موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل شکایت تصادف جرحی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل شکایت تصادف جرحی خواهیم پرداخت.

خوب می دانیم، در کشور ایران خودرو ها و بعضا جاده های درون شهری و برون شهری از کیفیت بالایی برخوروار نیست و سطح کیفی پایین تر از استانداردهای جهانی دارد. متاسفانه این موضوع و عادت های غلط رانندگی سبب شده آمار سوانح و تصادفات رانندگی در کشورمان بسیار بالا باشد. در طول سال تعداد زیادی از هموطنانمان دچار صدمات ناشی از تصادفات رانندگی می شوند. در این مطلب سعی داریم، به بررسی برخی از ابعاد حقوقی تصادفات جرحی و وکیل شکایت تصادفات جرحی بپردازیم. امیدواریم، تا پایان این مطلب همراه ما باشید و به پاسخ پرسش های خود دست یابید.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت جرحی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • تصادفات جرحی در چه صورتی تحقق می یابد؟
  • مجازات تصادف جرحی چیست؟
  • برای شکایت تصادفات جرحی به کجا مراجعه کنیم؟
  • در پرونده های مربوط به شکایت از تصادفات جرحی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

حضور وکیل در پرونده های شما می تواند نوید بخش دادرسی عادلانه باشد. در این میان موسسات حقوقی معتبر می توانند در کنار شما گام برداشته و آرامش را به شما هدیه دهند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه یکی از موسسات حقوقی معتبر در ایران آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: نحوه دریافت دیه در تصادفات رانندگی

تصادفات جرحی در چه صورتی تحقق می یابد؟

همانطور که در بالا نیز اشاره نمودیم، به دلیل کیفیت پایین خودروها، جاده های کشور و عادات غلط رانندگی میزان تصادفات منجر به جرح و صدمات بدنی در کشورمان بسیار بالا است. در مواردی که تصادفات رانندگی منجر به صدمه و جراحت می شود، مباحث حقوقی مختلفی شکل می گیرد. اعم از اینکه، چه کسی مسئول و مقصر حادثه بوده است، خسارات مالی و جانی ناشی از تصادف رانندگی چگونه و از کدام منبع مالی قابل جبران است، آیا راننده مقصر دارای مسئولیت های کیفری نیز خواهد بود و به طور کلی سوالاتی از این طیف.

خوب است بدانید، در مواردی که سانحه رانندگی صرفا منتج به خسارات مالی  شود، راننده مقصر حادثه دارای مسئولیت حقوقی به منظور جبران خسارت های مالی خواهد بود. در این فرض راننده مسئولیت کیفری ندارد، زیرا در حادثه رانندگی آسیب جسمی به کسی وارد نشده است. در اینگونه موارد، خسارات مالی از محل بیمه خودرو مقصر حادثه قابل جبران است. در صورتی که حادثه رانندگی منجر به صدمات و جراحات شود، راننده مقصر حادثه دارای مسئولیت کیفری خواهد بود. در فرض اخیر می بایست خسارات مالی وارده جبران شود، همچنین دیه صدمات و جراحات ناشی از تصادف نیز به مصدومین حادثه پرداخت گردد. علاوه بر موارد فوق این امکان وجود دارد، راننده مقصر با مجازات های کیفری نظیر حبس و جزای نقدی نیز مواجه شود.

بیشتر بدانید: مسئولیت عابر پیاده در تصادف چگونه است؟

به منظور اطلاع و آگاهی از قوانین و مقررات تصادفات جرحی به کدام قانون مراجعه نماییم؟

به منظور اطلاع و آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به تصادفات جرحی می توانید، به مواد ۷۱۴ الی ۷۲۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مراجعه نمایید. بر اساس مواد مزبور این امکان وجود دارد، راننده مقصر حادثه با مجازات هایی نظیر حبس یا جزای نقدی مواجه شود. ماده ۷۱۵ قانون راجع به این موضوع  می گوید: (هرگاه یکی از جهات مزکور در ماده ۷۱۴ موجب مرض جسمی یا دماغی که غیر قابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس و یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می دهد یا تغییر شکل دائمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنین شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می شود).

بیشتر بدانید: آیا پس از تصادف قیمت افت خودرو را می توان مطالبه نمود؟

به منظور شکایت در پرونده های تصادف جرحی به کجا مراجعه کنیم؟

در قسمت اول این مطلب گفتیم، در صورتی که تصادف منجر به صدمات یا جراحات بدنی نشود، از حیث کیفری مسئولیتی متوجه راننده مقصر نیست. در اینگونه موارد می توانید، به منظور مطالبه خسارات مالی ناشی از تصادف به شورای حل اختلاف یا دادگاه صالح مراجعه نمایید. اما در صورتی که حوادث رانندگی منجر به صدمات و جراحات جسمی شود، راننده مقصر دارای مسئولیت کیفری خواهد بود. در این فرض می توانید، شکایت خود را از طریق مانورین کلانتری که در صحنه حادثه حضور پیدا می کنند طرح نمایید. همچنین می توانید، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کنید. پس از آنکه شکایت خود را ثبت نمودید، پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب صالح ارسال می شود. سپس باید به منظور تعیین میزان صدمات و جراحات وارده به پزشک قانونی مراجعه کنید، پس از آنکه میزان صدمات و جراحات از سوی پزشک قانونی تعیین گردید، می باید موضوع به صورت حضوری پیگیری شود.

نهایتاً اینکه، دادسرا اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست می کند، و با ارسال پرونده به دادگاه حکم به محکومیت راننده مقصر به منظور پرداخت دیه صادر خواهد شد. البته بر حسب مورد این امکان وجود دارد، علاوه بر محکومیت به پرداخت دیه، راننده مقصر با مجازات های دیگری نظیر حبس یا جزای نقدی نیز مواجه شود.

بیشتر بدانید: مطالبه افت قیمت خودرو

در پرونده های مربوط به شکایت تصادف جرحی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در پرونده‌های مربوط به شکایت تصادف جرحی می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید. اما پیشنهاد ما این است، وکیل خود را از بین وکلای دارای تخصص، تجربه و دانش در امور کیفری انتخاب کنید. چراکه رسیدگی به پرونده های کیفری با روند رسیدگی در پرونده های حقوقی تفاوت دارد. وکلای متخصص در حوزه حقوق کیفری از تجربه و دانش بیشتری در پیشبرد پرونده های مربوط به شکایت تصادفات جرحی برخوردار بوده، و عملکرد موفق تری خواهند داشت.

گروه وکلای نستوه با بهره‌گیری از دانش، تخصص و تجربه وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در حوزه حقوق کیفری همراه اماده و مشتاق است به عنوان وکیل و مشاور در پرونده های شکایت از تصادفات جرحی در کنار شما باشد.

بیشتر بدانید: وکیل تصادفات خیابان پاسداران

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های شکایت از تصادفات جرحی عبارت است از:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص در حوزه شکایت از تصادفات جرحی، قبول وکالت به منظور طرح شکایت در حوزه تصادفات جرحی توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه از تصادفات جرحی توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به تصادفات جرحی توسط وکلای متخصص، تنظیم لوایح کیفری در پرونده های مربوط به شکایت از تصادفات جرحی توسط وکیل متخصص

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi