موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

اثبات ابراء دین

اثبات  ابراء دین


دعوی اثبات ابراء دین                                                                                                                         موسسه حقوقی دادآوران نستوه


یکی از دعاوی حقوقی در دادگاه اثبات ابراء دین می باشد. دعوای اثبات ابراء دین دارای شرایطی می باشد که قصد داریم در این مقاله در خصوص آن مطالبی را از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک بگذاریم. دعوای اثبات ابراء دین از آنجایی که دعوای حقوقی طرح می گردد به موجب دادخواست تقدیم می گردد و خواسته مورد نظر تقاضای الزام به اثبات ابراء دین می تواند باشد. مقاله حاضر توسط گروه وکلای نستوه در خصوص ابراء دین تهیه و تنظیم شده است که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم. قبل از هر چیز سوالاتی شاید در خصوص اثبات ابراء دین برای شما وجود داشته باشد از قبیل: بهترین وکیل اثبات ابراء دین کیست؟ منظور از دعوی اثبات ابراء دین چیست؟ ابراء دین در چه مواردی تحقق می یابد؟ شرایط اثبات ابراء دین چیست؟ ابراء دین با کدام یک از ادله قابل اثبات است؟ نحوه اثبات ابراء دین چگونه است؟ دعوی اثبات ابراء دین به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟ دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوی اثبات ابراء دین کدام است؟ مدارک طرح دعوی اثبات ابراء دین چیست؟ همانگونه که قبلتر نیز اشاره شد در این مطلب به شرح و بررسی یکی از دعاوی حقوقی با عنوان اثبات ابراء دین خواهیم پرداخت.

قبل از ورود به بحث اصلی باید دید، منظور از ابراء دین چیست و چگونه تحقق می یابد؟

بر اساس مقررات قانون مدنی ایران، ابراء از اسباب سقوط تعهدات محسوب می گردد. مطابق ماده 289 از قانون پیش گفته «ابراء عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر نماید». همانگونه که ملاحظه می شود، ابراء سبب اسقاط تعهد و دین می گردد؛ به این ترتیب که طلبکار از طلب و حق دینی خود گذشت کرده و به اصطلاح ذمه مدیون را بری می سازد. گفتنی است، ابراء ماهیتاً ایقاع محسوب می گردد و از این رو صرف خواست و اراده طلبکار جهت تحقق آن کفایت می نماید. ماده 291 قانون مزبور نیز مهری بر تایید نظر اخیر می باشد. این ماده می گوید: «ابراء ذمه میت از دین صحیح است».

اما سوالی که مناسب است در این قسمت مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه، ابراء چه تفاوتی با اعراض دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت، اعراض به نوعی صرف نظر و گذشت از یک حق عینی است، در واقع مالک از حق عینی و مالکیت خود صرف نظر می نماید. برای مثال، شخص الف مبلمان فرسوده خود را از منزل خارج و در کنار خیابان رها می سازد. این مورد را می توان اعراض مالک از حق عینی خود نسبت به مبلمان دانست. پس از این اقدام مالک، برای وی تفاوتی ندارد چه کسی مبلمان را تصرف و از آن استفاده نماید.

اما همانطور که در فوق نیز بیان گردید، ابراء نوعی اسقاط حق دینی است. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم؛ فرض کنید شخص الف از شخص ب مبالغی طلبکار می باشد، در صورتی که طلبکار از طلب خود گذشت نماید ابراء محقق خواهد شد. لازم به ذکر است، ابراء در صورتی صحیح است که ابراء کننده دارای اهلیت باشد.

ابراء دین با کدام یک از ادله قابل اثبات است؟

موضوع این مطلب شرح و بیان دعوی اثبات ابراء دین می باشد، بنابراین صحبت از جنبه اثباتی موضوع امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. می خواهیم ببینیم، اثبات ابراء دین با کدام یک از ادله اثبات دعوی محقق می گردد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید مرحله ثبوت و اثبات را از یکدیگر مجزا و تفکیک نماییم. فرض نمایید ابراء در عالم واقع محقق گردد؛ به سخن بهترطلبکار مدیون خود را ابراء نماید، حال باید دید مدیون چگونه و با تمسک به کدام یک از ادله اثباتی می تواند ابراء واقع شده را اثبات نماید؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، نظام حقوقی ایران در این خصوص محدودیتی قائل نشده و شما می توانید با استناد به هر یک از ادله اثبات دعوی ابراء دین را اثبات نمایید. در واقع اقرار، سند، شهادت، اماره و سوگند می تواند بر حسب مورد مستندی برای اثبات ابراء دین باشد. برای مثال، طلبکار پس از ابراء دین، موضوع را مکتوب کرده و رسید آن را در اختیار مدیون قرار می دهد یا ابراء در حضور شهود معتبر صورت می گیرد. همه این دلایل می تواند مثبت ابراء باشد.

دعوی اثبات ابراء دین به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟

در این قسمت باید دید، خوانده دعوی اثبات ابراء دین چه کسی می باشد؛ در دعوی مزبور مدیون در مقام خواهان و طلبکار در مقام خوانده قرار می گیرد. بدیهی است در صورت فوت طلبکار، این دعوی به طرفیت وراث وی طرح خواهد شد.

دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوی اثبات ابراء دین کدام است؟

رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه اقامتگاه خوانده یا همان طلبکار می باشد.

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی اثبات ابراء دین اقدام نمایید.

طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکیل دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد اشخاص فاقد اطلاعات حقوقی و قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف وقت دستگاه قضا را موجب می شوند. در نهایت نیز طرف مقابل را به داشتن رابطه و نفوذ متهم می نمایند که البته این اتهامات در بسیاری از موارد گریبان دستگاه قضایی کشور را نیز می گیرد. چرا که این دست از افراد تحت هر شرایطی معتقدند قاضی رسیدگی کننده از موضع انصاف و عدالت خارج شده – مگر در مواردی که به سود وی رای دهد - و عامدا موجب تضییع حقوق وی را موجب گردیده است! غافل از اینکه، دعوی مطروحه از اساس اشتباه و بدون رعایت موازین قانونی طرح گردیده است.  

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی در دعاوی مربوط به اثبات ابراء دین با ما تماس بگیرید. 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


ابراء
ابراء دین
اثبات ابراء دین
ابراء ذمه
دعوی اثبات ابراء دین
دادخواست اثبات ابراء
وسایل اثبات ابراءجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است