موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

چه مجازات هایی به جزای نقدی تبدیل می شوند؟

تا پیش از تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در سال 1392، رویه ای در برخی شعب وجود داشت که در قبال ارتکاب اعمال مجرمانه خفیف یا وجود برخی موارد در مورد متهم مانند فقدان سابقه کیفری یا شخصیت اجتماعی خاص وی، احکامی مانند روخوانی از قرآن یا کاشت درخت صادر می شد.

مجازاتهای جایگزین حبس کدامند؟

در نهایت در سال 92 و با تصویب قانون مجازات جدید با رویکردی جرم شناسانه، ماده 64 اضافه شد. این ماده در این باره بیان می دارد:

مجازات های جایگزین حبس عبارت از دوره مراقبت (مانند ترک اعتیاد)، خدمات عمومی (سوادآموزی به بیسوادان یا کاشت درخت به صورت رایگان)، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی است که در صورت گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال، تعیین و اجراء می شود.
تبصره- دادگاه در ضمن حکم، به سنخیت و تناسب مجازات مورد حکم با شرایط و کیفیات مقرر در این ماده تصریح می کند. دادگاه نمی تواند به بیش از دو نوع از مجازات های جایگزین حکم دهد.

بیشتر بدانید:
احتیاط در درخواست اعمال مقررات ماده 510 قانون آیین دادرسی کیفری 

مواردی که در خصوص مجازات های جایگزین حبس می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • مجازات جایگزین حبس کدام است؟
  • چگونه حبس را بخریم؟
  • شرایط خرید حبس کدام است؟
  • وکیل خرید حبس کیست؟
  • راه های خرید حبس کدام است؟

جهت ارتباط با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید هم اکنون با شماره های اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

کدام مجازت ها به جزای نقدی تبدیل می شوند؟

بر اساس ماده 65 قانون مجازات اسلامی،مرتکبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها سه ماه حبس است به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می گردند. بنابراین اگر مجازات قانونی جرمی حداکثر سه ماه حبس باشد، قاضی صادر کننده رای موظف است که آن را به مجازات جایگزین حبس تبدیل کند. این یک تکلیف قانونی برای قاضی بوده و در صورت عدم اعمال آن، قاضی مرتکب تخلف انتظامی گردیده است.

بیشتر بدانید:
مجازات تعزیری چیست؟

اما  بر اساس ماده 66 قانون مجازات اسلامی، مرتکبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها نود و یک روز تا شش ماه حبس است به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می گردند مگر اینکه به دلیل ارتکاب جرم عمدی دارای سابقه محکومیت کیفری به شرح زیر باشند و از اجرای آن پنج سال نگذشته باشد:

الف- بیش از یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس تا شش ماه یا جزای نقدی بیش از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا شلاق تعزیری.

ب- یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس بیش از شش ماه یا حد یا قصاص یا پرداخت بیش از یک پنجم دیه.

بنابراین در مواردی که مجازات جرمی از 91 روز تا 6 ماه حبس است، قاضی صادر کننده رای در صورت اجماع شرایط این ماده از جمله  عدم وجود بیش از یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس تا شش ماه یا جزای نقدی بیش از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا شلاق تعزیری و نیز عدم وجود  یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس بیش از شش ماه یا حد یا قصاص یا پرداخت بیش از یک پنجم دیه،مکلف به صدور حکم به مجازاتهای جایگزین حبس می باشد. همچنین بر اساس ماده 67 قانون مجازات اسلامی، دادگاه می تواند مرتکبان جرائم عمدی را که حداکثر مجازات قانونی آنها بیش از شش ماه تا یکسال حبس است به مجازات جایگزین حبس محکوم کند، در صورت وجود شرایط ماده (۶۶) این قانون اعمال مجازات های جایگزین حبس ممنوع است.

بنابراین دادگاه مختار است که در مورد جرائم عمدی با حداکثر مجازات قانونی بیش از شش ماه تا دو سال،و با وجود شرایط ماده 66 حکم به مجازات جایگزین حبس دهد. لازم به ذکر است که در این مورد قاضی هیچ گونه اجباری برای اعمال مجازات های جایگزین حبس ندارد. بر همین اساس، مرتکبان جرائم غیرعمدی به مجازات جایگزین حبس محکوم می گردند مگر اینکه مجازات قانونی جرم ارتکابی بیش از دو سال حبس باشد که در این صورت حکم به مجازات جایگزین حبس، اختیاری است. بنابراین در جرائم غیر عمدی اعمال مجازات جایگزین حبس در مورد جرائمی با حبس تا دو سال اجباری و در مورد جرائمی با مجازات حبس بیش از دو سال اختیاری می باشد.

بر اساس ماده 69 قانون مجازات اسلامی، مرتکبان جرائمی که نوع یا میزان تعزیر آنها در قانون مشخص نشده به مجازات جایگزین حبس محکوم می شوند. از جمله این جرائم می توان به تعزیرات غیر منصوص شرعی اشاره نمود.

بیشتر بدانید:

آیا حبس کردن زن در خانه توسط شوهر قانونی است؟

چرا باید وکیل داشته باشیم؟

جز در مواردی که قاضی مکلف به صدور حکم به مجازات جایگزین حبس می باشد، در بسیاری از موارد قاضی مختار به صدور حکم مجازات جایگزین حبس دارد. این موضع، جایی است که اعمال مجازات جایگزین حبس در مورد متهم اختیاری است، در این موارد یک وکیل متخصص به شما کمک می کند تا بتوانید قاضی را قانع کنید که بایستی درمورد شما مجازات جایگزین حبس تعیین نماید. اهمیت این موضوع از جهتی است که اثر تخریبی مجازات حبس بر فرد و خانواده و شغل و آینده فرد غیر قابل انکار است، پس متهم بایستی تمام تلاش خود را در خصوص جلب رضایت شاکی به کار گیرد. که در این خصوص وکیل یاری دهنده شما می باشد. ضمناً اعمال مجازات های جایگزین حبس در مورد جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ممنوع است.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه یکی از موسسات حقوقی معتبر است که توسط وکیل تاسیس و توسط تیمی از وکلا فعالیت می نماید و شما می توانید بدون واسطه از مشاوزه تخصی بهره مند گردید. جهت کسب هر گونه اطلاعات و نیاز به مشاوره یا سایر خدمات حقوقی با دپارتمانهای مرتبط موسسه حقوقی دادآوران نستوه تحت عنوان گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

logo-samandehi