موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

چگونه از خروج فرزندم از ایران جلوگیری نمایم؟

چگونه از خروج فرزندم از ایران جلوگیری نمایم؟

نحوه طرح دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور چگونه است؟

برای بررسی دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور، ابتدا بایستی بدانیم این دعوی چه زمانی مطرح می شود و چه مبنایی دارد. گرچه بررسی وضعیت حضانت طفل در این مقاله نمی گنجد، اما بایستی بدانیم که دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور، با مساله حضانت از ارتباط نزدیکی دارد.

حال ممکن است این سوالات مطرح گردد: دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور چگونه است؟ چگونه میتوان مانع از خروج فرزند از کشور شد؟ دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور چه مبنایی دارد؟ مدارک دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور چیست؟ دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور در کدام دادگاه مطرح می گردد؟ آیا این دعوی به وکیل نیاز دارد؟ بهترین وکیل برای ممنوع الخروج کردن فرزند در تهران کیست؟ موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل تیمی از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تحت عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

همانگونه که مستحضرید دعوی ممانعت طفل از خروج از کشور با حضانت طفل ارتباط مستقیم دارد. طفل زمانی تحت حضانت یکی از والدین قرار می گیرد که یا از هم طلاق گرفته باشند و یا جدای از هم زندگی کنند. بنابراین از آنجا که امکان زندگی کردن دائم توسط هر دو والد و به صورت همزمان وجود ندارد، لذا دادگاه و یا زوجین با توافق برای حضانت طفل تعیین تکلیف می کنند.

بیشتر بدانیم : شرایط حضانت فرزند

مطابق قانون حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ با پدر می باشد.

گرچه فرزند مشترک تحت حضانت والدی است که دادگاه برای او مشخص کرده و با او زندگی می کند، لیکن طرف دیگر حق دارد به صورت منظم با فرزندش دیدار داشته باشد و هیچ قانونی حق سلب این حق از والدین را ندارد.

بیشتر بدانیم : ملاقات با فرزند

از جمله قواعدی که برای حضانت تعیین شده است این است که طرفی که حضانت طفل را به عهده دارد، نمیتواند او را از شهر محل زندگی والد دیگر دور کند و یا از کشور خارج سازد. این موضوع اصلی است که استثنایی ندارد و حتی شامل پدر که ولی قهری طفل محسوب می شود نیز میگردد.

دانستیم که خارج کردن طفل از کشور بدون اطلاع طرف دیگر ممکن نمی باشد مگر با تشخیص دادگاه و در صورت احراز مصلحت طفل، که در این صورت هر چند که طرف دیگر به این نیز رضایت نداشته باشد، دادگاه دستور خروج طفل از کشور را صادر خواهد کرد.

دعوای متداولی که در این زمینه رواج دارد، دعوای ممانعت از خارج کردن طفل از کشور می باشد.

همانطور که پیشتر اشاره شد، گرچه ولی طفل، قیم و سرپرست او محسوب می شود و حق تصمیم گیری در اغلب موارد را برای او دارد، لکن در پاره ای موارد مانند خارج کردن طفل از کشور، چون این عمل می تواند به افراد دیگری که با طفل نسبت دارند (مانند مادر و جد و...) ضرر وارد کند، قانونگذار خروج طفل مشترک تحت حضانت از کشور را ممنوع کرده است.

حال چنانچه والد دیگری که حضانت طفل با او نیست متوجه شود که طرف دیگر، قصد خارج کردن کودک از کشور را دارد، بایستی دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور را مطرح نماید.

برای طرح این دعوی فرد بایستی به دادگاه محل اقامت طفل مراجعه کرده و با در دست داشتن شناسنامه خود و کودک، سند نکاحیه، طلاقنامه، دادخواست ممانعت از خروج طفل از کشور را مطرح کند.

همچنین او می تواند برای پیشگیری از خروج از کشور قبل از صدور حکم، تقاضای صدور دستور موقت دال بر ممانعت از خروج طفل از دادگاه را بخواهد.

دادگاه پس از بررسی موضوع و احراز احتمال خروج طفل از کشور، دستور ممنوع الخروجی وی را صادر می کند و دیگر نمی توان طفل را از کشور خارج کرد مگر به حکم دادگاه صالح و در موارد مصلحت و غبطه وی باشد.

حال ممکن است که دادگاه غبطه و مصلحت طفل را در خروج از کشور بداند، ممکن است والدی که حضانت طفل  را دارد، او را از کشور خارج کرده و دیگر بازنگرداند، در این مورد تکلیف چیست؟

در این مورد، طرف دیگر حق دارد که از دادگاه تقاضای تضمین برای بازگرداندن فرزند خویش را داشته باشد کند. در این صورت دادگاه برای تضمین بازگرداندن کودک تامین مناسبی اخذ می کند.

قابل توجه است که این دست دعاوی و موضوعات، از مواردی است که نیاز به دقت و بررسی و پیگیری خاصی دارد. همچنین در نحوه طرح دعوی و دفاعیات و مدارک بایستی دقت کافی مبذول گردد تا خواهان دعوی با قرار رد دعوی و یا صدور حکم مبنی بر شکست مواجه گردد.

چنانچه خواهان یا خوانده دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور هستید، بهتر است قبل از هر اقدامی با وکیل متخصص امور حضانت و خانواده مشورت نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن وکلای متخصص در امور حضانت و قیمومیت، مفتخر است که در تمامی موارد حقوقی، مشاوره ای و وکالتی همراه شما عزیزان باشد. هم اکنون می توانید با وکلا و مشاوران یکی از موسسات حقوقی معتبر در ایران در تماس باشید.

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


ممانعت از خروج فرزند
ممانعت از خروج فرزند از کشور
دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور
دستور خروج طفل از کشور
خروج طفل مشترک تحت حضانت
احراز احتمال خروج طفل از کشورجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است