل ربا

ربا یکی از جرائم مندرج در قانون مجازات اسلامی است که علاوه بر جرم بودن در روایات و آیات مختلفی به عنوان گناهی کبیره در نظر گرفته شده که دارای عقوبت اخروی نیز می باشد. از جمله آیات 158 و 159 سوره نسا و آیات 125 و 126 آل عمران و 273 تا 281 سوره بقره در مذمت ربا می باشند و همچنین در دیگر ادیان نیز مواردی در خصوص نهی این موضوع وجود دارد. ربا در حال حاضر توسط اشخاص حقیقی پرداخت و دریافت می شود ولی این موضوع مانع از آن نیست که اشخاص حقوقی نیز اقدام به دریافت و پرداخت ربا نمایند.

پرونده ربا شرایط منحصر به فرد و خاصی دارد و در صورت اثبات دادگاه حکم به محکومیت ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطه امر ربا می دهد.

مواردی که در خصوص وکیل ربا می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات ربا چیست؟
  • دفاع در جرم ربا چگونه است؟
  • نمونه شکایت ربا چگونه است؟
  • نمونه لایحه دفاع در جرم ربا چگونه است؟
  • اعتراض به نظر کارشناس ربا چگونه است؟
  • بهترین وکیل ربا کیست؟

با مطالعه مطلب تهیه شده توسط وکیل در تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه ضمن کسب اطلاعات کافی می توانید در صورت نیاز هم اکنون با وکیل متخصص در این موسسه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در تماس باشید.

ربا چیست؟

همانطور که گفته شد، قانونگذار در ماده 595 قانون مجازات اسلامی، ربا را تعریف کرده و موارد و شرایط آن را تبیین نموده است. به موجب این ماده: هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنس مکیل و‌موزون معامله نماید و یا زائد بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید ربا محسوب و جرم شناخته میشود مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین ‌آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم ‌می گردند.
بر اساس تبصره یک این ماده، در صورت معلوم نبودن صاحب مال، مال مورد ربا از مصادیق اموال مجهول ‌المالک بوده و در اختیار ولی فقیه قرار خواهد گرفت. بنا براین ربا به زبان ساده توافقی میان اشخاص مبنی بر پرداخت مبلغی زائد بر مبلغ دریافتی می باشد. برای روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه نمایید:

فردی به دنبال دریافت وام می باشد، متوجه می شود که فرد دیگری در بازار به افراد نیازمند مبالغی را قرض می دهد. به او مراجعه کرد و قرض دهنده در ازای قرض دادن 3 ماهه بیست میلیون از وی 30 میلیون چک دریافت می کند. در این حالت ربا محقق شده و ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطه احتمالی میان آنها نیز مرتکب ارتکاب ربا می باشند.

 ربا بر چند نوع است؟

بر اساس شریعت اسلام و دکترین فقه، ربا بر دو نوع است:

ربای معاملی - ربای قرضی

ربای قرضی:

ربای قرضی، به این مفهوم است  که فردی  به دیگری مالی قرض دهد و بنا باشد اضافه بر آنچه قرض داده است، از قرض گیرنده پس بگیرد. این قرض  کاملاً حرام و عقد مبتنی بر آن نیز باطل است؛ در این مورد تفاوتی میان جنس و نوع مال وجود ندارد.  بنابراین حتی اگر مالی که به عنوان اضافه پرداخت تعیین شده، از جنس مالی جز مال قرض داده شده نباشد؛ باز هم  ربا محقق و فعل حرام ارتکاب پیدا کرده است. به طور مثال چنانچه شخضی مالی را به کسی قرض دهد و بنا شود به غیر از پرداخت اصل پول، یک هفته هم برای قرض دهنده کار کند؛ این توافق ربا بوده و حرام است.

ربای معاملی یا معاوضی:

ربای معاوضی، حالتی است که دومال همجنس با یکدیگر مبادله گردند؛ در حالی که مال  یک طرف از طرف مقابل کمتر باشد. این قرارداد نیز باطل و مشمول عنوان ربا می باشد؛ در صورتی که آن جنس، وزن کردنی یا پیمانه ای باشد.

آیا ربا گیرنده نیز مجازات می شود؟

بله، بر اساس اصول کلی ربا دهنده و ربا گبرنده و حتب واسطه بین آن دو مجازات می گردند، اما بر اساس تبصره 2 ماده 595 اگر ربا گیرنده مضطر باشد، از مجازات معاف است. به طور مثال پدری که فرزندش به دلیل بیماری سخت در بیمارستان است و برای تهیه پول جراحی او ناچار می شود که از فردی ربا بگیرد. این فرد مضظر بوده و از مجازات معاف است.

در چه مواردی ربا تحقق نمی یابد؟

اگر پدر و فرزندی یا زن و شوهر با هم قراردادی ربوی داشته باشند مشمول عنوان ربا نیستند. همچنین ربا گرفتن مسلمان از کافر نیز مشمول مجازات ماده 595 نخواهد بود.

آیا شروع به ربا جرم است؟

بله، علیرغم عدم تصریح قانون گذار به جرم بودن شروع به ربا بر اساس اصول کلی حقوق جزا و با توجه به درجه 5 بودن جرم ربا، مجازات شروع به ربا درجه شش یعنی از 6 ماه تا دو سال حبس و شلاق از 31 تا 74 ضربه شلاق می باشد.

مرجع رسیدگی کننده به جرم ربا کجاست؟

رسیدگی به ربا علی القاعده در صلاحیت محاکم عمومی کیفری است، لکن اکنون و با توجه به ایجاد مجتمع قضایی اقتصادی می توان رسیدگی به این جرم را در صلاحیت این مرجع دانست. همچنین در حالات خاصی مانند روحانی بودن یکی از طرفین، پرونده به دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت ارجاع می گردد.

وکیل ویژه ربا کیست؟

جهت اخذ هر گونه مشاوره یا خدمات حقوقی یا نیاز به وکیل در حوزه ربا و سایر جرائم مالی با دپارتمان حقوق مالی و اقتصادی موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi