موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل شکایت کیفری

چه بسیارند عناوین مجرمانه ای که در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری نشده اند اما در سایر قوانین مجازات های  شدیدی دارند.

گرچه این گفتار در خصوص وکیل شکایت کیفری می باشد لیکن، سعی در آموزش نحوه شکایت کیفری به شما عزیزان دارد، لکن به یاد داشته باشید که امر کیفری و مخصوصاً طرح شکایت موضوعی است پیچیده، بسیار طولانی و نیازمند به رفت و آمدهای مکرر به  مراجع مختلف نظیر کلانتری دادسرا و عندالزوم بانک ها، اپراتورهای تلفن همراه، اداره ثبت و غیره است.

بهترین وکیل شکایت در پاسداران کیست؟ وکیل پرونده های کیفری در تهران کیست؟ نحوه شکایت کیفری چگونه است؟ شرایط شکایت کیفری چگونه است؟ آموزش شکایت کیفری توسط وکیل دادگستری؟‌ دپارتمان کیفری موسسه حقوقی دادآوران نستوه، مفتخر است که از پروسه کلیه شکایات کیفری در این موسسه توسط وکیل پرونده های کیفری انجام می گردد و موکل تا زمانی که توسط مقام قضایی احضار نگردد در هیچ مرجعی حضور نخواهد یافت. چنانچه  برای طرح شکایت یا دفاع از اتهامات خود موسسه حقوقی دادآوران نستوه را انتخاب نمودید، پس از اعطای وکالت طرح شکایت و کلیه پیگیری های لازم توسط وکلای دادگستری صورت خواهد پذیرفت.

برای طرح شکایت کیفری ابتدا باید جرمی واقع شده باشد. جرم عبارت است از هر فعل یا ترک فعلی که قانونگذار برای آن مجازاتی تعیین کرده باشد. برای طرح شکایت شما باید ادله کافی داشته و وقوع جرم را اثبات کنید.

در بیشتر دعاوی متداول کیفری معمولاً گزارشی از پلیس مبنی بر وقوع یا اطلاع از وقوع جرم وجود دارد. سابقاً شما برای طرح شکایت بایستی به دادسرا مراجعه می نمودید، اما در حال حاضر و در تقریباً در تمام کشور ثبت شکایت در دفاتر خدمات قضایی انجام می گردد.

بنابراین شما با در دست داشتن مستندات به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و شکواییه را ثبت کنید، بهتر است ابتدائاً خود یا وکیل شکواییه را تنظیم کرده و در یک فلش مموری به دفتر خدمات قضایی تحویل دهید. این کار برای زمانی بهتر است که شکواییه شما طولانی می باشد.

در قسمت دلایل و منضمات، کلیه ادله و مستندات خود را درج کنید، این ادله می تواند گزارش پلیس، فیلم، عکس، پرینت مکالمات، شهادت شهود، چک و یا هر چیز دیگری باشد.

در قسمت دلایل فقط به ذکر نام ادله کفایت کنید و همچنین کپی اسناد را ضمیمه شکایت خود نمایید. پس از انجام این امر موضوع بر مبنای اصل صلاحیت به دادسرای صالح که همان دادسرای محل وقوع جرم می باشد ارجاع می گردد.

ثبت شکایت کیفری، هزینه ی چندانی ندارد. هزینه ثبت شکایت فعلاً 10 هزار تومان است که با سایر هزینه های ثبت و دفتر خدمات در حدود 50 هزار تومان خواهد بود لیکن امکان افزایش این مبلغ نیز وجود دارد.

پس از ثبت شکایت، پرونده به دادسرای صالح ارجاع می شود و دادیار ارجاع، پس از بررسی های لازم پرونده را به شعبه مورد نظر ارجاع خواهد داد.

پس از ارجاع شکایت به شعبه، در واقع کار اصلی شاکی شروع می شود. فراموش نکنید که تمام بار اثبات وقوع جرم بر عهده شما است و گرچه در امور کیفری دادرس  وظیفه دارد که تمام امور لازم جهت کشف حقیقت را انجام دهد، لیکن تراکم کار محاکم  به دادرس چنین اجازه ای را نمی دهد. در تمام امور شما باید خود پیگیر امر باشید و تمامی استعلامات توسط خود شما به مراجع مربوطه ارسال خواهد شد.

همچنین وظیفه حاضر کردن شهود احتمالی بر عهده خود شما بوده و دادسرا تنها برای شما ابلاغ مربوطه را ارسال می نماید.

در هر مرحله که از اثبات ادعای خود ناتوان باشید، دادرس شکایت شما را رد خواهد کرد. به یاد داشته باشید که زمانی مشتکی عنه یا طرف شکایت شما احضار می شود که دادرس رسیدگی کننده ادله کافی مبنی بر مجرمیت او را احراز نموده باشد. بنابراین این گمان که پس از شکایت فوراً می توانید طرف را جلب کنید اشتباه است.

پس از ارائه ادله و اثبات دلایل کافی برای انتساب جرم به مجرم، او احضار خواهد شد. چنانچه دلایل مکفی برای رد ادعای شما داشته باشد و توضیحات و ادله ارائه شده اش قانع کننده باشد، دادرس برای او قرار منع تعقیب صادر خواهد کرد.

اما چنانچه از ارائه دفاع ناتوان باشد، دادرس برای او یک قرار مناسب با جرم احتمالی تعیین خواهد کرد. جز در مواردی که بازداشت متهم ضروری است در باقی موارد چنانچه متهم قرار لازم را تودیع کند، به قید قرار و تا صدور حکم قطعی آزاد خواهد ماند.

پس از اخذ دفاعیات طرفین و انجام تحقیقات لازم، یا دادرس او را مجرم تشخیص می دهد و برای او کیفرخواست صادر می کند و یا اورا مجرم نمی داند و برای او قرار منع تعقیب صادر می کند.

در نظر داشته باشید که چنانچه برای طرف شکایت شما قرار منع تعقیب صادر شد ، از تاریخ ابلاغ قرار 10 روز فرصت دارید که به قرار صادره اعتراض نمایید.

مرجع رسیدگی به اعتراض به قرار دادگاهی است که دادسرای رسیدگی کننده به جرم در معیت آن فعالیت میکند.

لازم به یادآوری مجدد است که شکایت کیفری، فرصتی است بسیار حساس که برای احقاق حقوق خود دارید. این مقطع چنان حساس است که می تواند راه را بر احقاق حق شما سد کند.

همانطور که گفته شد پروسه شکایت کیفری پروسه ای است بسیار طولانی و طاقت فرسا. در این مرحله بایستی تمام تمرکز بر پرونده و دستورات آن باشد.

هر دستور و استعلامی در این مرحله می تواند حساس و تعیین کننده باشد.

توصیه ما به شما استفاده از خدمات وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه می باشد. وکلای دپارتمان تخصصی کیفری این موسسه متعهدانه و با دلسوزی پیگیر حقوق شما در تمامی محاکم کشور می باشند.

جهت اطلاعات بیشتر با موسسه دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi