موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل شکایت از پزشک

برای شکایت از پزشک چنانچه مرتکب جرم شده باشد می توانید به دادسرای جرایم پزشکی مراجعه نمایید.

یکی از داسراهایی که به امور ویژه اختصاص یافته است در کنار دادسرای ویژه کارکنان دولت، دادسرای ویژه امنیت، دادسرای ویژه جرایم پولی و بانکی، دادسرای ویژه روحانیت،‌ دادسرای ویژه زمین خواری و... دادسرای ویژه جرایم پزشکی می باشد. دادسرا و دادگاه، در صورت احراز جرم پزشک را محکوم به پرداخت دیه، خسارت وارده و همچنین محکومیت کیفری می نماید.

جهت شکایت از پزشک می توانید شخصاً اقدام نموده و یا پس از اخذ مشاوره اقدام به طرح شکایت نمایید و همچنین امکان طرح شکایت از سوی وکیل شما نیز وجود دارد.

وکیل شکایت از پزشک هر شخصی نمی تواند باشد و الزاماً می بایست دارای پروانه وکالت دادگستری باشد. صلاحیت رسیدگی به شکایت از پزشک می تواند با دادسرای عمومی و انقلاب ، دادسرای جرایم پزشکی، دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی باشد. همچنین این امکان وجود دارد که شکایت از پزشک در صلاحیت شورای حل اختلاف، دادگاه عمومی، دادگاه کیفری دو، دادگاه کیفری یک، دادگاه انقلاب و تعزیرات حکومتی نیز باشد. جالب است بدانید در مواردی هم امکان طرح و پیگیری شکایت از طریق دادسرای جرایم پزشکی و همچنین دادسرای انتظامی پزشکان در سازمان نظام پزشکی به صورت همزمان وجود دارد و هر دو مرجع مکلف به رسیدگی می باشند.

مواردی که در خصوص شکایت از پزشک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت از پزشک چگونه است؟
  • برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه کنم؟
  • برای شکایت از جراح زیبایی به کجا مراجعه کنم؟
  • بهترین وکیل شکایت از جراح بینی در تهران کیست؟
  • هزینه شکایت از پزشک چقدر است؟

با توجه بدین موضوع که تخلف پزشک با جرم ارتکابی از سوی ایشان متفاوت بوده و هر کدام در صلاحیت مرجع خاصی می باشد در این مقاله که توسط وکیل جرایم پزشکی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است به مراجع شکایت از پزشک می پردازیم.

برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه کنم؟

  • دادسرای ویژه جرایم پزشکی
  • شورای حل اختلاف ویژه امور بهداشت
  • دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی
  • دادسرای عمومی و انقلاب

نحوه شکایت از پزشک چگونه است؟

برای شکایت از پزشک در وهله نخست می بایست قبل از هر اقدام در سامانه ثنا ثبت نام نمایید و در صورتی که قبلاً اقدام به ثبت نام نموده باشید با حضور در یکی از دفاتر خدمات قضایی شهر تهران اقدام به ثبت شکایت نمایید. در صورتی که شما وکیل داشته باشید نیاز به حضور شما برای ثبت و پیگیری شکایت نمی باشد مگر آنکه مرجع قضایی حضور شما را لازم بداند.

پس از ثبت شکایت و ارائه مدارک و مستندات و همچنین پرداخت هزینه دادرسی پرونده به دادسرای جرایم پزشکی ارسال می گردد. پس از ثبت پرونده دادستان پرونده را جهت انجام تحقیقات به یکی از شعب بازپرسی ارجاع می نماید. شعبه رسیدگی کننده با انجام تحقیقات و در صورت کامل بودن ادله اقدام به احضار پزشک و یا کادر پزشکی می نماید.برای اثبات جرم پزشک بهترین ادله وجود نامه پزشکی قانونی می باشد. چنانچه ادله کافی نباشد موضوع به کمیسیون پزشکی ارجاع و نسبت به ادعای شاکی از این مرجع استعلام اخذ می گردد. در صورت تایید کمیسیون پزشکی بازپرس اقدام به احضار پزشک و کادر پزشکی می نماید.

در صورت دفاع مناسب و یا عدم وجود ادله کافی پرونده با قرار منع و یا موقوفی تعقیب بسته می شود و چنانچه ادله کافی در پرونده وجود داشته باشد و همچنین عدم دفاع متناسب با صدور قرار تامین کیفری و اخذآخرین دفاع اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی و در صورت تایید دادستان پرونده با کیفرخواست حسب مورد به دادگاه کیفری دو و یا کیفری یک ارجاع می گردد. در دادگاه جلسه تشکیل و طرفین احضار می شوند، طرفین شخصاً و یا به وسیله وکیل می توانند در جلسه حضور یابند. دادگاه پس از رسیدگی در صورت عدم احراز و یا احراز جرم با اخذ آخرین دفاع اقدام به صدور رای می نماید.

بهترین وکیل شکایت از پزشک کیست؟

برای اقدام به شکایت در هر حوزه ای لازمه امر وجود بهترین های آن حوزه می باشد. بهترین وکیل شکایت از پزشک می بایست ضمن اطلاع کامل از جرایم حوزه پزشکی از مراجع قضایی این حوزه آگاهی داشته باشد و دارای پروانه وکالت باشد.

همچنین نسبت به رویه موجود در دادسرای جرایم پزشکی و دادگاه و نحوه دفاع اطلاع کافی داشته باشد.

logo-samandehi