موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل قتل در تهران

سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوق کیفری تحت عنوان (وکیل قتل در تهران) خواهیم پرداخت. در سطور ابتدایی این نوشتار متذکر می شویم: قتل از جمله جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص به حساب می آید؛ شاید قتل از نوع عمد آن شنیع ترین اقدام مجرمانه بر علیه یک انسان باشد که به نوعی مقتول را از مهم ترین سرمایه وجودی اش که همان حق حیات خواهد بود محروم می نماید. لذا در این نوشتار ابتدا به صورت کلی و کوتاه به بیان انواع قتل و مجازات های مربوط به آن خواهیم پرداخت و سپس بحث را با موضوع وکیل قتل در تهران پی خواهیم گرفت.

منظور از قتل چیست؟

در این خصوص توضیح اینکه قتل از جمله جرائم علیه تمامیت جسمانی یک انسان به حساب می آید. به نحوی که مرتکب به هر طریق یا وسیله ای موجب ازهاق نفس و از بین بردن یک انسان زنده می گردد.

قتل نیز مانند همه جرائم دارای سه رکن مادی، قانونی و روانی می باشد.در همه ادیان الهی  و فرهنگ جوامع مختف بشری ارتکاب قتل بسیار مذموم شمرده شده به نحوی عکس العمل جامعه و قانونگذاران در مقابل مرتکبین چنین جنایتی بسیار سخت و سنگین خواهد بود. در ایران نیز وضع بر همین منوال است، در واقع ارتکاب قتل می تواند مرتکب را با مجازات های سنگینی مواجه نماید. خوب است بدانید؛ هنگامی که صحبت از قتل می نماییم، ناخودآگاه ذهن به سمت ارتکاب قتل و جنایت از نوع عمد آن می رود. اما باید بدانید؛ قتل صرفا محدود و منحصر به قتل عمد نمی شود و اقسام دیگری از قتل به غیر از قتل عمد نیز وجود دارد. در ذیل به بررسی موارد قتل در قانون مجازات اسلامی خواهیم پرداخت.

منظور افزایش سطح آگاهی و معلومات خود در امور حقوقی و دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

مواردی که در خصوص وکیل قتل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • منظور از قتل چیست؟
 • انواع قتل در نظام حقوقی ایران کدام است؟
 • مجازات انواع قتل در نظام حقوقی ایران چیست؟
 • به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات قتل به کدام قانون مراجعه نماییم؟
 • مرجع صالح به منظور رسیدگی به پرونده های قتل در تهران کجاست؟
 • در پرونده های مربوط به قتل در تهران به کدام وکیل مراجعه نماییم؟

با توجه به اینکه در این مقاله به صورت مفصل در خصوص موضوع مقاله حاضر تحت عنوان قتل، اطلاعات کاملی نمی توان به دلیل محدودیت کاراکتر ارائه نمود فلذا در صورت نیاز به اخذ مشاوره تخصصی می توانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مناسب است این سوال طرح شود، در نظام حقوق کیفری ایران قتل بر چند نوع می باشد؟ همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم، هنگامی که صحبت از قتل می شود ذهن انسان ناخودآگاه به سمت و سوی قتل عمد می رود. اما می بایست بدانید،

در نظام حقوقی ایران قتل بر سه نوع می باشد. انواع قتل عبارتند از:

 • قتل عمد.
 • قتل شبه عمد.
 • قتل از نوع خطای محض.

این مهم در ماده ۲۸۹ قانون مجازات اسلامی تصریح گردیده است. در ادامه به بررسی کوتاه و کلی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

قتل عمد

از منظر عرف قتل عمد قتلی است، که  شخص یا اشخاصی عامدانه مرتکب جنایت و قتل بر نفس می گردند. اما از حیث تکنیکی و مقررات ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی قتل عمد در چهار فرض محقق خواهد شد. این چهار فرض عبارتند از:

الف. در فرضی که مرتکب با عمد و قصد به منظور ارتکاب قتل دست به اقدامی کشنده می زند. به تعبیر بهتر، مرتکب هم قصد قتل دارد و هم اقدام وی کشنده است. برای مثال، مرتکب با قصد قتل تیری به سمت قلب شخص الف شلیک کرده و وی را از پای در می آورد.

ب ‌. در فرضی که مرتکب قصد قتل ندارد اما اقدام وی کشنده است. برای مثال، شخص الف بدون آکه قصدی به منظور ارتکاب قتل داشته باشد اقدامی کشنده در قبال شخص الف انجام می دهد. مثلا بدون قصد قتل با استفاده از کارد ضربه ای کشنده به بدن مقتول وارد می کند و موجب قتل وی می شود.

پ . در فرض دیگر مرتکب نه قصد قتل دارد و نه اقدام وی در حالت عادی کشنده است، اما با علم به وضعیت خاصی که مجنی علیه دارد ( مثلا ضعف، پیری، ایستادن در نقطه

حساس و ...) مرتکب اقدامی می شود که نسبت به مجنی علیه کشنده است. برای مثال، شخص الف با علم و آگاهی به اقدام خود و وضعیت شخص ب که در لبه پرتگاهی ایستاده است وی را هل داده و با سقوط شخص ب به ته پرتگاه موجبات قتل وی فراهم می شود.

ت . مورد آخر اینکه؛ مرتکب قصد ارتکاب قتل دارد و اقدام وی نیز کشنده است، بدون آنکه فرد معین یا جمعیت معینی مدنظر وی باشد. مانند موردی که شخص الف در معابر یا اماکن عمومی بمب گذاری می کند.

در فوق به بررسی موارد قتل عمد پرداختیم؛ حال باید دید، منظور از قتل شبه عمد و خطای محض چیست؟

مطابق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی در سه مورد قتل شبه عمد است:

 •  هرگاه مرتکب نسبت به مجنی علیه قصد رفتاری را داشته لیکن قصد جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته باشد و از مواردی که مشمول تعریف جنایت عمدی می گردد، نباشد.
 • در صورتی که مرتکب جهل به موضوع داشته باشد. برای مثال، به تصور اینکه به یک حیوان شلیک می کند انسانی را از پای درآورد. در این فرض نیز قتل شبه عمد است.
 • هرگاه جنایت به سبب تقصیر مرتکب واقع شود به شرط آنکه مشمول موارد قتل عمد نشود.

مطابق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی قتل در موارد ذیل خطای محض خواهد بود:

 •  در حال خواب و بیهوشی و مانند آن واقع شود.
 •  به وسیله صغیر یا مجنون ارتکاب یابد.
 •  مرتکب نه قصد جنایت دارد و نه قصد فعل وارد شده بر مقتول را، مثلا تیری به قصد شکار رها کند و همین امر موجب قتل شود.

مجازات قتل چیست؟

در پاسخ به صورت خلاصه و کوتاه می گوییم؛ در صورتی که قتل از نوع عمد باشد، مجازات آن قصاص مرتکب خواهد بود. البته اجرای قصاص منوط به اراده ی اولیاء دم مقتول می می باشد. در صورتی که مرتکب قصاص نشود مجازات حبس در انتظار وی خواهد بود. در خصوص قتل شبه عمد مجازات مرتکب پرداخت دیه و حبس می باشد و در خصوص قتل از نوع خطای محض قانونا عاقله ( بستگان ذکور نسبی) مکلف به پرداخت دیه خواهند شد.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به بزه قتل در تهران کجاست؟

به منظور پاسخ صحیح به این پرسش می بایست قائل به تفکیک شد. در صورتی که قتل از نوع عمد باشد دادگاه کیفری یک استان تهران صالح به رسیدگی است. در صورتی که قتل از نوع شبه عمد یا خطای محض باشد دادگاه کیفری دوتهران صلاحیت رسیدگی دارد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده های مربوط به قتل در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi