موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

درخواست تعیین داور

درخواست تعیین داور


 درخواست تعیین داور                                                                                              موسسه حقوقی دادآوران نستوه


امروز با موضوع درخواست تعیین داور در کنار شما عزیزان خواهیم بود. درخواست تعیین داور دارای شرایط منحصر به فرد می باشد و در مواردی در صورت عدم اطلاع کافی از موضوع درخواست تعیین داور می تواند موجبات ورود ضرر را فراهم نماید از این رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه مقاله ای تحت عنوان درخواست تعیین داور را که توسط تیم وکلای این موسسه یعنی گروه وکلای نستوه تهیه و تنظیم شده است را به اشتراک می گذارد. در خصوص درخواست تعیین داور شاید سوالاتی برای شما پیش آید از جمله اینکه منظور از درخواست تعیین داور چیست؟ درخواست تعیین داور نیازمند رعایت چه مقدماتی است؟ درخواست تعیین داور از کدام مرجع به عمل می آید؟ هزینه ثبت درخواست تعیین داور چه میزان است؟ شرایط درخواست تعیین داور چگونه است؟ مراحل درخواست تعیین داور چگونه است؟ نحوه درخواست تعیین داور چگونه است؟ همانگونه که اشاره گردید در این مطلب به شرح وبیان درخواست تعیین داور خواهیم پرداخت.

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوی دارند، می توانند دعاوی و اختلافات خود را به داوری ارجاع نمایند. همچنین موافقت نامه داوری می تواند در قالب شرط ضمن عقد یا به صورت قراردادی مستقل و جداگانه باشد. این امکان وجود دارد، طرفین در خصوص ارجاع اختلاف و دعاوی آینده به داوری به توافق رسیده باشند اما در حین انعقاد موافقت نامه داوری اقدام به معرفی و تعیین داوران خود ننمایند، حال پس ازبروز اختلاف یکی از طرفین داور اختصاصی خود را معرفی نکند یا طرفین در انتخاب داور ثالث به توافق و تراضی نرسند تکلیف چیست؟

در پاسخ به پرسش فوق باید گفت، هر یک از طرفین داوری می تواند از طریق ارسال اظهارنامه داور اختصاصی خود را معرفی نماید یا از طرف مقابل بخواهد بر داور ثالث تراضی نماید، در صورتی که طرف مقابل ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه داور خود را معرفی نکرده یا بر داور ثالث تراضی ننماید، ذی نفع می تواند جهت تعیین داور به دادگاه مراجعه نماید. جهت تقدیم اظهار نامه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید، همچنین پس از ابلاغ اظهارنامه اخذ گواهی ابلاغ از دفاتر مزبور الزامی می باشد.

پس از ارسال اظهارنامه تشریفات تعیین داور چگونه انجام می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، پس از انجام تشریفات مربوط به ارسال اظهارنامه که در فوق توضیح دادیم، می بایست نسبت به تقدیم دادخواستی به خواسته تعیین داور اقدام نمود. در دادخواست مزبور، نام مستنکف از تعیین و معرفی داور را به عنوان خوانده تصریح نمایید، در ستون خواسته نیز عبارت (تعیین داور و انجام داوری تحت نظر دادگاه) تصریح می گردد. همچنین، لازم می باشد؛ تصویر برابر با اصل موافقت نامه داوری یا قراردادی که در آن شرط داوری درج گردیده به همراه اظهارنامه و گواهی ابلاغ آن ضمیمه دادخواست شما باشد.

»» راهنما : نمونه قرارداد داوری

لازم به ذکر است، ثبت دادخواست تعیین داورنیز از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می گیرد.

هزینه مربوط به ثبت دادخواست تعیین داور چه میزان است؟ 
هزینه ثبت دادخواست به میزان هزینه دعاوی غیر مالی دریافت خواهد شد. 

گفتنی است؛ پس از ثبت دادخواست، پرونده به یکی از شعب دادگاه صالح ارجاع می گردد. دادگاه صالح در این خصوص دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد. پس از وصول پرونده به شعبه «در صورتی که پرونده ناقص نباشد»  اخطاریه مربوط به پرداخت دستمزد داوران به طرفین ابلاغ می گردد. در صورت امتناع خوانده از پرداخت دستمزد داور اختصاصی و نصف دستمزد داور ثالث، خواهان می بایست نسبت به پرداخت دستمزد کامل داوران اقدام نماید که البته پس از محکومیت خوانده  این هزینه ها قابل وصول خواهد بود.

»» بیشتر بدانیم : داوری در قراردادها

پس از پرداخت دستمزد داوران به حساب مربوطه، رسید پرداخت وجه جهت ضبط در پرونده به دفتر دادگاه ارائه می گردد. با وصل رسید مزبور، مدیر دفتر پرونده را به نظر دادگاه رسانده، تا طرفین جهت حضور و امضاء صورت جلسه تعیین، معرفی و قبول داوران از سوی دادگاه در وقت مقرر دعوت شوند.

در جلسه مزبور طرفین حاضر شده و اقدام به امضاء صورت جلسه دادگاه می نمایند. عدم حضور خوانده مانع از تنظیم صورت جلسه فوق از سوی دادگاه نخواهد بود.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت درخواست تعیین داور اقدام نمایید. توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص کافی است، وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد اشخاص فاقد اطلاعات حقوقی و قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف وقت دستگاه قضا را موجب شده و در انتها نیز طرف مقابل را به داشتن رابطه و نفوذ متهم می نمایند، که البته این اتهامات در بسیاری از موارد گریبان دستگاه قضایی کشور را نیز خواهد گرفت. چرا که این  افراد تحت هر شرایطی معتقدند قاضی رسیدگی کننده از موضع انصاف و عدالت خارج شده و عامدا موجب تضییع حقوق وی را موجب گردیده است! غافل از اینکه، دعوی مطروحه از اساس اشتباه و بدون رعایت موازین قانونی طرح شده بود.  

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی در درخواست های مربوط به تعیین داور با ما در ارتباط باشید.       

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


تعیین داور
درخواست تعیین داور
شرایط تعیین داور
موافقت نامه داوری
داور ثالث
هزینه تعیین داور
تعیین داور برای طلاقجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است