موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

وقت نظارت

 وقت احتیاطی یا وقت نظارت
وقت نظارت چیست؟
وقت احتیاطی چیست؟
وقت احتیاطی یا وقت نظارت چیست؟
وقت نظارت در دادگاه به چه منظور است؟
وقت احتیاطی در دادگاه با چه کاربردی تعیین می شود؟
آیا در خصوص وقت احتیاطی یا وقت نظارت اطلاعاتی دارید؟
آیا با مراجعه به دادگاه با کلمه وقت احتیاطی یا وقت نظارت روبه رو شده اید؟
اگر تمایل به داشتن اطلاعات در خصوص وقت احتیاطی یا وقت نظارت دارید مقاله ذیل را مطالعه نمایید؟
امروزه با عنایت به حجم گسترده پرونده های موجود در دادگاهها وجود سازه کاری جدید برای اطلاع از پرونده ها دلیل وجود وقت احتیاطی یا وقت نظارت گردید که شاید بتوان دلیل اصلی وجود وقت احتیاطی یا وقت نظارت را نیز همین موضوع دانست ولی آنچه موضوع این مقاله است شناخت وقت احتیاطی یا وقت نظارت و اصلاحاتی مشابه با آن است، این مقاله توسط بهترین مشاوران حقوقی و وکلای پایه یک دادگستری از سوی گروه وکلای نستوه  برای شما عزیزان فراهم آمده تا نسبت به اصطلاحات موجود در محاکم مطلع بوده و نیز وقت احتیاطی یا وقت نظارت را بهتر بشناسید و در این خصوص نگرانی نداشته باشید چرا که متن از طرف وکلای  گروه وکلای نستوه تقدیم می گردد.
درباره وقت احتیاطی یا وقت نظارت بدانیم...
وقت احتياطی، وقت نظارت از جمله اصطلاحاتی است که در قانون پيش بينی نشده ولی ضروريات عملی در محاکم دلیل وجود آن را ايجاب نموده است به گونه ای که وقت احتياطي یا وقت نظارت در یکسری از موارد تعيين مي گردد که پرونده موجود در پی اقدامی که مورد دستور قاضی قرار گرفته است بايد دوباره زير نظر دادگاه قرار گيرد تا اینکه دادگاه با عنایت به نتيجه اقدام صورت گرفته و تبعات ناشی از آن که نسبت به پرونده است و تأثیری مستقیم در  تصميم گيري دارد را مد نظر قرار دهد و از باب تمثیل، در دعواي الزام به تنظيم سند رسمی انتقال 6 دانگ یک ملک، شعبه رسيدگی کننده پس از جلسه اول، وضعيت ثبتی ملک را از اداره ثبت استعلام مثی نمايد که در اين صورت دستور تعيين وقت احتياطي یا وقت نظارت صادر می شود تا پس از وصول پاسخ استعلام از اداره مربوطه، پرونده دوباره تحت نظر قرار گيرد که در اين صورت شعبه مذکور در وقت احتياطي یا وقت نظارت با توجه به پاسخ استعلام نسبت به تصميم شايسته که حتی الامکان صدور رأی است ، اتخاذ تصمیم می کند.
نکته 1- وقت احتياطی یا وقت نظارت بايستی در دفتر اوقات ثبت گردد تا پرونده مذکور از دور رسيدگي خارج نشود هر چند در حال حاضر موارد مورد اشاره از طریق سیستم های رایانه ای انجام می پذیرد و در سایت عدل ایران قابل مشاهده است ولی در هر حال پس از روشن شدن نتيجه استعلام بلافاصله پرونده بايد تحت نظر دادگاه قرار گيرد یعنی اگر وقت مربوطه نرسيده باشد و چنانچه آماده صدور رأی باشد و نیاز به استعلام مجدد و یا وقت رسیدگی جدیدی نباشد اقدام به صدور رأی می نماید و چنانچه نیاز به رسیدگی یا استعلام مجددی باشد اقدام به تعیین وقت احتیاطی یا وقت نظارت می نماید .
نکته 2- به طور معمول پس از صدور قرارهايی از جمله قرار کارشناسی، قرار تحقيق محلی، قرار معاينه محلی و مطالبه اسناد و اطلاعات از مراجع اداری و انتظامی وقت احتياطی یا وقت نظارت تعيين می گردد چرا که شاید قاضی پس از پاسخ استعلام از این مراجع بتواند اقدام به صدور رأی نماید.
نکته 3- مدت زمان وقت احتیاطی یا وقت نظارت مشخص نشده است و مدیر دفتر محترم پس از صدور استعلام با توجه به تعداد استعلامات و یا اداره مربوطه و با تخمین مدت زمان اقدام به صدور وقت احتیاطی می نماید و دیگر اینکه خود قاضی نیز راساً می تواند مدت زمان وقت احتیاطی یا وقت نظارت را به دفتر اعلام نماید.
نکته 4- در کنار وقت احتیاطی یا وقت نظارت وقت دیگری نیز وجود دارد که به عنوان وقت فوق العاده معروف است که با اوقات قبلی متفاوت و دارای تمایز است بدین شرح که وقت فوق العاده در مواردي به کار رفته است که دادگاه خارج از اوقاتی که در دفتر مخصوص یا سایت، چه به صورت عادی يا خارج از نوبت تعيين می شود و معمولاً بدون حضور اصحاب دعوا نسبت به پرونده رسيدگی و اقدام به صدور رأی شایسته می نمايد.
 به عنوان مثال به موجب ماده 120 قانون آیین دادرسی مدنی: «... مطالبه خسارت در اين مورد بدون رعايت تشريفات آيين دادرسی مدنی و پرداخت هزينه دادرسی صورت می گيرد. مفاد تقاضا به طرف ابلاغ می شود تا چنانچه دفاعی داشته باشد ظرف ده روز از تاريخ ابلاغ با دلايل آن را عنوان نمايد. دادگاه در وقت فوق العاده به دلايل طرفين رسيدگی و رأی مقتضی صادر می نمايد. اين رأی قطعی است ...» و اصطلاح وقت فوق العاده در ماده 142 قانون اجرای احکام مدنی نيز به کار رفته است پس بایستی گفت تفاوت اساسی بين وقت عادی و خارج از نوبت از يک سو و وقت فوق العاده ازسوی ديگر وجود دارد که وقت فوق العاده خارج از اوقاتی است که از پيش تعيين شده است و حضور و دعوت قبلی اصحاب دعوا ضروری به نظر نمی رسد و در عين حال همواره برای صدور رأی، پرونده تحت نظر قرار می گيرد.
دقيق ترين معيار وقت فوق العاده در ماده 29 قانون اجرای احکام مدنی ديده مي شود: «در مورد حدوث اختلاف در مفاد حکم، هريک از طرفين می توانند رفع اختلاف را از دادگاه بخواهد. دادگاه در وقت فوق العاده رسيدگی و رفع اختلاف می کند و در صورتی که محتاج به رسيدگی بيشتری باشد رونوشت درخواست را به طرف مقابل ابلاغ نموده طرفين را در جلسه خارج از نوبت برای رسيدگی دعوت می کند و عدم حضور آنها باعث تأخير رسيدگی نخواهد شد»
با تعاریف موجود تفاوت وقت احتیاطی یا وقت نظارت و وقت فوق العاده مشخص می شود.
نهاد وکالت و وجود وکیل در دعاوی از سابقه ای طولانی نشأت می گیرد و به طور کلی در تمام دنیا ما استفاده از وکلا را داریم و نیست کشوری در دنیا که از وجود وکیل محروم باشد و در کنار همه کشورهایی که وکیل وجود دارد و مردم آن کشوره ا نیز از وجود  وکیل استفاده می کنند کم نیستند کشورهایی که با وجود وکلای پایه یک دادگستری مردم ترجیح میدهند خودشان به جای استفاده از وکیل در محاکم حاضر شوند و این سئوال را به ذهن متبادر می کنند که چرا از پتانسیل موجود و وکلای با تخصص استفاده نمی کنند، بیایید با استفاده از وکلای متخصص و وکلای پایه یک دادگستری آرامش گرفته شده را به خانه و خانواده تقدیم کنیم...
روابط عمومی گروه وکلای نستوه
 

کلمات کليدی


وقت نظارت
وقت احتیاطی
وقت فوق العاده
وقت نظارت یا احتیاطی
اوقات دادرسی
اوقات دادگاه
وقت رسیدگی دادگاه
وقت رسیدگی دادرسی
شرایط وقت رسیدگی
تفاوت وقت احتیاطی
تفاوت وقت نظارتجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است