موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل پولشویی

پولشویی از جرائمی است که گرچه به اندازبه سایر جرائم مالی مانند کلاهبرداری متداول نیست، لکن به دلیل تاثیر بر اجتماع و اقتصاد و نقش پررنگ در پنهان نمودن بخشی از تخلفات و جرائم، همواره محل گفتگو و بحث بوده است. پولشویی از جرائمی است که غالباً به نحو سازمان یافته تحقق می یابد (گرچه ضرورتی برای این امر تصور نمی شود) و به این دلیل به صورت تخصصی توسط قوه قضاییه و ضابطین دنبال می شود. مرتکبین جرم پولشویی افرادی هستند که در دکترین حقوق جزا، ((مجرمین یقه سفید)) نامیده می شوند. بنابراین و با بررسی جمیع موارد، پولشویی یک جرم خاص تلقی می گردد.

در این نوشتار، سعی بر آن است که به سوالاتی ساده پاسخ داده شود،لازم به ذکر است که پولشویی مبحثی بسیار تصصی و علمی در مباحث حقوق کیفری بوده و قاعدتاً این نوشتار جایگزین مشاوره با وکیل متخصص پولشویی نخواهد بود.

بیشتر بدانید: دادسرای جرائم پولی و بانکی

مواردی که در خصوص وکیل پولشویی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • پولشویی چیست؟
 • مجازات پولشویی چیست؟
 • آیا پولشویی از جرائم سازمان یافته است؟
 • رسیدگی به جرم پولشویی در صلاحیت کدام مرجع است؟
 • پولشویی الکترونیکی چیست؟
 • دفاع در جرم پولشویی چگونه است؟
 • وکیل متخصص پولشویی کیست؟

قبل از هرچیز تاکید داریم با توجه به تخصصی بودن موضوعات حقوقی و قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه مشاوره اخذ نمایید و به هیچ عنوان به تنهایی عهده دار دفاع نگردید.

پولشویی برای مجرمین، احتمالاً جذابترین قسمت ارتکاب جرم است، اما چرا؟

بر اساس ماده 2 قانون مبارزه با پولشویی، جرم پولشویی عبارت است از تحصیل، تملک و   نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد. همچنین تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان‌کردن منشأ غیرقانونی آن با علم به این که به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد. نیز اخفاء یا پنهان یا  علاوه بر ان کتمان‌ کردن ماهیت واقعی، منشأ، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه‌جایی یا مالکیت عوایدی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل‌شده باشد، پولشویی است. پولشویی می تواند به طرق مختلفی حاصل شود، مثلاً یکی از راه های جدید و نو پولشویی،پ ولشویی الکترونیک است.

پولشویی الکترونیک بسیار سهل تراست زیرا:

 • اول آنکه به انجام مراحل سنتی پولشویی نیازی نیست.
 • دوم آنکه فرد برای انجام مور پولشویی نیازی به تطمیع افراد از جمله کارمندان بانک و موسسات ندارد.
 • سوم آنکه ریسک شکست پذیری در پولشویی الکترونیک بسیار کمتر بوده است.
 • چهارم آنکه اینکه در پولشویی الترونیک مرزها شکسته شده و در نهایت امکان کشف جرم کاهش می یابد.

بیشتر بدانید: جرم پولشویی چیست؟

پولشویی در اصطلاح، تبدیل پول حاصل از جرم به پولی ظاهراً پاک و مطهر است. در فرآیند پولشویی، مال حاصل از جرائم،در ظاهر به مالی تبدیل می شود که گویی مشروع و قانونی است. اما در واقع منشا این پول، حاصل از جرائمی مانند: ربا، کلاهبرداری، مواد مخدر، تجارت جنسی و غیره است. پولشویی برای پنهان کردن منشا واقعی پول واقع می شود. همچنین فرار مالیاتی و پنهان کردن منشاء غیر قانونی پول نیز از دیگر دلایل وقوع جرم پولشویی هستند.

گرچه پولشویی جرمی نو و بدیع به نظر می رسد، اما منشاء این جرم به یونان باستان و فرارهای مالیاتی بازمی گردد. اما شیوع مجدد آن در قرن بیستم و همزمان با قانون ممنوعیت فروش الکل در آمریکا بود که تجارت الکل را به شغلی زیر زمینی بدل کرده و در نتیجه درآمد سرشار حاصل از این جرم با پولشویی به چرخه اقتصاد بازمی گشت. با پولشویی علاوه بر تقویت منابع مالی، عملاً امکان ردیابی درآمدهای حاصل از جرم از بین می رود. بر اساس ماده 3 قانون مبارزه با پولشویی، عواید حاصل از جرم به معنای هر نوع مالی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از فعالیت های مجرمانه به دست آمده ‌باشد. بنابراین فرقی ندارد که درآمد حاصل از جرم چه نوع مالی باشد (نقدی، ارز، طلا، خودرو، کالا، ملک و...) و نیز اهمیت ندارد که درآمد مستقیم حاصل از جرم باشد و یا غیر مستقیم. بنابراین چنانچه عواید حاصل از جرم به نحوی باشد که عملاً ((درآمد حاصل از جرم)) تلقی شود، می تواند موضوع جرم پولشویی قرارگیرد.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه پولی و بانکی

مجازات جرم پولشویی چیست؟

 مرتکبین جرم پولشویی علاوه بر استرداد درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم مشتمل بر اصل و منافع حاصل (و اگر موجود نباشد، مثل یا قیمت آن) به جزای نقدی به میزان یک چهارم عواید حاصل از جرم محکوم می‌شوند که باید به حساب درآمد عمومی نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز گردد. چنانچه عواید حاصل به اموال دیگری تبدیل یا تغییر یافته‌باشد، همان اموال ضبط خواهد شد. همچنین صدور و  اجراء حکم ضبط دارایی و منافع حاصل از آن در صورتی است که متهم به لحاظ جرم منشأ، مشمول این حکم قرار نگرفته‌ باشد. علاوه بر این  مرتکبین جرم منشأ، در صورت ارتکاب جرم پولشویی، علاوه بر مجازاتهای مقرر مربوط به جرم ارتکابی، به مجازاتهای پیش‌بینی شده در این قانون نیز محکوم خواهند شد.

بیشتر بدانید: وکیل جرائم مالی و اقتصادی

رسیدگی به جرم پولشویی در صلاحیت کدام مرجع است؟

دادسرای تخصصی رسیدگی به جرم پولشویی دادسرای ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی (ناحیه 32 تهران) می باشد. لازم به ذکر است در نقاطی که دادسراهای تخصصی وجود ندارند، رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادسرای عمومی  است. همچنین اگر در اثناء رسیدگی به این جرم، جرائم دیگری نیز کشف شود که در صلاحیت محاکم خاص (مانند دادگاه انقلاب یا سازمان قضایی نیروهای مسلح) نباشد، رسیدگی به کلیه جرائم در همان مرجعی است که به جرم پولشویی رسیدگی می کند.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه:

این موسسه با دارا بودن برترین وکلا متخصص جرائم اقتصادی،و به صورت ویژه آماده ارائه کاملترین خدمات حقوقی به شما عزیزان و در سراسر کشور می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر،با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi