موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل شکایت از دندانپزشک

تقریباً در سراسر کشور قصور دندانپزشک می تواند موجب طرح شکایت از سوی اشخاص در دادسرای ویژه جرایم پزشکی در تهران و همچنین دادسرای عمومی در شهرستان ها گردد. البته امکان وجود دارد که شعب ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی در شهرستان ها وجود داشته باشد که پرونده به این شعب ارسال می گردد.

شکایت از دندانپزشک نسبت به هر گونه اقدامی که دندانپزشک بدون رعایت شرایط علمی انجام دهد متصور بوده و قابل پیگیری است. مواردی که قابل طرح شکایت است و می تواند منجر به رسیدگی و صدور رای گردد عبارت است از هرگونه بی مبالاتی در انجام وظایف از سوی دندانپزشک، عدم رعایت قوانین و مقررات مربوطه، عدم رعایت نظامات دولتی، هرگونه فعل یا ترک فعلی در راستای خدمات شغلی حتی بدون عمد، که منجر به ورود خسارت بر بیمار گردد. در صورت عدم رضایت از نحوه کار دندانپزشک امکان شکایت وجود ندارد فلذا سعی داریم در این نوشتار که توسط وکیل متخصص جرایم پزشکی تنظیم شده است نسبت به نحوه طرح شکایت از دندانپزشک توضیحاتی ارائه نماییم.

موضوعاتی که در خصوص شکایت از دندانپزشک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نحوه شکایت از دندانپزشک چگونه است؟
  • هزینه شکایت از دندانپزشک چقدر است؟
  • وکیل شکایت از دندانپزشک در پاسداران کیست؟
  • نمونه شکایت از دندانپزشک چگونه است؟

توصیه داریم برای شکایت از دندانپزشک از مشاوره وکیل متخصص در این حیطه بهره مند شده و با دریافت مشاوره اقدام به طرح شکایت نمایید.

چگونه از دندانپزشک شکایت کنم؟

چنانچه برای طرح دعوی وکیل انتخاب نموده اید بهترین راه قبل از طرح شکایت تماس وکیل با دندانپزشکی است که شما قصد شکایت از وی را دارید. به تجربه ثابت شده است که انجام مذاکره قبل از هر اقدام می تواند نتایج موثری را به همراه داشته باشد. در این موارد امکان دارد دندانپزشک به صورت داوطلبانه اقدام به جبران خسارت و ضرر و زیان شاکی نماید و هیچگونه نیازی به طرح شکایت کیفری در دادسرای جرایم پزشکی و یا حتی مطالبه دیه از طریق دادگاه حقوقی  نباشد. چنانچه به هر دلیل در مذاکره نتیجه دلخواه حاصل نگردد وکیل اقدام به تنظیم و ثبت شکواییه کیفری از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی می نماید.

مراحل شکایت از دندانپزشک چگونه است؟

پس از ثبت شکایت و ارجاع به شعبه، جهت صحت و سقم ادعای شاکی موضوع به کمیسیون پزشکی و یا پزشکی قانونی ارجاع می گردد. اظهار نظر کمیسیون پزشکی قانونی در تصمیم دادسرا و دادگاه دارای اهمیت بسزایی است و مهمترین دلیل به حساب می آید فلذا در صورت بهبودی امکان طرح دعوی با مشکل مواجه خواهد شد. طرفین حق اعتراض به نظریه پزشکی را دارند. در صورت احراز تقصیر و یا قصور از سوی دندانپزشک، بازپرس دادسرای جرایم پزشکی اقدام به تفهیم اتهام به دندانپزشک با صدور قرار تامین کیفری می نماید و در نهایت چنانچه پرونده تکمیل باشد با تایید دادستان و با کیفرخواست به دادگاه کیفری دو جهت رسیدگی ارسال می گردد. چنانچه نظریه پزشکی قانونی و هیات های کارشناسی مبنی بر عدم تقصیر یا قصور از سوی دندانپزشک باشد پرونده با صدور قرار منع تعقیب و تایید دادستان مختومه می شود.

لازم به ذکر است نظریه کمیسیون پزشکی توسط طرفین و قرار منع تعقیب توسط شاکی قابل اعتراض می باشد که اعتراض به این موارد با پرداخت هزینه از سوی معترض انجام می پذیرد.در نهایت پرونده با تعیین وقت در دادگاه کیفری رسیدگی و منجر به صدور رای می شود.

هزینه شکایت از دندانپزشک چقدر است؟

مطابق قانون بودجه سال 1398 هزینه شکایت کیفری 10  هزار تومان است البته این هزینه هیچ ارتباطی به دیگر هزینه ها همچون هزینه های کمیسیون تخصصی پزشکی قانونی و همچنین هزینه دفتر خدمات قضایی و در صورت داشتن وکیل حق الوکاله وکیل ندارد. لازم به ذکر است چنانچه قصور دندانپزشک در دادگاه اثبات شود و حکم محکومیت وی صادر گردد شاکی می تواند کلیه خسارات دادرسی و بخشی از حق الوکاله وکیل یعنی به میزان تعرفه قانونی را از دندانپزشک مطالبه نموده و دادگاه و یا شورای حل اختلاف نیز رای به پرداخت آن صادر می نماید.

مدت زمان رسیدگی به شکایت از دندانپزشک چقدر است؟

پروسه رسیدگی به هیچ عنوان مشخص نمی باشد لیکن حداقل زمان می تواند کمتر از یکسال باشد و در صورت محکومیت دندانپزشک به پرداخت دیه می بایست ظرف دوسال از تاریخ وقوع جرم اقدام به پرداخت آن نماید.

logo-samandehi