موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت


اجرت المثل ایام زوجیت              به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز


در خلال موضوعات حقوق خانواده و مابین زوجین، حقی به نام مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت که بیش از دیگر حقوق معمولاً مورد توجه قرار می گیرد. اجرت المثل ایام زوجیت یکی از حقوق زن به شمار می آید. بر اساس این حق که مبنا و ماخذ آن ریشه در قانون مدنی و پیشتر از آن فقه اسلامی دارد زن می تواند اقدام به مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت نماید.

در این میان ممکن است برای مخاطب پرسشی هایی مطرح شود که بیان و پاسخ به آنها ابهاماتی بسیاری را در خصوص مساله اجرت المثل ایام زوجیت مرتفع می کند که عبارتند از : اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چگونه است؟ شرایط مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چگونه است؟ دلایل لازم جهت مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ دادگاه صالح جهت طرح دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت کدام است؟ مدارک لازم جهت دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ تفاوت نحله و اجرت المثل چیست؟ بهترین وکیل مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت در تهران کیست؟ برای اطلاع از سوالات یاد شده می توانید مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه را که با عنوان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت به رشته تحریر درآمده است را مطالعه نمایید.

می دانیم که زوجین در روابط زناشویی در قبال یکدیگر وظایف و حقوقی دارند. زن مکلف به تمکین (عام و خاص) از همسر خود  می باشد.

بر اساس عرف زن وظایفی را بر عهده دارد که در منزل انجام می دهد. اما گاهی زن برخی کارها را در منزل انجام می دهد که وظیفه وی محسوب نمی شود و آن امور را به خواست شوهر و به درخواست او انجام میدهد.

شاید این سوال پیش آید که اساساً زن چه وظایفی را بر عهده دارد و کدام کارها وظیفه او نیست؟ پاسخ به این سوال نقش پررنگی در تعیین اجرت امثل ایام زوجیت برای زن دارد.

بیشتر بدانیم : نحوه مطالبه اجرت المثل زندگی زناشویی چگونه است؟

مبنای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت بر این منوال می باشد :

1- هر عمل و کاری که زن در طول زندگی زناشویی انجام دهد و بر عهده وی نباشد.

2- وی نیز قصد نداشته باشد که آن عمل را به طور رایگان انجام دهد.

3- آن کارها به دستور شوهر باشد.

با جمیع این شرایط زن مستحق اجرت المثل بوده و شوهر موظف است که در صورت مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از سوی زن، مبلغ آن را بپردازد. معمولاً 
این پروسه طی دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت واقع می شود. خواهان این دعوی زوجه (زن) و خوانده آن زوج (شوهر) است.

برای اقامه این دعوی زوجه با در دست داشتن مدارک شناسایی و سند نکاحیه به دادگاه محل اقامت خود یا شوهر مراجعه کرده و دادخواست اقامه دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت را مطرح می کند.

دادگاه پس از ثبت دادخواست و تعیین وقت شروع به رسیدگی می کند. نکته قابل ذکر این است که گرچه طبق قانون زن باید عدم تبرع خود را در انجام اموری که شرعاً و قانوناً بر عهده وی نیست (مانند شست و شو، نظافت، شیردادن به فرزندان و...) ثابت کند، اما رویه بیشتر شعب رسیدگی کننده این است که عدم تبرع زن را مفروض میدانند و بر اساس اصل احترام به عمل افراد، آن را مستحق اجرت المثل می دانند.

بیشتر بدانیم : شرایط دریافت اجرت المثل برای زن چگونه است؟

این رویه شاید نشات گرفته از اصل عدم تبرع باشد که در آن اصل بر آن است که هیچ شخصی کاری را به رایگان برای دیگری انجام نمی دهد.

تعیین اجرت المثل ایام زوجیت با نظر کارشناس و در نظر گرفتن عواملی همچون، مدت زمان ازدواج، تعداد فرزندان، وضعیت خانوادگی و... تعیین می شود.

مثلاً تعداد فرزندانی که شیر مادر را خورده اند تاثیر زیادی بر تعیین میزان اجرت المثل ایام زوجیت  دارد. بنابراین اجرت المثل زنان مختلف یکسان نیست و بسته به شرایط آنها با یکدیگر متفاوت است.

اجرت المثل معمولاً به صورت سالیانه و در نهایت به صورت مجموع سال های زندگی محاسبه شده و به زن تعلق می گیرد.

در نهایت و پس از قطعیت حکم، برای پرداخت اجرت المثل توسط زوج، اجراییه صادر می شود. عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت، در صورت درخواست زن، موجب صدور حکم جلب برای مرد خواهد بود.

بیشتر بدانیم : دادگاه صالح برای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت؟

اما شوهر می تواند در صورت عجز از پرداخت، دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را ارائه کند، در صورت صدور حکم مبنی بر اعسار وی، مبلغ اجرت المثل ایام زوجیت تقسیط شده و مرد موظف به پرداخت اقساط آن می باشد.

تفاوت نحله و اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده می شود این است که تفاوت نحله با اجرت المثل ایام زوجیت چیست، در پاسخ به این سوال بایستی گفت که نحله مالی است که در صورتی که به هر دلیل به زن اجرت المثل تعلق نگیرد برای وی تعیین و به وی پرداخت می شود.

شایان ذکر است که در گذشته، مطالبه اجرت المثل تنها پس از طلاق ممکن بود، اما در حال حاضر قبل از طلاق و حین زندگی مشترک هم زن می تواند دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت را مطرح نماید. همچنین با توجه با اطلاق ماده 336، به نظر می رسد که مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت پس از فوت شوهر و به طرفیت وراث وی نیز ممکن باشد، گرچه در این میان اثبات انجام امور به دستور شوهر به واسطه فوت وی، دشوار به نظر می رسد، لیکن این موضوع جوازی برای رد کلی دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت پس از فوت شوهر نمی باشد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با دارا بودن کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری، مفتخر است که در زمینه مشاوره، راهنمایی و وکالت دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت و سایر دعاوی خانواده، در کنار شما عزیزان باشد.

انجام کلیه امور حقوقی بدون نیاز به حضور موکل، جز در مواردی که قانون حکم می کند و نیز سرعت، دقت و تبحر برای انجام امور حقوقی شما از افتخارات مجموعه گروه وکلای نستوه می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

به قلم وکیل بهاره همایی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


اجرت المثل ایام زوجیت
مطالبه اجرت المثل
شرایط مطالبه اجرت المثل
راههای مطالبه اجرت المثل
مطالبه اجرت المثل زندگی مشترک
قوانین مربوط به اجرت المثل
مبلغ اجرت المثل در سال ۹۷
مطالبه اجرت المثل قبل از طلاقجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است