موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

شرایط تامین دلیل

شرایط تامین دلیل


شرایط تامین دلیل


به جرات می توان یکی از مهمترین موضوعات حقوقی را تامین دلیل دانست. تامین دلیل دارای شرایط خاصی می باشد. جالب است بدانید تامین دلیل دارای شرایط منحصر به فردی می باشد که می تواند در بسیاری از دعاوی به نفع شما باشد. بهتر است در خصوص تامین دلیل اطلاعات کاملی داشته باشید و بتوانید نسبت به احقاق حقوق قانونی خود اقدام نمایید. تامین دلیل نهادی است که در قانون آیین دادرسی مدنی مورد پیش بینی قرار گرفته است و دارای نکات مثبتی است. احتمالا سئوالاتی در همین زمینه برای شما پیش آمده باشد از جمله : آثار حقوقی بسیارمقصود از تامین دلیل چیست؟ شرایط گرفتن تامین دلیل چیست؟ چه زمانی درخواست تامین دلیل را می توان مطرح نمود؟ درخواست تامین دلیل حاوی چه نکاتی است؟ نحوه دریافت تامین دلیل چگونه است؟ آیا طرف مقابل برای تامین دلیل احضار می شود؟ مرجع صالح جهت صدور قرار تامین دلیل کجاست؟ مدارک درخواست تامین دلیل چیست؟ با مطالعه مطلب ارائه شده از سوی گروه وکلای نستوه از موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید پاسخ همه سوالات خود را دریافت نمایید.

همانگونه که پیشتر نیز عنوان گردید در این مطلب به بررسی تامین دلیل موضوع مواد ۱۴۹ الی ۱۵۵ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز باید ببینیم مقصود از تامین دلیل چیست؟

تامین دلیل در لغت به معنای در امنیت قرار دادن دلایل می باشد، از منظر حقوقی به نوعی ثبت و ضبط دلالیل جهت به کارگیری آن در دعاوی فعلی یا آینده تعبیر شده است. ماده ۱۴۹ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی در این باره می گوید، در مواردی که اشخاص ذی نفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان از قبیل تحقیق محلی و مدارک آنان از قبیل تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطلعین و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قراین و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگری است، متعذر یا متعسر خواهد شد می توانند از دادگاه درخواست تامین آن ها را بنمایند. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم. در نظر بگیرید، شخص الف بر اثر بی احتیاطی در فعل رانندگی موجب ورود خسارت به خودرو شخص ب می گردد. اگر شخص ب قبل از طرح دعوی مطالبه خسارت قصد تعمیر و استفاده از خودرو خود را داشته باشد می تواند از طریق تامین دلیل با جلب نظر کارشناس میزان خسارات وارده را برآورد نماید، و پس از آن با خیالی آسوده علاوه بر استفاده از خودرو نسبت به طرح دعوی خسارت به طرفیت مسبب حادثه اقدام  اقدام نماید.

یا فرض نمایید، مطلعین یا شهودی که در آینده قصد استناد به اظهارات آنان را دارید به زودی با خروج از کشور از دسترس خارج می شوند، در این فرض می توانید از طریق تامین دلیل اظهارات آنان را ثبت و ضبط نمایید تا در دعوی آینده قابل ارائه و استناد باشد. در این باره مثال های دیگری نیز می توان برشمرد.

درخواست تامین دلیل را چه زمانی می توان مطرح نمود؟

بر اساس ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، درخواست تامین دلیل می تواند در هنگام دادرسی یا قبل از آن طرح گردد. با توجه به این ماده شما می توانید قبل از طرح دادخواست دعوی اصلی یا همزمان با دعوی اصلی درخواست تامین دلیل خود را مطرح نمایید.

درخواست تامین دلیل حاوی چه نکاتی است؟

بر اساس ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در خواست تامین دلیل حاوی نکات زیر است :

۱- مشخصات درخواست کننده و طرف او. در این باره باید گفت، بر اساس رویه عملی درخواست تامین بر روی فرم های چاپی دادخواست تنظیم می گردد و تصریح نام متقاضی تامین دلیل در ستون خواهان الزامی می باشد. اصولاً نام طرف مقابل در ستون خوانده تصریح می گردد، اما با توجه به ماده ۱۵۴ از قانون پیش گفته در صورتی که تعیین طرف مقابل ممکن نباشد نیازی به تصریح خوانده نیست.

۲- موضوع دعوایی که برای اثبات آن تامین دلیل می شود. برای مثال، مستاجر ملک پس از انقضای موعد اجاره مراتب تخلیه ملک را  تامین دلیل می نماید تا پس آن دعوی استرداد ودیعه به طرفیت موجر طرح گردد. پس مستاجر که خواهان تامین دلیل می باشد در متن دادخواست خود توضیح خواهد داد، تامین دلیل جهت طرح دعوی استرداد ودیعه به عمل می آید.

۳- اوضاع و احوالی که موجب درخواست تامین دلیل شده است.

آیا طرف مقابل برای تامین دلیل احضار می شود؟

مطابق ماده ۱۵۲ از قانون مذکور اصولاً دادگاه طرف مقابل را برای تامین دلیل احضار می نماید، اما عدم حضور طرف مانع از تامین دلیل نیست. همچنین بر اساس همان ماده  دادگاه می تواند در اموری که فوریت دارد بدون احضار طرف اقدام به تامین دلیل نماید.

مرجع صالح برای صدور قرار تامین دلیل کجاست؟

بر اساس بند چ از ماده ۹ قانون شوراهای حل اختلاف، در حال حاضر تامین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد.

شما می توانید جهت ثبت درخواست تامین دلیل خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا شورای حل اختلاف صالح مراجعه نمایید. تامین دلیل مستلزم پرداخت هزینه دادرسی معادل دعاوی غیر مالی می باشد.

در انتهای این مطلب توصیه و تاکید می کنیم، به هیچ عنوان به صورت خودسرانه اقدام به تنظیم دادخواست یا طرح دعوی ننمایید. تنظیم یک دادخواست حقوقی مستلزم داشتن دانش و تجربه حقوقی کافی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن تجربه و تخصص کافی در این خصوص از متخصصین این حوزه محسوب می گردند. لزوماً پیش از هر اقدامی حقوقی یا مراجعه به دادگستری با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید، این اقدام شما می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی پیشگیری نماید. متاسفانه در کشور ما بسیاری از قراردادهای مهم که دارای آثار مالی سنگینی می باشد بدون مشورت با وکلای رسمی دادگستری تنظیم و به امضای طرفین می رسد. بیشتر این قراردادها توسط متصدیان بنگاه های مشاور املاک تهیه و تنظیم می گردد، به نحوی که اصولاً تنظیم کنندگان آن فاقد هرگونه اطلاعات حقوقی مربوط به امور قراردادها می باشند. زمانی که افراد فاقد تخصص اقدام به تنظیم یک قرارداد می نمایند به علت عدم اشراف به قوانین و مقررات به مفهوم و بار حقوقی الفاظ و اصطلاحات مصرح در قرارداد توجه و دقت کافی ندارند، از این رو امکان تضییع حقوق طرفین قرارداد و بروز اختلافات بعدی بسیار محتمل خواهد بود. بنابراین توصیه و تاکید می کنیم، قبل از امضای یک قرارداد با وکیل متخصص مشورت نمایید تا پس از امضای قرارداد دچار دلمشغولی ها و دغدغه های بعدی نگردید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


شرایط تامین دلیل
تامین دلیل
درخواست تامین دلیل
تامین دلیل چیست
مدارک درخواست تامین دلیل
مقررات درخواست تأمین دلیل
مفهوم تامین دلیلجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است