موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل کلاهبرداری رایانه ای

وکیل کلاهبرداری  رایانه ای

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات کاربردی حقوق تحت عنوان وکیل کلاهبرداری رایانه ای خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود.

مطلب مرتبط: کلاهبرداری؛ سنتی و رایانه ای 

مواردی که در خصوص کلاهبرداری رایانه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از کلاهبرداری رایانه ای چیست؟
  • برای شکایت از کلاهبرداری رایانه ای به کجا مراجعه نماییم؟
  • در پرونده های مربوط به کلاهبرداری رایا نه ای چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
  • رسیدگی به پرونده کلاهبرداری رایانه ای چگونه است؟

جهت اخذ مشاوره تخصصی حضوری و یا تلفنی می توانید با شماره های اعلامی در سایت با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید همچنین جهت دریافت مشاوره آنلاین می توانید به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

۱ . در ابتدای این مطلب تصمیم داریم توضیح دهیم، منظور از کلاهبرداری چیست و اقسام آن کدام است؟ از این رو ابتدا تعریفی کوتاه و کلی از بزه کلاهبرداری ارائه خواهیم نمود و سپس اقسام کلاهبرداری را خواهیم گفت.

از دیدگاه حقوق دانان، منظور و مقصود از کلاهبرداری توسل به وسایل متقلبانه و بردن مال می باشد. توضیح اینکه کلاهبرداری نیز مانند همه جرائم دارای سه رکن قانونی، مادی و روانی است. رکن قانونی این جرم ماده یک لایحه تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۷ (در مورد کلاهبرداری ساده و مشدد) و ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات (در مورد کلاهبرداری رایانه ای) می باشد.

در حالت عادی کلاهبردار با انجام مانورهای متقلبانه و یا به کار گیری وسایل مجعول و تقلبی نظیر (سند مجعول یا سکه تقلبی) قربانی جرم را اغفال نموده و مال وی را می برد. رکن مادی بزه کلاهبرداری نیز انجام مانورهای متقلبانه و یا به کار گیری وسایل متقلبانه خواهد بود. همچنین رکن معنوی آن نیز علم و عمد کلاهبردار در فریب قربانی و بردن مال وی می باشد. البته، در فوق به صورتی کوتاه و خلاصه به بیان ارکان مادی و معنوی بزه کلاهبرداری پرداختیم، به نحوی که ارکان مزبور واجد موارد و توضیحات بسیار دیگری نیز خواهد بود. همچنین در پایان این بحث خوب است بدانید، کلاهبرداری از جرائم مقید به حصول نتیجه می باشد به نحوی که پیش از بردن مال قربانی جرم بزه کلاهبرداری محقق نخواهد شد.

بیشتر بدانید: سواستفاده از کارت بانکی 

۲ . اما همانطور که در صدر این نوشتار نیز اشاره نمودیم، در نظام حقوقی ایران از حیثی می توان  بزه کلاهبرداری را بر سه نوع دانست. در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بیان انواع بزه کلاهبرداری خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

الف . کلاهبرداری ساده:

منظور از کلاهبرداری ساده ارتکاب بزه کلاهبرداری بدون وجود کیفیات مشدده در لایحه تشدید مجازات مرتکبین اختلاص، ارتشاء و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۷ می باشد. در واقع، مرتکب با انجام مانورهای متقلبانه و یا به کار گیری ابزار و وسایل غیر واقعی (اعم از شکلی یا ماهوی) شخص مدنظر خود را فریب داده و با اغفال وی مال او را می برد. برای مثال؛ شخص الف با ارائه یک کارت ویزیت غیر واقعی خود را پزشک مشهوری معرفی کرده و از این طریق وجوهی را از شخص ب دریافت می دارد. در این فرض شخص الف مرتکب بزه کلاهبرداری ساده شده (در صورت جمیع تمامی شرایط قانونی آن) و به مجازات کلاهبرداری ساده محکوم می گردد.

ب . کلاهبرداری مشدد:

کلاهبرداری مشدد نیز نظیر کلاهبرداری ساده تحقق می یابد، با این تفاوت که یکی از کیفیات مشدده مدنظر قانون اخیر الذکر نیز وجود دارد. این کیفیات مشدده عبارتند از: کلاهبردار مامور یا مستخدم دولت اعم از کشوری و لشگری باشد؛ کلاهبردار مامور یا مستخدم دولتی نباشد اما خود را بر خلاف واقع مامور و مستخدم دولت معرفی نماید؛ کلاهبرداری از طریق نطق در جمع یا رسانه های جمعی نظیر تلویزیون یا رادیو یا روزنامه و... انجام گیرد. در صورت وجود کیفیات مشدده  فوق، کلاهبرداری از نوع مشدد آن بوده و کلاهبردار نیز به مجازات کلاهبرداری مشدد که به مراتب سنگین تر از مجازات کلاهبرداری ساده می باشد محکوم خواهد شد.

پ . کلاهبرداری رایانه ای:

مورد آخر از انواع کلاهبرداری، کلاهبرداری رایانه ای می باشد. در این مورد شخص کلاهبردار مرتکب یکی از اعمال مندرج در ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می شود. سابقاً تیم تحریریه گروه وکلای نستوه مطلبی با عنوان کلاهبرداری رایانه ای تنظیم و به منظور مطالعه شما عزیزان در این صفحه قرار داده است، لذا به منظور مطالعه و کسب آگاهی بیشتر از شرایط و ارکان بزه کلاهبرداری رایانه ای می توانید به آن مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: کلاهبرداری رایانه ای

در اینجا، به صورت خلاصه و کوتاه بدانید، در کلاهبرداری رایانه ای بر خلاف کلاهبرداری ساده و مشدد آنچه که از طریق کلاهبرداری عاید شخص کلاهبردار می شود فراتر از مال بوده به نحوی که شخص کلاهبردار رایانه ای علاوه بر مال می تواند امتیاز یا خدمات نیز تحصیل نماید. حال آنکه، در کلاهبرداری ساده یا مشدد تحصیل امتیاز یا خدمات متصور نخواهد بود.

۳ . سوال مناسبی که می بایست در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه، در جرائم مربوط به کلاهبرداری رایانه ای وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟ در پاسخ به این پرسش می گوییم، در وهله اول سعی نمایید وکیل خود را از بین وکلای عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید. کانون وکلای دادگستری کهن ترین نهاد در راستای دفاع از حقوق قانونی ملت ایران به حساب آمده که عضویت در آن دارای مراحل و شرایط بسیار سختی می باشد. وکلای عضو کانون های وکلای دادگستری از نخبگان جامعه ی حقوقی کشور به حساب می آیند، که پس طی دوره های آموزشی تئوری و عملی سخت و پذیرفته شدن در آزمون دو مرحله ای اختبار به عضویت کانون وکلای دادگستری درمی آیند.

سپس دقت نمایید، وکیل مورد انتخاب شما می بایست در ابعاد تئوری و عملی حرفه وکالت دارای دانش و مهارت کافی باشد. شاید برایتان این سوال طرح شود، آیا داشتن سابقه طولانی وکالت دلیل بر داشتن تجربه و مهارت در مورد پرونده های مربوط به کلاهبرداری رایانه ای خواهد بود؟ به طور قطع و یقین پاسخ این سوال منفی است. این امکان وجود دارد، وکیلی دارای سابقه طولانی در عرصه وکالت باشد، اما تا کنون در هیچ یک از پرونده های مربوط به کلاهبرداری رایانه ای مداخله و وکالت ننموده باشد. پس صرف داشتن سابقه دلیل بر داشتن تجربه و تخصص در یک حوزه خاص از حرفه وکالت نخواهد بود.

گروه وکلای  نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در پرونده های مربوط به کلاهبرداری رایانه ای به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

امیدواریم، این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi