موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل کیفری شبانه روزی

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردید، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل کیفری شبانه روزی خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه به رشته تحریر در آمده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید.

بیشتر بدانید: تفاوت وکیل حقوقی و کیفری

مواردی که در خصوص وکیل در ایام تعطیل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل دادگستری به چه کسی اطلاق می گردد؟
  • وکیل دادگستری کیفری به چه کسی اطلاق می گردد؟
  • حضور در دادگاه کیفری ازسوی کدام وکیل مجاز است؟
  • کدام وکیل کیفری به صورت شبانه روزی فعالیت می کند؟
  • شماره وکیل کیفری شبانه روزی چند است؟

جهت دریافت مشاوره حقوقی تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و مشاوره تخصصی اخذ نمایید.

در ابتدای این نوشتار می بایست بررسی گردد، منظور از وکیل دادگستری چه کسی می باشد؟ گروه وکلای نستوه در مطالبی که پیش از این با موضوعات مختلف در همین صفحه برگزار نموده است بارها به این پرسش پاسخ مفصل داده است. لذا در این نوشتار سعی می کنیم، به صورت کوتاه و گذرا به پرسش فوق پاسخ دهیم.

وکیل رسمی دادگستری به شخصی اطلاق می گردد، که دارای پروانه پایه یک وکالت دادگستری از کانون وکلای دادگستری  باشد. البته خوب است بدانید؛ در حال حاضر نهاد دیگری تحت عنوان مرکز امور مشاوران قوه قضاییه نیز می‌تواند مجوز وکالت در محاکم دادگستری ایران را صادر نماید. خلاصه آنکه، اشخاص واجد صلاحیت بنا به تشخیص کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه می توانند به عنوان وکلای پایه یک دادگستری به دفاع از حقوق قانونی موکلین خود بپردازند. اشخاصی  فاقد هر گونه مجوز از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه حق مداخله در امور وکالت را ندارند و هر گونه مداخله به عنوان وکیل می‌تواند آنها را با ضمانت اجراهای کیفری مواجه نماید.

بیشتر بدانید: حضور وکیل در پرونده کیفری

وکیل دادگستری کیفری به چه کسی اطلاق می گردد؟

کلیه اشخاص واجد صلاحیت یا به  اصطلاح دارای پروانه پایه یک وکالت دادگستری از سوی کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه می توانند به عنوان وکیل در محاکم کیفری ایران شرکت نمایند.لازم به توضیح است، اشخاص کارآموز نیز بنا به صلاحیت قانونی خویش حق مداخله و شرکت در رسیدگی های کیفری را دارا خواهند بود. شاید برایتان این سوال پیش آید؛ وکیلی که حق شرکت و مداخله در دادرسی های کیفری را دارد، آیا می تواند در سایر دادرسی ها نظیر رسیدگی های حقوقی، تجاری و ... نیز مشارکت و مداخله داشته باشد؟

پاسخ این سوال مثبت است. در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای جهان انجام وکالت برای وکلای پایه یک دادگستری دارای محدودیت نمیباشد، در واقعه در سیستم حقوقی و قضایی بسیاری از کشورهای دنیا وکلای دادگستری به صورت تخصصی در رسیدگی های محاکم شرکت می نمایند. برای مثال وکیلی که تخصصش دفاع و مداخله در امور کیفری میباشد، حق وکالت یا مداخله در پرونده های مربوط به حقوق خانواده را دارا نیست. از طرف دیگر وکیلی که حق وکالت و مداخله در پرونده‌های حقوقی نظیر خانواده را دارد، نمی تواند در دادرسی های کیفری دخالت نماید. اما می بایست بدانید، در نظام حقوقی و قضایی ایران چنین محدودیتی برای وکلای پایه یک دادگستری وجود ندارد. وکلای پایه یک دادگستری اجازه شرکت و مداخله در تمامی محاکم ایران اعم از کیفری یک و دو، حقوقی، خانواده انقلاب، نظامی و غیره را دارا می باشند.

(دادگاه ویژه روحانیت یک استثنا محسوب می شود)

البته در حیطه عمل بسیار پیش می آید وکلا برای خود چارچوب ها و محدودیت هایی را قائل می شوند، برای مثال این امکان وجود دارد،  وکیلی بنا به علاقه مطالعات و یا گرایش وی در تحصیلات تکمیلی صرفاً در پرونده های کیفری شرکت و مداخله نماید. پس همانطور که گفتیم چنین محدودیتی از سوی قوانین و مقررات اعمال نشده است بلکه وکلای دادگستری خود می توانند چنین محدودیتی را برای خویش قائل باشند.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه کیفری 2

آیا اصطلاحی تحت عنوان وکیل کیفری شبانه روزی وجود دارد یا خیر؟

به تعبیر بهتر امروزه با گسترش فضای مجازی در بسیاری از صفحات مربوط به اطلاع رسانی و به نوعی تبلیغ امور و خدمات حقوقی با مفاهیمی نظیر وکیل کیفری شبانه روزی مواجه می شویم. اما آیا چنین تعابیر و مفاهیمی در حیطه عمل مصداق خارجی دارد؟

برای نمونه آیا این امکان وجود دارد که شما در نیمه های شب با یک دفتر یا موسسه حقوقی تماس بگیرید و آن دفتر یا موسسه اقدام به ارائه مشاوره حقوقی یا قبول وکالت در همان ساعات شبانه نماید!؟

حقیقت این است هیچ وکیل رسمی دادگستری روش کار خود را این طور بنا نمی‌کند، که به صورت شبانه و ۲۴ ساعته ارائه گر خدمات مشاوره یا  وکالت به مراجعین خود  باشد. اصولاً چنین روشی در عالم واقع قابل تحقق نخواهد بود. دست کم در خصوص نوع خدماتی که وکلای دادگستری ارائه می کنند چنین امری قابل پذیرش نیست. البته انکار نمی کنیم، وکیلی در خصوص برخی از موکلین خاص خود به صورت شبانه اقدام به ارائه خدمات مشاوره یا وکالتی نماید، البته که این موارد بسیار انگشت شمار و اضطراری به محسوب می شود. به نظر می رسد درج مطالبی نظیر وکیل کیفری شبانه روزی در برخی از سایت‌های تبلیغاتی که به نوعی  تبلیغ خدمات حقوقی موسسه خود را هدف اصلی و اولیه خود قرار داده‌اند بیش از گزافه های تبلیغاتی ارزش و اعتبار دیگری نداشته باشد.

امیدواریم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد. هدف اصلی و اولیه ما از ارائه مطالب کوتاه و کاربردی افزایش دانش و اطلاعات تخصصی شما در حوزه علم حقوق نخواهد بود. چرا که اصولاً صحبت از بحث های فنی و تخصصی در حوزه علم حقوق جایگاهی ای به غیر از کتب و مقالات علمی و پژوهشی تخصصی نیست.  

بیشتر بدانید:وکیل تجدید نظر کیفری پاسداران

هدف اولیه و اصلی تیم تحلیلی گروه وکلای نستوه از ارائه مطالب کوتاه و کاربردی در حوزه علم حقوق چیست؟

هدف ما  ارائه اطلاعات حقوقی کاربردی می باشد، به نحوی که برخی از مهارت های ساده و پیش پا افتاده در زمینه علم حقوق را در شما تقویت نماییم. پس مثل همیشه توصیه و تأکید ما این است، پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید گروه وکلای نستوه  متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز آماده است، تا ارائه گر خدمات حقوقی و وکالت ای به شرح زیر  باشد: بررسی دقیق اسناد و مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی؛ تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص؛ تنظیم شکواییه در امور کیفری توسط وکیل متخصص؛ تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص؛ تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی و همراهی شما در جلسات مذاکره و انعقاد قرارداد؛ اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی در جهت احقاق حقوق حقه شما؛ قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و غیرقضایی؛

 شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: وکیل کیفری خیابان پاسداران

logo-samandehi