موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل پزشکی قانونی

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل پزشکی قانونی خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

مواردی که در خصوص پزشکی قانونی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از پزشک قانونی چیست؟
  • در چه مواردی موضوع به پزشکی قانونی ارجاع می شود؟
  • آیا وکیل می تواند در پزشکی قانونی حضور یابد؟
  • اعتراض به نظریه پزشکی قانونی چگونه است؟
  • نمونه اعتراض به نظر پزشکی قانونی چگونه است؟

در راستای دریافت اطلاعات تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در ارتباط باشید، موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه دهنده خدمات حقوقی می باشد.

در وهله نخست باید ببینیم، منظور از پزشکی قانونی چیست؟

در پاسخ به این پرسش می بایست توضیح دهیم، در برخی از پرونده های کیفری یا حقوقی مسائلی پیش می آید که اظهار نظر در خصوص آن نیازمند داشتن اطلاعات فنی و تخصصی در علوم خاصی می باشد.

در حقیقت، قاضی رسیدگی کننده به یک پرونده دارای معلومات حقوقی و قضایی است، اما پرداختن و اظهار نظر در خصوص جنبه های فنی و تخصصی یک پرونده از حیطه معلومات و صلاحیت قاضی خارج می باشد. بدین منظور قاضی رسیدگی کننده به پرونده می تواند، در خصوص آن بخش از ابعاد یک پرونده که مستلزم اظهار نظر تخصصی و غیر حقوقی است از نظر متخصصین علوم مختلف بهره گیرد و قرار کارشناسی صادر نماید.

با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم. فرض کنید؛ شخصی در مجاورت خانه شما اقدام به گودبرداری نماید و از این اقدام خساراتی به منزل شما وارد آید. متعاقباً شما دعوی به خواسته مطالبه خسارت وارده به ساختمان بابت گود برداری غیر اصولی طرح می نمایید. در اینجا اظهار نظر راجع به این موضوع که گود برداری مطابق ضوابط قانونی انجام گرفته است یا خیر و اگر انجام نگرفته میزان خسارات وارده چه میزان است، از حیطه صلاحیت و معلومات قاضی رسیدگی کننده به پرونده خارج است. پس قاضی در راستای قانون و با صدور قرار کارشناسی موضوع را به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد و متعاقباً بر اساس نظریه کارشناس اتخاذ تصمیم می کند.

در خصوص پزشکی قانونی نیز موضوع بر همین مدار خواهد بود. فرض کنید؛ موضوع پرونده به نحوی باشد که اظهار نظر پزشک در آن لازم و ضروریست، در چنین پرونده ای پزشک قانونی در مقام کارشناس نظریه فنی و تخصصی خود را خطاب به دادگاه ارائه خواهد نمود. ماده ۱۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری راجع به این موضوع می گوید: (کارشناس رسمی یا خبره، از قبیل پزشک، دارو ساز، مهندس و ارزیاب هنگامی دعوت می شوند که اظهار نظر آنان از جهت علمی یا فنی یا معلومات مخصوص لازم باشد.

تبصره- بازپرس می تواند در صورت لزوم از پزشک معالج نیز دعوت به عمل آورد.)

همانطور که ملاحظه می گردد، در مواردی نظریه پزشکی قانونی به عنوان کارشناس و متخصص در فن مربوطه لازم و ضروری است که مقام قضایی با ارجاع موضوع به پزشک قانونی نظریه وی را تحصیل می نماید.

در چه مواردی موضوع به پزشکی قانونی ارجاع می شود؟

به طور کلی در هر موردی که اظهار نظر فنی و تخصصی یک پزشک در پرونده لازم و ضروری است موضوع به پزشکی قانونی ارجاع خواهد شد. در ذیل به بیان برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

الف. برآورد میزان دیه و جراحات وارده

 در پرونه های مربوط به ضرب و جرح عمدی، شبه عمد یا خطای محض موضوع به منظور برآورد میزان دیه و جراحات وارده به پزشک قانونی ارجاع می گردد. در این خصوص، مصدوم از طریق معرفی نامه صادره توسط مراجع قضایی یا کلانتری به پزشکی قانونی معرفی می شود‌‌. متعاقبا پزشک قانونی با معاینه مصدوم نظریه خود را در خصوص میزان دیه، جراحات و صدمات وارده اعلام می دارد. 

ب . تشخیص علت مرگ

این امکان وجود دارد فردی فوت نماید و  علت مرگ وی برای مقامات قضایی و امنیتی نامعلوم باشد. برای مثال، جسد یک فرد چند روز پس از مرگش در خیابان یافت می شود. در این فرض جسد با دستور مقام قضایی به پزشکی قانونی منتقل می گردد تا نوع و علت مرگ معلوم گردد. در صورتی که مطابق نظریه پزشک قانونی کاشف به عمل آید، مرگ از نوع طبیعی آن نبوده است (مثلاً علت مرگ  اعمال مجرمانه بوده است) تحقیقات از سوی مقام قضایی آغاز می گردد.

پ . احراز تجاوز جنسی

در برخی از پرونده های کیفری شاکی مدعی تجاوز جنسی از سوی متهم می شود. به منظور اینکه  تجاوز جنسی انجام گرفته است یا خیر موضوع به پزشکی قانونی ارجاع می گردد.

ت . ارجاع به پزشکی قانونی در پرونده های حقوقی

 خوب است بدانید، ارجاع موضوع به پزشکی قانونی صرفا در پرونده های کیفری مصداق نخواهد داشت. این امکان وجود دارد دادگاه حقوقی نیز موضوعی را به پزشکی قانونی ارجاع نماید، این مهم در پرونده های حوزه حقوق خانواده  مصداق دارد. برای مثال، به منظور تشخیص بیماری زوجین در پرونده های مربوط به فسخ نکاح ارجاع موضوع به پزشکی قانونی انجام می گیرد.

در فوق برخی از موارد ارجاع موضوع به پزشکی قانونی را بیان نمودیم. در ادامه باید ببینیم:

آیا وکیل می تواند در پزشکی قانونی حضور یابد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، حضور شخصی که می بایست از طریق پزشکی قانونی معاینه گردد الزامی می باشد. با این توضیح که وکیل نیز می تواند با حضور در پزشکی قانونی امور اداری مربوطه را انجام دهد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست در امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه در امور حقوقی و کیفری، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی، همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در مراجع مختلف قضایی

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi