موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

مطالبه نفقه

مطالبه نفقه


دعوی مطالبه نفقه                          به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


یکی از مهمترین دعوی جاری دادگاه های خانواده را می توان دعوی مطالبه نفقه دانست. در این دعوی زن خواهان بوده و مدعی عدم پرداخت نفقه می باشد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه در این مقاله سعی در توضیح دعوی مطالبه نفقه، راه های مطالبه نفقه و بررسی شرایط شکلی و ماهوی دعوی مطالبه نفقه دارد . لکن ممکن است با وجود مطالعه این مقاله باز هم ابهاماتی برای شما وجود داشته باشد. برای طرح سوالات خود و یا رفع ابهامات موجود می توانید با وکلا و کارشناسان گروه وکلای نستوه تماس حاصل فرمایید. سوالاتی که در این خصوص می تواند در ذهن به وجود آید. نفقه چیست؟ در چه شرایطی دعوی مطالبه نفقه را می توان طرح کرد؟ نفقه شامل چیست؟ مدارک لازم جهت طرح دعوی مطالبه نفقه کدامند؟ دادگاه صالح جهت طرح دعوی مطالبه نفقه چه دادگاهی است؟ آیا در ازدواج موقت می توان دعوی مطالبه نفقه را طرح کرد؟ آیا می توان دعوی مطالبه نفقه گذشته را طرح نمود؟ آیا با استفاده از حق حبس می توان نفقه را مطالبه نمود؟ نحوه طرح دعوی نفقه چگونه است؟ شرایط و مدارک طرح دعوی نفقه چیست؟ برای پاسخ به این سوالات مقاله تهیه شده توسط وکیل پایه یک دادگستری با عنوان دعوی مطالبه نفقه را مطالعه نمایید.

بر اساس قانون به محض وقوع نکاح به طور صحیح، رابطه زوجیت بین طرفین به وجود آمده و در برابر یکدیگر دارای وظایف و تکالیف قانونی هستند.

بیشتر بدانیم : تعریف کلی و جامع نفقه

بر اساس قانون در عقد دائم نفقه بر عهده شوهر است، بنابراین در عقد موقت (صیغه ، متعه) امکان مطالبه نفقه وجود ندارد، مگر آنکه شرط پرداخت نفقه توسط شوهر وجود داشته باشد و یا از اوضاع و احوال ازدواج موقت لزوم پرداخت نفقه نتیجه گیری گردد، مثلاً در صیغه 99 ساله دادگاه حکم به پرداخت نفقه زن خواهد داد.

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف زن متناسب با وضعیت و شان وی مانند اینکه چنانچه زن در خانه پدری خدمه داشته باشد شوهر موظف به استخدام خدمه برای او می باشد.

به طور کلی در تعیین نفقه وضعیت زن اجتماعی و خانوادگی زن ملاک است. نفقه شامل مسکن مناسب با شان زوجه، لباس، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و امثالهم است.

بنابراین مرد وظیفه ندارد که ماهیانه مبلغ مشخصی را به زن بپردازد، بلکه کافیست نیازهای او به آنچه در قانون تصریح شده است را برطرف کند تا عنوان نفقه بر آن صدق کند.

اما مرد نمی تواند به بهانه اینکه برای زن لباس یا غذا تهیه کرده است به او هزینه های جاری زندگی همچون ایاب، ذهاب و... ندهد، زیرا نفقه تمام نیازهای متعارف زن را در بر میگیرد.

بیشتر بدانیم : چگونه نفقه را مطالبه کنیم؟

شرط اصلی پرداخت نفقه توسط شوهر، تمکین زن به معنای تمکین عام و تمکین خاص است، بنابراین چنانچه زنی از ایفا وظایف زناشویی در قبال شوهرش امتناع کند دیگر مستحق نفقه نخواهد بود.

استثناء این موضوع در حالتی است که زن از حق حبس خود استفاده کرده است. حق حبس به حق امتناع کردن زن از برقراری اولین رابطه زناشویی با شوهر و منوط کردن آن به پرداخت مهریه، می باشد.

بنابراین در زمانی که زن از حق حبس استفاده می کند، مرد بایستی نفقه او را بپردازد.

چنانچه مردی از پرداخت نفقه به همسرش خودداری کند، زن می تواند به محکمه (بنا به مبلغ به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف) مراجعه کند و دادخواست مطالبه نفقه را مطرح نماید. مدارک مرتبط با این دادخواست عبارتند از کارت ملی، شناسنامه و سند نکاحیه و همچینین چنانچه زن مدارکی دال بر عدم پرداخت نفقه توسط شوهرش را دارد بایستی ارائه دهد. دادگاه صالح به رسیدگی به دعوی مطالبه نفقه می تواند دادگاه محل اقامت زن و یا شوهر باشد و زن مختار است به هر کدام از دادگاه های گفته شده مراجعه کرده و دعوی مطالبه نفقه را مطرح کند.

بیشتر بدانیم : شکایت عدم پرداخت نفقه

دعوی مطالبه نفقه دعوی مالی بوده و هزینه دادرسی آن بر مبنای خواسته مشخص می شود، اما چنانچه زن توانایی پرداخت هزینه دادرسی را ندارد می تواند ضمن دادخواست مطالبه نفقه، اعسار خود از پرداخت هزینه دادرسی را عنوان کند.

همچنین زن می تواند نفقه معوقه خود را مطالبه کند. اما سایر اقارب واجب النفقه مانند فرزندان نمی توانند نفقه گذشته را مطالبه کنند و فقط می توانند نفقه آینده را مطالبه نمایند.

در دعوی مطالبه نفقه، زن باید عدم پرداخت نفقه توسط شوهر را اثبات کند. اگر زن و شوهر با هم زندگی می کنند ظاهراً دلالت بر پرداخت نفقه توسط شوهر دارد، زیرا اصل بر این است که زن نفقه دریافت میکرده که زندگی زناشویی را ادامه داده است، مگر آنکه زن بتواند مثلاً بیکاری شوهر را ثابت کند و یا به هر طریقی ادعای خود را اثبات نمیاد.

در طلاق رجعی (طلاق به درخواست مرد و با رعایت شرایط قانونی) نیز، زن  در مدت عده مستحق دریافت نفقه است اما در سایر انواع طلاق ها چنین حقی برای زن متصور نیست.

گفتیم که دریافت نفقه منوط به تمکین زن است، اما چنانچه زن به دلیل بیماری خود یا شوهر یا  خوف ضرری یا شرافتی یا به هر دلیل موجه دیگری
 تمکین نکند یا جدا از شوهر زندگی کن باز هم مستحق دریافت نفقه می باشد.

در این مقاله که توسط سایت حقوقی موسسه دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شد، سعی بر تشریح واضح دعوی مطالبه نفقه، ارکان و شرایط آن بوده است. لکن چنانچه نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی، تنظیم لایحه یا تعیین وکیل دارید، با دپارتمان خانواده گروه وکلای نستوه ، متشکل از وکلای باتجربه خانم و آقا متناسب با شرایط و خواست شما، تماس حاصل فرمایید.

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


مطالبه نفقه
دادخواست مطالبه نفقه
شرایط پرداخت نفقه
راه های مطالبه نفقه
مطالبه نفقه حال و گذشته
راهکار دریافت نفقه
درخواست نفقه
اثبات نپرداختن نفقهجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است