موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل سرقت در تهران

وکیل سرقت در  تهران

با سلام و درود بر شما عزیزان که همواره سایت موسسه  را دنبال می کنید .

در این مطلب که توسط وکلای پایه یک مجرب تنظیم شده است  به بررسی یکی از موضوعات مهم حقوق کیفری تحت عنوان وکیل سرقت در  تهران خواهیم پرداخت. 

نکته : مطالعه مطالب گوناگون سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه باعث آگاهی بیشتر شما خواهد شد

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و تعطیلی بسیاری از کارگاه های تولیدی و شکست کسب و کارهای نوپا با مقوله ای بنام سرقت بیش از گذشته روبرو هستیم.

سرقت روش های گوناگونی دارد و هر سارق به صورت حرفه ای در یکی از این موضوعات فعالیت دارد به طور مثال سارق منازل، کیف قاپی ندارد و یا شخصی که خفت گیری می کند، سرقت لوازم خودرو ندارد و...

در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ  پرسش‌های زیر دست خواهید یافت.

|*  منظور از سرقت چیست؟

|* آمار سرقت در تهران به چه میزانی است؟

|* رسیدگی قضایی در سرقت های تهران در صلاحیت کدام مرجع است؟ 

|* انواع سرقت در تهران کدام است؟

|* ضابطین دادگستری در پرونده های مربوط به سرقت تهران چگونه فعالیت می کنند؟ 

|* چگونه میتوان از  مشاوره وکیل متخصص در  پرونده های سرقت وقت گرفت  ؟ 

|* در پرونده های مربوط به سرقت تهران وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ 

جرم سرقت چیست ؟ 

از دیدگاه حقوق جزای اختصاصی سرقت یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت می باشد. در جرم سرقت مرتکب مال متعلق به دیگری را به طور مخفی و پنهانی می رباید. ماده ۲۶۷ قانون مجازات اسلامی در تعریف سرقت می گوید: (سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است). 

خوب است بدانید، سرقت نیز همانند سایر جرایم دارای رکن قانونی، رکن مادی و رکن معنوی می باشد. همچنین سارق باید مرتکب فعل ربودن شود، منظور از ربودن جابجایی مال از یک نقطه به نقطه دیگر است. برای مثال؛ شخص الف به منظور سرقت وارد منزل شخص ب می شود، سپس مال مستقر در خانه را از منزل ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی تا کوچه جابجا می کند، در این مثال شخص الف مرتکب سرقت تام شده است. اما چنانچه شخص الف مال را از درون منزل تا حیاط جا به جا کند و سپس دستگیر شود، عمل شخص ب سرقت نیست. در فرض اخیر شاید بتوان عمل شخص الف را شروع به سرقت دانست. 

نکته مهم دیگری که باید بدانید اینکه، مال موضوع جرم سرقت باید متعلق به غیر باشد اگر شخصی مال متعلق به خود را اجاره دهد و سپس آن  را از ید مستاجر برباید عمل وی سرقت نیست. 

سارق باید در فعل ربودن عامد و قاصد باشد. در صورتی که سارق بدون نیت مجرمانه از روی شوخی یا بر اثر اشتباه مال متعلق به دیگری را برباید (جابجا کند) عمل وی مشمول عنوان جزایی سرقت نمی‌شود. 

مطلب مرتبط : دادسرای ویژه سرقت

منظور از سرقت درحوزه قضایی چیست؟ 

در صورتی که جرم سرقت در حوزه قضایی است شهر تهران ارتکاب یابد به اصطلاح می گویند، سرقت در تهران واقع شده است. در صورتی که بزه سرقت در حوزه قضایی شهر تهران واقع شود، رسیدگی به آن در صلاحیت مراجع قضایی شهر تهران می باشد. خوب است بدانید، در شهر تهران دادسرای ویژه جرایم مربوط به سرقت یکی از شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است، که به صورت تخصصی به جرایم مربوط به سرقت رسیدگی می نماید.

مطلب مرتبط : نمونه گزارش پرونده سرقت تعزیری

چه نوع سرقت هایی در  تهران و حومه وجود دارد؟  

در بالا دانستیم منظور از ارتکاب سرقت  چیست، حال باید دید انواع سرقت بر اساس قانون ایران کدام هستند؟  

|* از منظر حقوق جزای اختصاصی سرقت می تواند حدی یا تعزیری باشد. 

منظور از سرقت حدی سرقتی است که، موجب حد سرقت است و منظور از سرقت های تعزیری سرقت هایی است که شرایط اجرای مجازات حد سرقت در آنها وجود ندارد. 

مطلب مرتبط :  اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری

ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی شرایط مفصلی برای تحقق سرقت های حدی برشمرده است. برای مثال؛ عمل ربودن به صورت مخفیانه انجام گیرد، مال در حرز یا مکان مناسب به خود باشد، سارق پدر صاحب مال نباشد، سرقت در ایام قحطی ارتکاب نیافته باشد و غیره. در صورتی که تمامی شرایط قانونی و شرعی سرقت حدی وجود داشته باشد، عمل مرتکب از مصادیق سرقت های حدی محسوب شده و حد سرقت بر مرتکب جاری خواهد شد. حد سرقت در مرتبه اول قطع چهار انگشت دست راست به ‌نحوی که انگشت شست و کف دست باقی باشد خواهد بود.

- نکته :  در صورتی که سرقت جامع شرایط حد نباشد، یکی از مصادیق  سرقت های تعزیری خواهد بود.

قانونگذار در مواد ۶۵۱ تا ۶۶۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات انواع سرقت های تعزیری را برشمرده است. در حقیقت باید دید؛ سرقت تعزیری منطبق با کدام یک از عناوین قانونی مربوط به خود است. سرقت های تعزیری می تواند مشمول سرقت های گروهی در شب، سرقت مسلحانه، سرقت مقرون به آزار، سرقت ساده و غیر باشد. بر حسب اینکه رفتار مرتکب یا مرتکبان با کدام یک از مواد مربوط به سرقت های تعزیری منطبق باشد مجازات قانونی عمل ارتکابی نیز متفاوت خواهد بود.

ضابطین دادگستری در پرونده های مربوط به سرقت در تهران چه کسانی هستند؟ 

همانطور که در بندهای پیشین اشاره کردیم، تحقیقات مقدماتی در خصوص سرقت و جرایم مربوط به آن در شهر تهران در صلاحیت دادسرا  تخصصی سرقت خواهد بود. همچنین ضابطین دادگستری در پرونده‌ها مربوط به سرقت مأموران آموزش دیده اداره آگاهی می باشند. این ماموران در حدود قانون دستورات صادره از سوی مقامات قضایی دادسرا و دادگاه را انجام می دهند. این دستورات می تواند شامل تحقیق از شاکی، تحقیق از متهم، تحقیق از شهود و مطلعان، تحقیق از کارشناسان، تحقیقات محلی،  بررسی اسناد و مدارک، بررسی صحنه جرم و ... باشد .

مطلب مرتبط : ضابطان دادگستری در پرتو قانون آیین دادرسی کیفری

وکیل رسمی دادگستری چه ویژگی یا مهارتی دارد؟ 

وکیل رسمی دادگستری به فردی می گویند: که از کانون وکلای دادگستری (قدیمی ترین و معتبرترین نهاد به منظور صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری) یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای پروانه وکالت در دادگستری باشد. افراد فاقد پروانه وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه حق مداخله در پرونده‌های قضایی را نخواهند داشت، حتی اگر این افراد فارغ التحصیل رشته حقوق باشند. همچنین توصیه و تاکید ما این است؛ از مراجعه به موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد غیر وکیل اجتناب نمایید.

در پرونده‌های مربوط به سرقت در تهران وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید با گروه وکلای نستوه  تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در پرونده های مربوط به سرقت در تهران عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به سرقت تهران از هیچ کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد.

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

دفتر مرکزی :  ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١ |  22873972-021 |  تلفن همراه : 09125431634 |

>>   مشاوره با وکلای رسمی 

>>  برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>  آرشیو مقالات کیفری (با مطالعه مطالب کیفری آگاه و بروز باشید) 

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi