موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل مطالعه پرونده

یکی از سوالات بسیار متداول در حوزه امر دادرسی، در مورد مطالعه پرونده می باشد. وکیل قبل از هر اقدامی می بایست مطالعه پرونده نماید بدین معنی که اوراق پرونده را جهت دفاع از موکل خود مطالعه نمایید. با وجود این اوصاف امروز با موضوع وکیل مطالعه پرونده همراه شما عزیزان خواهیم بود. قبل از هر چیز ممکن است برای شما سوالاتی به وجود آید همچون:

  • مطالعه پرونده چیست؟
  • مطالعه پرونده چه ضرورتی دارد؟
  • چگونه پرونده را مطالعه کنیم؟
  • آیا مطالعه پرونده به وکیل نیاز دارد؟
  • آیا دادرس میتواند اجازه مطالعه پرونده را ندهد؟
  • در مطالعه پرونده چه مطالبی مهم است؟
  • بهترین وکیل برای مطالعه پرونده کیست؟
  • چه وکیلی برای مطالعه پرونده مناسب است؟

برای اطلاع از سوالات خود می توانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بهتر است بدانید که چنانچه پرونده جاری در محاکم دادگستری دارید، خصوصاً اینکه اگر از ابتدا در جریان پرونده نبوده اید لازم است که پیش از هر اقدامی به مطالعه پرونده بپردازید. شاید اینگونه به نظر برسد که معنای مطالعه پرونده تورق و خواندن آن باشد.

این برداشت از آنچه «مطالعه پرونده» نامیده می شود، کاملاً سطحی و اشتباه است. برای مطالعه پرونده که گاهی ممکن است صدها یا حتی هزاران صفحه باشد لازم است که به امور حقوقی شامل امور ماهوی و شکلی مسلط باشید.

تسلط به قوانین، نظم، تمرکز و سرعت عمل بالا لازمه مطالعه پرونده است. برای مثال برای مطالعه پرونده های کیفری، تسلط شخص مطالعه کننده به قوانین از جمله تسلط کامل به قانون «آیین دادرسی کیفری»، به جهت بررسی تطبیقی اقدامات انجام شده از جمله ابلاغ و احضارها، قرارها، جلب و بازداشت ضروری می باشد.

اهمیت اطلاع از محتویات پرونده به حدی است که اطلاع از صحت یا عدم صحت اقدامات انجام شده توسط مقام قضایی و ضابطین می تواند باعث امکان درخواست تجدید و یا حتی نقض تحقیقات گردد.

مثلاً چنانچه در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسرا، بازپرس بدون اخذ آخرین دفاع کیفرخواست صادر کند، کلیه تحقیقات مقدماتی بی اعتبار بوده و می توان ار دادگاه درخواست ارجاع پرونده به دادسرا را خواست.

خوب است بدانید که اولین برگ پرونده، آخرین برگه زیرین است و اولین برگی که شما بعد از باز کردن پرونده خواهید دید، در واقع آخرین اقدام انجام شده بر روی پرونده است.

برای مطالعه پرونده، شما به وکیلی که در موضوع مطروحه تخصص دارد، نیاز دارید. وکیل برای مطالعه پرونده از شما وکالتنامه ای اخذ خواهد کرد که در این وکالتنامه معمولاً تنها برای مطالعه پرونده وکالت خواهد داشت.

در پرونده اوراق متفاوتی وجود دارد، دادخواست یا شکواییه، گزارش پلیس، شهادت شهود، اسناد مالی و غیر مالی، عکس، گزارش کارشناس، نظریه پزشکی قانونی، لوایح طرف، درخواست ها ، استعلامات و حتی لوح فشرده گوشه ای از مدارکی است که می تواند در هر پرونده وجود داشته باشد.

بنابراین ضروری است که برای مطالعه اوراق یک به یک و با بررسی ظهر (پشت) آنها به جهت بررسی وجود یا عدم وجود دستور در پشت برگه و نیز بررسی وجود برگ شماری جهت حفظ حقوق موکل مورد نظر قرار گیرند.

لازم است بدانید که در پرونده های حقوقی و کیفری، طرفین پرونده می توانند پرونده را مطالعه و عنداللزوم از اوراق آن رونوشت تهیه کنند، تنها استثنا قانونی ماده 191 قانون آیین دادرسی کیفری می باشد که در آن چنانچه پرونده از موارد جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی بوده و یا به تشخیص بازپرس بازپرس مطالعه یا دسترسی به پرونده یا برخی اوراق آن با ضرورت کشف حقیقت منافی باشد بازپرس بایستی با ذکر دلیل، قرار عدم دسترسی به پرونده را صادر نماید.

این قرار حضوری به متهم یا وکیل او ابلاغ شده و ظرف 3 روز قابل اعتراض در دادگاه صالح است.

در غیر این صورت دادرس رسیدگی کننده  به پرونده حق ندارد که اجازه مطالعه پرونده را به شخص یا وکیلش ندهد.

لازم به ذکر است که هر نوع دستور صادر شده توسط مقام قضایی بایستی مکتوب بوده و علی القاعده تمام درخواستهای شخص یا وکیل او نیز بایستی کتباً ارائه شده و پس از ثبت شعبه در پرونده درج گردد.

طبیعتاً شما برای تدارک دفاع از خود، بایستی بدانید که طرف مقابل به چه دلایلی استناد کرده است و یا ادله جرم انتسابی در چه محدوده ای بوده و آیا منطبق بر واقعیت است یا خیر.

برای تدارک یک دفاع خوب، لازم است برگ به برگ پرونده و اسناد آن مطالعه گردد. برای این کار به شما پیشنهاد میکنیم که به وکیل دادگستری مراجعه نموده و به او وکالت دهید که پرونده شما را مطالعه نماید.

این کار علاوه بر جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت شما، امر را در اختیار متخصصی قرار می دهد که می تواند ضامن جلوگیری تضییع حقوق شما باشد.

به یاد داشته باشید که مطالعه پرونده امری است کاملاً تخصصی و مراجعات مکرر شما به شعبه مربوطه و برای مطالعه پرونده فایده چندانی نخواهد داشت.

گروه وکلای نستوه با دارا بودن دپارتمانهای مختل ، آماده ارئه خدمت در زمینه تمامی پرونده های کیفری، حقوقی، دادسراها ویژه، جرائم نظامی، تجدید نظر و تمامی مراجع و مراحل دادرسی  می باشد.

همچنین شما میتوانید با مراجعه به شعبه و اخذ رونوشت از کلیه صفحات پرونده و ارسال آن از هر جای ایران، از نظرات تخصصی دپارتمانهای مختلف و نیز تنظیم لایحه و عنداللزوم اعلام وکالت برخوردار گردید.

logo-samandehi