موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل قاچاق ماینر

وکیل قاچاق ماینر

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری با عنوان وکیل قاچاق ماینر خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

۱ . در ابتدای این مطلب باید دید، منظور از قاچاق چیست؟ از منظر علم حقوق قاچاق می تواند تعابیر و مفاهیم مختلفی داشته باشد. به موجب مقررات بین المللی و داخلی کشورها خرید، فروش، حمل، نگهداری، صادرات و واردات برخی از کالاها مطلقا و بدون هیچگونه قید و شرطی ممنوع و در خور مجازات خواهد بود. برای مثال؛ ارتکاب هر کدام از رفتارهای مزبور در خصوص مواد مخدر و اسلحه غیر مجاز جرم و مشمول مجازات می شود. از طرف دیگر خرید، فروش، نگهداری، حمل، صادرات و واردات برخی از کالاها به ذات خود ممنوع و جرم نمی باشد. اما لازم است مقررات قانونی در خصوص اعمال مذکور رعایت گردد، در صورت عدم رعایت تشریفات قانونی جرم قاچاق کالا تحقق خواهد یافت.

توضیح اینکه، دولت ها به منظور کنترل و نظارت هر چه بیشتر بر اقتصاد و بازارهای داخلی ورود و صدور کالا و ارز را محدود و تابع ضوابط و تشریفات گمرکی و بانکی می نمایند. در صورتی که اشخاص بدون رعایت تشریفات گمرکی، بانکی و اخذ مجوزهای مربوطه از نهادهای ذیربط اقدام به واردات و صادرات کالا و ارز نمایند مشمول مجازات های مربوط به جرم قاچاق کالا و ارز قرار می گیرند. شاید برای شما این سوال پیش آید؛  اهداف دولت ها از وضع مقررات  گمرکی، بانکی و ... به منظور صادرات و واردات کالا و ارز چیست؟ در پاسخ می گوییم؛ دولت ها  اهداف مختلفی را دنبال می کنند، از جمله اینکه: 

حمایت از تولید کنندگان داخلی؛ برای مثال، دولت جمهوری اسلامی ایران واردات برخی از کالاها و محصولات کشاورزی را ممنوع اعلام می نماید تا از این طریق از تولیدکنندگان و کشاورزان داخلی حمایت کند. چنانچه اشخاص بدون در نظر گرفتن این محدودیت، اقدام به واردات کالاهای ممنوعه نمایند جرم قاچاق کالا تحقق خواهد یافت.

کسب درآمد برای دولت؛ برای مثال، دولت جمهوری اسلامی ایران واردات خودروهای خارجی را منوط به پرداخت تعرفه‌های گمرکی سنگین می نماید. این تصمیم باعث می گردد درآمد سرشاری از طریق واردات خودرو نصیب دولت شود. در صورتی که اشخاص بدون پرداخت عوارض و تعرفه های گمرکی اقدام به واردات خودروهای خارجی نمایند، جرم قاچاق کالا تحقق می یابد. 

همچنین در پاره‌ای از موارد واردات و صادرات برخی از کالاها به صورت انحصاری در اختیار دولت قرار می‌گیرد، در صورتی که اشخاص بدون داشتن مجوز از نهادهای ذیربط اقدام به واردات و صادرات آن کالاها نمایند مرتکب بزه قاچاق کالا شده اند.

برای مثال، دولت جمهوری اسلامی ایران  نفت خام را به طور انحصاری به خارج از مرزهای کشور صادر می نماید، در صورتی که اشخاص به هر طریقی و بدون داشتن مجوز رسمی از سوی دولت اقدام به صادرات نفت خام نمایند، عمل آنها مشمول جرم قاچاق کالا می  باشد.

۲ . سوال دیگری که مناسب است در اینجا به آن پاسخ دهیم اینکه منظور از قاچاق ماینر چیست؟

امروزه اینترنت نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در عرصه های مختلف زندگی بشری دارد. به طور کلی با گسترش اینترنت و فضای سایبری بسیاری از اموری که سابقاً به صورت حضوری و فیزیک قابل انجام بود، از طریق اینترنت فضای مجازی و سایت های مختلف قابل انجام است. در دنیای امروز بدون خارج شدن از منزل می توان؛ بسیاری از کارهای روزمره نظیر: عملیات بانکی، خرید از فروشگاه های مختلف، انجام امور مربوط به سازمان های دولتی، امور آموزشی و غیره را از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام داد.

نکته مهم اینکه، امروزه علاوه بر پول و ارز های فیزیکی (مسکوکات و اسکناس های رایج) ارزهای دیجیتال و غیر فیزیکی نیز دارای ارزش و اعتبار بوده و قابل مبادله می باشد.

منظور از ارزهای دیجیتال ارزهایی می‌باشد که در فضای سایبری و بر اساس علم رمزنگاری تولید و مورد مبادله قرار می گیرد. اصولاً این ارزها در طی فرایندی  توسط دستگاه هایی تحت عنوان ماینر تولید می‌گردد. همواره این امکان وجود دارد، دستگاه های ماینر به منظور تولید ارزهای دیجیتال از مبادی غیرقانونی وارد مرزهای کشور شود، این موضوع می‌تواند موجب تحقق جرم قاچاق ماینر باشد.

۳ . سوال دیگری که باید در این مطلب به آن پاسخ داد اینکه، رسیدگی به جرم قاچاق ماینر در صلاحیت کدام مرجع خواهد بود؟

با توجه به مقررات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید گفت: در صورتی که جرم قاچاق ماینر به صورت سازمان یافته یا حرفه ای تحقق یابد و یا در مواردی که مستلزم مجازات حبس است، رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب خواهد بود. هم چنین اگر قاچاق ماینر موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شود رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب با توجه به قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. در سایر موارد (قاچاق ماینر به صورت سازمان یافته یا حرفه ای نباشد و هم چنین مستلزم مجازات حبس نباشد) رسیدگی به آن در صلاحیت شعب بدوی و تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی خواهد بود.

۴ . سوال آخر اینکه در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ شما می توانید با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

گروه وکلای نستو متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه  در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر به شرح ذیل است: 

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده در دادسرا و دادگاه انقلاب  یا سازمان تعزیرات حکومتی، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر، تنظیم شکواییه در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر، قبول وکالت در پرونده های مربوط به قاچاق ماینر به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در دادسرا و دادگاه انقلاب یا سازمان تعزیرات حکومتی

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

دفتر مرکزی :  ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١ |  22873972-021 |  تلفن همراه : 09125431634 |

>>  برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>  آرشیو مقالات کیفری (با مطالعه مطالب کیفری آگاه و بروز باشید) 

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi