موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل شکایت کلاهبرداری

با سلام و درود بر شما دوستان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل شکایت کلاهبر داری خواهیم پرداخت.

پیش از شروع بحث اصلی تاکید می کنیم، دفاع یا شکایت در پرونده های مربوط به کلاهبرداری مستلزم داشتن تجربه و دانش قضایی است. هر گونه اقدامات خودسرانه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری آثار و تبعات منفی بسیاری خواهد داشت که جبران آن سخت و گاهی غیر ممکن است. حتی المقدور سعی کنید، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در حوزه کلاهبرداری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. پایان این مطلب همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت کلاهبرداری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از کلاهبرداری چیست؟
  • انواع کلاهبرداری کدام است؟
  • به منظور شکایت در خصوص کلاهبرداری به کجا مراجعه کنیم؟
  • در پرونده های مربوط به کلاهبرداری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • نحوه شکایت کلاهبرداری چگونه است؟
  • هزینه شکایت از کلاهبرداری چقدر است؟

وکلای ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان در راستای حقوق قانونیتان می باشند. برای ارتباط با وکیل متخصص کلاهبرداری در تهران و یا دیگر شهرها می توانید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: وکیل کلاهبرداری بازار تهران

منظور از بزه کلاهبرداری چیست؟

از منظر حقوق جزای اختصاصی کلاهبرداری یکی جرایم علیه اموال و مالکیت محسوب می شود. در این جرم فرد کلاهبردار با به کارگیری وسایل یا مانورهای متقلبانه با اغفال و فریب قربانی جرم اقدام به بردن مال وی می کند. برای مثال، شخص الف با مانورهای متقلبانه و ارائه کارت شناسایی جعلی خود را سفیر ایران در کشور فرانسه معرفی می کند، از این طریق با فریب و جلب اعتماد شخص ب و با وعده اخذ ویزای کشور فرانسه مبالغی را از وی دریافت و متواری می شود. نکته ای که باید به آن توجه کرد اینکه، صرف گفتن دروغ ساده بدون آنکه شخص دروغگو مانورمتقلبانه یا وسایلی ساختگی و جعلی به کار گیرد موجب تحقق بزه کلاهبرداری نخواهد شد. به منظور تحقق بزه کلاهبرداری توسل به مانورهای متقلبانه یا وسایل ساختگی الزامی است. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم: فرض کنید شخص الف از ساده لوحی شخص ب سوء استفاده کرده و با گفتن دروغ ساده مبالغی را از وی دریافت کند، عمل شخص الف بزه کلاهبرداری نخواهد بود. البته این امکان وجود دارد رفتار شخص الف منطبق با جرایم کیفری دیگری باشد، که این خود بحث دیگریست. در پایان این بند متذکر می شویم، به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به بزه کلاهبرداری می توانید، به مقررات لایحه تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام مراجعه نمایید. همچنین مطالب متعددی راجع به بزه کلاهبرداری توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در همین صفحه ارائه گردیده است، می توانید به مطالب پیشین نیز مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: نمونه لایحه تجدیدنظر خواهی انتقال مال غیر (کلاهبرداری)

انواع کلاهبرداری کدام است؟

بر اساس قانون کلاهبرداری می تواند ساده، مشدد یا رایانه ای باشد. منظور از کلاهبرداری ساده، ارتکاب کلاهبرداری بدون وجود کیفیات مشدده است. از طرف دیگر منظور از کلاهبرداری مشدد، ارتکاب کلاهبرداری با فرض وجود کیفیات مشدده خواهد بود. منظور از کیفیات مشدده ارتکاب کلاهبرداری از طریق نطق در جمع، رسانه های جمعی یا معرفی خود به عنوان مستخدم دولت است. در صورتی که کلاهبرداری با توسل به یکی از سه مورد اخیر ارتکاب یابد، از نوع مشدد خواهد بود.

نوع سوم، کلاهبرداری رایانه ای است. با گسترش به کار گیری اینترنت و حضور گسترده شهروندان در فضای مجازی بسیاری از جرایم به صورت رایانه ای و سایبری قابل تحقق است. در گذشته ارتکاب برخی از جرایم نظیر کلاهبرداری یا سرقت صرفا به صورت حضوری و فیزیکی قابل تحقق بود، اما درروزگار امروز ارتکاب جرایم مزبور از طریق رایانه و فضای مجازی قابل انجام است. قانون جرایم رایانه ای نیز کلاهبرداری رایانه را جرم انگاری نموده و برای آن مجازات تعیین کرده است.

تفاوت اساسی کلاهبرداری مشدد با کلاهبرداری ساده در چیست؟

کلاهبرداری مشدد در مقایسه با کلاهبررداری ساده از مجازات سنگین تری برخوردار است.

بیشتر بدانید: وکیل کلاهبرداری رایانه ای

برای شکایت از کلاهبرداری به کجا مراجعه کنیم؟

تحقیقات مقدماتی در مورد بزه کلاهبرداری در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب است. در گذشته به منظور ثبت شکایت حضور فیزیکی در دادسرای صلاحیت دار لازم و ضروری بود، اما امروزه برای ثبت شکایت نیازی به حضور شاکی در دادسرا نیست. ثبت شکایت کلاهبرداری از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ممکن است. در حقیقت شما می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران شکایت خود را در خصوص کلاهبرداری یا هر موضوع کیفری دیگر ثبت نمایید. به منظور ثبت شکایت باید متن شکوائیه، اسناد و دلایل مربوط به کلاهبرداری و کارت بانکی به منظور پرداخت هزینه دادرسی را با خود به همراه داشته باشید. پس از آنکه شکایت شما از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت رسید، پرونده به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای صلاحیت دار ارسال می گردد. سپس دادسرا اقدام به تحقیق از شاکی، متهم، شهود، مطلعان و کارشناسان در صورت نیاز می کند. در شرایط مقرر قانونی متهم تفهیم اتهام می شود و قرار تامین کیفری نیز صادر می گردد. خلاصه آنکه، در صورت احراز مجرمیت پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال می شود.

بیشتر بدانید: وکیل کلاهبرداری

در پرونده های مربوط به کلاهبرداری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز انتخاب کنید. البته پیشنهاد می کنیم، در پرونده های مربوط به کلاهبرداری وکیل خود را از بین وکلای دارای دانش و تجربه کافی در امور کیفری انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در چهارچوب قوانین و مقررات از هیچ کوششی به منظور احقاق حق شما دریغ نخواهند کرد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری به شرح ذیل است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه مربوط به کلاهبرداری توسط وکلای متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به کلاهبرداری توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به کلاهبرداری.  

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد، شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده دراین صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi