موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل قتل

قتل از جمله جرائم بسیار مهم بوده که از دیر باز و در تمام ممالک، جرم انگاری گردیده است. قتل عبارت است از گرفتن جان یا نفس شخصی بدون داشتن جواز قانونی (مانند تصادف عمدی منجر به قتل یا تصادف منجر به فوت و...). تقریباً در تمامی کشورهای جهان، مجازات قتل بسته به نوع و درجه آن جز سنگین ترین مجازات ها می باشد.

مواردی که در خصوص وکیل قتل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل قتل کیست؟
  • هزینه پرونده قتل چقدر است؟
  • دفاع در پرونده قتل چگونه است؟
  • قسامه در قتل چگونه است؟
  • بهترین وکیل قتل در ایران کیست؟

جهت دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

قتل در قانون ایران:

قتل در قانون ایران بر اساس نوع، نحوه ارتکاب و قصد به انواع مختلفی تقسیم می شود که مجازات های متفاوتی داشته وعبارت است از:

  1. قتل عمد
  2. قتل شبه عمد
  3. قتل در حکم شبه عمد
  4. خطای محض

قتل عمد چیست؟

بر اساس ماده 290 قانون مجازات اسلامی برای قتل عمد 4 حالت متصور است:

اول : شخص قصد کشتن مقتول را دارد اعم از اینکه فعل یا عمل مرتکب کشنده باشد یا نباشد که در این حالت صرف قصد کشتن مهم است و فعل شخص الف باید عرفاً کشنده باشد یعنی تشخیص آن با عرف می باشد.

دوم : شخص بدون قصد کشتن مجنی علیه (مقتول) فعل یا رفتاری را انجام دهد که عرفاً کشنده یا مرگ آور است و منجر به قتل شود این نوع قتل در نزاع و دعوای خیابانی بسیار دیده می شود در این نوع قتل علم و آگاهی شخص (قاتل) نسبت به کشنده بودن عمل خود اهمیت دارد.

سوم : مرتکب نه قصد کشتن دیگری دارد و نه رفتار و فعل او عرفا کشنده است اما چون مجنی علیه (مقتول) دارای وضعیت خاص مثل بیماری، پیری و.. یا هر وضعیت دیگر و یا به علت خاص مکانی یا زمانی است، به لحاظ عرفی کشنده و سبب قتل می شود. اصل بر عدم علم و آگاهی مرتکب به وضعیت خاص مجنی علیه است و باید ثابت شود که مرتکب وضعیت خاص مجنی علیه را می دانسته و انجام چنین عملی سبب مرگ او می شود در غیر این صورت قتل واقع شده عمدی نیست.

چهارم: مرتکب قصد انجام جنایتی را دارد بدون اینکه فرد یا جمع معینی هدف او باشد در نهایت جنایت مقصود یا شبیه آن اتفاق بیافتد مثل بمب گذاری در اماکن عمومی.

قتل شبه عمد چیست؟

بر اساس ماده 291 قانون مجازات اسلامی: جنایت در موارد زیر شبه عمدی محسوب می شود:
الف- هرگاه مرتکب نسبت به مجنیٌ علیه قصد رفتاری را داشته لکن قصد جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته باشد و از مواردی که مشمول تعریف جنایات عمدی می گردد، نباشد.
ب- هرگاه مرتکب، جهل به موضوع داشته باشد مانند آنکه جنایتی را با اعتقاد به اینکه موضوع رفتار وی شیء یا حیوان و یا افراد مشمول ماده (۳۰۲) این قانون است به مجنیٌ علیه وارد کند، سپس خلاف آن معلوم گردد.

پ- هرگاه جنایت به سبب تقصیر مرتکب واقع شود، مشروط بر اینکه جنایت واقع شده یا نظیر آن مشمول تعریف جنایت عمدی نباشد.

قتل خطای محض چیست؟

بر اساس ماده 292 قانون مجازات اسلامی، قتل در موارد ذیل خطای محض محسوب می شود:

الف- در حال خواب و بیهوشی و مانند آنها واقع شود.

ب- به وسیله صغیر و مجنون ارتکاب یابد.

پ- جنایتی که در آن مرتکب نه قصد جنایت بر مجنیٌ علیه را داشته باشد و نه قصد ایراد فعل واقع شده بر او را، مانند آنکه تیری به قصد شکار رها کند و به فردی برخورد نماید.
تبصره- در مورد بندهای (الف) و(پ) هرگاه مرتکب آگاه و متوجه باشد که اقدام او نوعاً موجب جنایت بر دیگری می گردد، جنایت عمدی محسوب می شود.

همانطور که خواندید، قتل انواع مختلفی دارد که مجازات های متفاوتی دارند. ماهیت و اهمیت جرم قتل بررسی این جرم را به امری کاملاً تخصصی مبدل نموده است که ممکن است تا سال ها به طول انجامد. بر اساس قانون، اگر کسی به قتل عمد متهم گردد، الزاماً بایستی وکیل داشته باشد. اگر متهم نتواند وکیل بگیرد، دادگاه برای او وکیل تسخیری تعیین خواهد نمود. بنابراین دارا بودن وکیل در این جرائم تا حدی مهم است که الزامی و ضروری بوده و بدون وجود حضور وکیل، رسیدگی صورت نخواهد پذیرفت.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه علاوه بر الزام قانونی حضور وکیل در پرونده های قتل، شرایط پرونده ها و نیز فشار روانی بر شاکی و متهم و نیز اهمیت این جرائم و سنگین بودن مجازاتهای آنها، ایجاب می کند که شما در کنار خود یک وکیل متخصص قتل داشته باشد. وکیل متخصص وکیل کیفری با سابقه و تجربه و تخصص و تعهد کاری  که بایستی بر رویه قضایی،رویه شعب و قوانین و آرا مسلط بوده و بتواند دفاع خوب و متناسبی از موکل خود نماید. موسسه حقوقی دادآران نستوه، ارئه دهنده کاملترین خدمات حقوقی در زمینه پرونده های قتل در اقصی نقاط ایران به شما همراهان عزیز می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

logo-samandehi